Wydział Nauk Historycznych i Społecznych we współpracy z innymi wydziałami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otwiera studia podyplomowe: WSPÓŁCZESNE MIGRACJE. TOŻSAMOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO EUROPY.
Cel studiów:
Celem studiów jest stworzenie możliwości zdobycia pogłębionej wiedzy nt. procesów migracyjnych na świecie, w tym szczególnie i w Europie, zapoznanie się z sytuacją społeczeństw wysyłających i zrozumienie obaw występujących po stronie społeczeństw przyjmujących. Studia umożliwiają poznanie zasad polityki migracyjnej UE i oceny jej funkcjonowania w czasie kryzysu migracyjnego. Słuchacze nabędą umiejętności obiektywnego spojrzenia na współczesne migracje, oceniając je zarówno od strony korzyści, jak i zagrożeń dla społeczeństw Europy. Studia zapewnią także zdobycie podstawowych kompetencji wymaganych do pracy z różnymi podmiotami realizującymi programy integracyjne polityki azylowej i migracyjnej.
Absolwenci studiów – zgodnie z założeniem, że integracja jest procesem dwustronnym – będą zdolni zarówno do prowadzenia pracy na rzecz integracji imigrantów, jak i przygotowywania społeczeństwa na spotkanie z nimi. Ze względu na coraz większą obecność migracji z Ukrainy, akcent w dużej mierze położony będzie na ten rodzaj migracji.
Adresaci:
Podyplomowe studia pt. Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo Europy skierowane są do osób, od których wymaga się kwalifikacji i kompetencji do pracy czy posługi wśród obcokrajowców. Adresatami są zarówno duchowni, osoby zakonne jak i świeccy, pracownicy i wolontariusze Caritas, pracownicy socjalni samorządów i innych instytucji, którzy coraz częściej zaangażowani są w pracy duszpasterskiej z cudzoziemcami. Pozyskana wiedza powinna przełożyć się na fachowe prowadzenie duszpasterstwa, ze szczególnym nastawieniem na przebywających w Polsce imigrantów z Ukrainy.
Studia podyplomowe adresowane są także do szerokiego odbiorcy: katechetów, nauczycieli (szczególnie pracujących z dziećmi i młodzieżą różnych narodowości i kultur), pracowników struktur samorządowych zajmujących się pomocą społeczną wśród migrantów, uchodźców i ich rodzin, dziennikarzy, doradców kulturowych oraz pracowników cywilnych administracji państwowej różnych szczebli.
Program studiów:
Studia podyplomowe: Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo Europy będą trwały dwa semestry, w sumie 10 zjazdów sobota-niedziela, łącznie 160 godz. dydaktycznych (wykładów i konwersatoriów).
Problematyka zajęć zostanie ujęta w dziesięciu blokach tematycznych: Historia i teorie migracji, charakterystyka demograficzna, społeczna, polityczna, religijna i kulturowa głównych krajów „wysyłających”, Europa – cel migracji; zasady polityki migracyjnej UE; kryzys migracyjny w Europie; napływ imigrantów do Europy; wyzwania społeczno-polityczne; migracje z Ukrainy; napływ imigrantów do Europy; wyzwania kulturowe; napływ imigrantów do Europy; wyzwania humanitarne; duszpasterstwo cudzoziemców i imigrantów; nauka Kościoła o migrantach i uchodźcach; rola Kościoła (parafii) w procesie integracji imigrantów w społeczeństwie; współpraca międzyreligijna w opiece nad imigrantami i uchodźcami; otrzeby religijne imigrantów.
Inicjatywę poparł papież Franciszek
Studia wpisują się w inicjatywę Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich podjętej na konferencji: Refugees and Migrants in a Globalized World: Responsibility and Responses of Universities w listopadzie 2017 r. w Rzymie, by więcej czasu poświęcić pracom badawczym i edukacyjnym w zakresie migracji i uchodźstwa.
Papież Franciszek poparł gorąco ww. inicjatywę i powiedział, że obecne wyzwania stawiają przed katolickimi uniwersytetami konieczność stworzenia naukowej, teologicznej i pedagogicznej refleksji zakorzenionej w społecznej doktrynie Kościoła, starającej się przezwyciężyć uprzedzenia i obawy wynikające z ograniczonej wiedzy nt. zjawiska migracji. Ważna jest też według niego refleksja nad negatywnym, często ksenofobicznym stosunkiem do imigrantów w krajach o bardzo długiej tradycji chrześcijańskiej. Papież mówił również o konieczności zwracania uwagi na to, co imigranci i uchodźcy wnoszą do społeczeństw, które ich przyjmują, a także na korzyści dla krajów ich pochodzenia.
Aby odpowiednio zareagować na nowe wyzwania związane z migracją, konieczne jest według Papieża profesjonalne szkolenie duszpasterzy, którzy są gotowi oddać się sprawie pomocy imigrantom i uchodźcom. Papież również zachęcał uczelnie katolickie do kształcenia w tym obszarze studentów, by widząc w nich przyszłych polityków, przedsiębiorców i twórców kultury, pomagać im zrozumieć zjawisko migracji z perspektywy sprawiedliwości, współpracy globalnej, odpowiedzialności i tworzenia wspólnoty w różnorodności kulturowej.
Według niego Uniwersytety są tymi instytucjami, które powinny pełnić rolę krytycznego sumienia w odniesieniu do sprawujących władzę polityczną, odpowiedzialnych za gospodarkę i kulturę. Studia podyplomowe Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo są także odpowiedzią na niezwykle wysoki poziom lęku występujący w Polsce przed napływem na nasz kontynent imigrantów z Azji i Afryki oraz wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu na specjalistów do obsługi migracji zarobkowej z Ukrainy.
Inicjatywa studiów podyplomowych Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo Europy wypłynęła z Rady Komisji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Znalazła też poparcie abpa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Studia są organizowane – przy Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych – przez Międzyinstytutowy Zakład Badań nad Migracją (do którego należą pracownicy również innych wydziałów), Katedrę Polityk Publicznych z Zakładem Polityki Społeczno-Gospodarczej i Polityki Bezpieczeństwa Instytutu Politologii UKSW przy współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.