Około 30 km na południowy-zachód od Ammanu znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Madaba, bo o niej tu mowa, to miasto gdzie znajdziemy najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej. Jest to również jedno z większych skupisk chrześcijan zamieszkujących Jordanię. Mozaikowa mapa z VI w., sąsiaduje jednak z innym, bardzo istotnym miejscem.
Niespełna kilkanaście metrów od największej atrakcji Madaby, w kontenerowych pomieszczeniach, pełną parą trwają prace nad produkcją mozaikowych dzieł sztuki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach każdy odpowiada za swoją część produkcji – wycinanie niewielkich kawałków materiału, układanie wzoru, tworzenie ramy czy cementowanie ułożonej już mozaiki. W ten sposób, od końca 2016 roku Caritas stara się aktywizować część irackich uchodźców przebywających w Jordanii.
Rifin odpowiedzialna jest za przygotowanie wzoru mozaiki. Nie odrywając się od tej wymagającej dużej dokładności pracy chętnie opowiada o swojej sytuacji. Jak zapewnia, wszyscy pracujący to iraccy chrześcijanie, nie mający możliwości powrócenia do własnego kraju. Choć w Jordanii nie grozi im niebezpieczeństwo, to ich sytuacja nie jest prosta. Kraj ten boryka się bowiem z wieloma problemami ekonomicznymi, a bezrobocie jest bardzo wysokie i przekracza 18%. Iraccy uchodźcy nie mogą podjąć legalnego zatrudnienia bez wystąpienia o rezydencję w tym kraju. To natomiast przekreśliłoby możliwość skorzystania z relokacji i szansy na lepszą przyszłość.
Zdanie Rifin podzielają także inne pracujące tu osoby, w tym niepełnosprawny chłopak, który bez wsparcia Caritas miałby nikłe szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy. Wszyscy znajdują się w zawieszeniu, lecz nie chcą czekać z założonymi rękoma, i korzystają z możliwości podjęcia zatrudnienia w projekcie Caritas. Zarobione pieniądze przeznaczą na wynajem mieszkania lub kupno podstawowych produktów.
Ogród Miłosierdzia
Centrum produkcji mozaiki daje możliwość aktywizacji zawodowej kilkunastu osobom, lecz to nie jedyna forma wsparcia w tym regionie. W „Ogrodzie Miłosierdzia”, ufundowanym przez Papieża Franciszka, narażeni na wykluczenie Jordańczycy i uchodźcy iraccy pracują razem przy uprawie roślin i wytwarzaniu z nich produktów. Projekt ten ma na celu nie tylko wsparcie finansowe potrzebujących, ale również budowanie współpracy i zrozumienia między Jordańczykami i uchodźcami. Jest to bardzo potrzebne w sytuacji, gdy blisko 14% populacji stanowią syryjscy i irakijscy uchodźcy. Są oni często postrzegani jako duże obciążenie dla Jordanii.
Uprawa ziół czy oliwek, wytwarzanie naturalnego mydła oraz produkcja mebli to doskonała okazja do wzajemnego poznania się, a także namacalny dowód na możliwość koegzystencji. Mimo iż skala projektu nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich irackich uchodźców, jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku. Pozytywne efekty jakie niesie ze sobą działalność „Ogrodu Miłosierdzia” powoduje, że planowane jest otwarcie kolejnych miejsc tego typu i rozwijanie dotychczasowych działań.
Dominik Wach
Projekt „Wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w zakresie schronienia” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.