Jest jedną z wielu matek niepełnosprawnych dzieci w Palestynie. Na wiele z nich spada bezpośrednia odpowiedzialność za opiekę nad chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem. Miejsc, gdzie matki mogą skorzystać z pomocy psychologa i poznać inne kobiety w podobnej sytuacji jest niewiele.
Projekt „Wsparcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych w regionie Betlejem” realizowany jest przez Caritas Polska oraz Caritas Jerozolima. Niepełnosprawnym dorosłym stwarza możliwość podjęcia zatrudnienia, dzieciom zapewnia rehabilitację i fizjoterapię, a ich matkom wsparcie psychologiczne. „Problem niepełnosprawności jest w Palestynie tabu” – powiedziała nam pracownik socjalna z Caritas Jerozolima. Dzieci i ich rodziny niejednokrotnie cierpią z powodu wykluczenia społecznego.
– Cieszę się ogromnie i jestem zaszczycona tym, że mogę uczestniczyć w tym projekcie – powiedziała Amal. –Zdobyłam mnóstwo doświadczenia i mam większą świadomość tego, jak pracować z moim niedowidzącym dzieckiem. Poznałam techniki, dzięki którym moje dziecko może lepiej sobie radzić w życiu codziennym.
– Wcześniej czułam się odosobniona. Nie miałam z kim porozmawiać na temat moich lęków i zmartwień. Dziś znam inne kobiety i widzę, że często mamy te same obawy. Dzięki warsztatom możemy w końcu opowiedzieć o tym, co często dusimy w sobie latami. Równie ważne są także umiejętności praktyczne. Opanowałam podstawy alfabetu Braille’a, przez co mogę pomóc mojemu dziecku w nauce.
– Czuję się dziś o wiele silniejsza – przyznaje Amal – Potrafię wyrazić swoje uczucia. Ciężko przyznać, ale wiele z nas tak naprawdę nie potrafiło zaakceptować swojej sytuacji. Dziś potrafimy cieszyć się macierzyństwem pomimo niepełnosprawności naszych dzieci. Wiem, że warto walczyć o naszą relację, o przyszłość naszych dzieci i o to, aby mogły stać się pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa.
W ramach projektu Caritas Polska „Wsparcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych w regionie Betlejem” prowadzone są dwa ośrodki terenowe w wioskach Em Salamoneh oraz Wadi el Nees w Palestynie. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Artykuł pierwotnie ukazał się na blogu www.bliskiwschod.caritas.pl