W październiku w Brukseli na zaproszenie prof. Zdzisława Krasnodębskiego odbyła się wizyta studyjna pracowników Caritas Polska. Delegacja na czele z ks. Markiem Decem, zastępcą Dyrektora Caritas Polska, spotkała się z Sekretarzem Generalnym Jorge Nuño Mayerem oraz dyrektorami i pracownikami odpowiedzialnymi za poszczególne działy w Caritas Europa. Była to także okazja do spotkania z instytucjami europejskimi zajmującymi się sektorami, w których działa Caritas Polska.
Sekretarz Generalny Nuño Mayer odczytał Ewangelię z dnia, która przedstawiła postać miłosiernego Samarytanina jako wzoru do naśladowania dla wszystkich organizacji Caritas na całym świecie. Następnie zaprezentował krótką historię istnienia samej Caritas, wskazując na pierwszą tego typu organizację powstałą w 1897 roku w Niemczech. W 1924 roku zostaje zawiązana Caritas Internationalis, która w chwili obecnej zrzesza w swoich strukturach 160 organizacji w 194 krajach świata. Struktura Caritas dzieli się również na regiony świata, którego podział można przeprowadzić mniej więcej w granicach istniejących kontynentów. W Europie w 1993 roku powstała Caritas Europa jako następca EuroCaritas, który został zainicjowany przez Komisję Europejską, w odpowiedzi na powstały kryzys lat 80- tych w komunistycznej Polsce. Dziś Caritas Europa zrzesza 49 organizacji w 46 europejskich krajach. W jej strukturach znajduje się również Caritas Polska.
W dalszej części wypowiedzi Sekretarz Generalny CE podkreślił dużą rolę Caritas Polska, jako słuchanie i rozumienie państw Europy Wschodniej i przekazywanie tych potrzeb do części zachodniej kontynentu do instytucji takich jak Caritas Europa czy Caritas Internationalis. Przypomniał też o słowach Papieża Polaka, który określił Kościół w Europie jako jeden organizm i dwa płuca, wschodnie i zachodnie. Bez wzajemnej kooperacji cały organizm nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować. Jorge Nuño Mayer podkreślił również rolę budowania mostów w ramach organizacji Caritas, bez nadmiernego skupiania się na różnicach, które dzielą poszczególne kraje w Europie. Na koniec swojej wypowiedzi zaznaczył, z czego wypływają źródła pracy Caritas. Są nimi: po pierwsze nauka płynąca z Ewangelii, następnie reprezentacja głosu ubogich, katolicka nauka społeczna, nauka i wymiana doświadczeń oraz na koniec teologia duchowości. Po wystąpieniu sekretarza generalnego pracownicy Caritas Polska mogli zaprezentować pokrótce działania Caritas Polska w kraju i za granicą. Następnie pracownicy obydwu organizacji mogli spotkać się w działach i wymienić się swoimi doświadczeniami pracy oraz wspólnie szukać przyszłych możliwości współpracy.
Delegacja pracowników Caritas Polska spotkała się także z prof. Krasnodębskim, który pokrótce scharakteryzował pracę Parlamentu Europejskiego oraz codzienne obowiązki eurodeputowanego. Dziękując za wkład jaki niesie Caritas w pomoc najbardziej potrzebującym, zaproponował możliwość nawiązania współpracy z Parlamentem Europejskim. Pracownicy mogli również zwiedzić budynek parlamentu i spotkać się z posłami.
W następnym dniach pracownicy CP mieli możliwość spotkania w Generalnych Dyrekcjach Komisji Europejskiej (tzw. DG), które zajmują się różnego rodzaju działaniami pomocowymi. Nad prawidłowym przebiegiem wizyty w Brukseli czuwał asystent Pana Profesora Krasnodębskiego, Krzysztof Uchański. Każdy z dni wizyty w Brukseli owocował wieloma spotkaniami w Generalnych Dyrekcjach Komisji Europejskiej. Pierwszą była DG DEVCO odpowiedzialna za pomoc rozwojową i walkę z ubóstwem. Niesie pomoc głównie w takich krajach jak Uganda, Sudan, Irak, MyanMa, Nigeria oraz Czad.
Następną była Dyrekcja DG ECHO odpowiedzialna za pomoc humanitarną oraz wolontariat. Z punktu widzenia pracowników Caritas Polska szczególnie istotną rolę odgrywa program Sieci Wolontariatu Pomocy UE (ang. „EU-Aid Volunteers”). Co ciekawe, program obejmujący europejski wolontariat jest skierowany do mieszkańców UE na okres maksymalnie 18 miesięcy, a wolontariusz jest kierowany do krajów potrzebujących pomocy z poza Unii Europejskiej. Kolejnym miejscem spotkania była dyrekcja DG SANTE oraz DG DEVELOPMENT. Zajmują się one pomocą żywnościową oraz rozwojową. DG SANTE organizuje oraz nadzoruje ogólnoeuropejski program żywnościowy FEAD, w który od lat angażuje się Caritas Polska. Ponadto dyrekcja działa na rzecz niemarnowania żywności w krajach UE.
Miejscem spotkań delegacji CP nie były tylko Generalne Dyrekcje Komisji Europejskiej. Pracownicy biura Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pana Profesora Krasnodębskiego, zorganizowali również spotkanie w biurach EEAS, czyli Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Europejscy dyplomaci poruszyli kwestie migrantów oraz zmian klimatycznych, które mają wpływ na życie obywateli UE. Ostatnią Dyrekcją była DG HOME, która zajmuje się sprawa migrantów nadzorując program AMIF (ang. Asylum, Migration and Integration Fund; pol. FAMI- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji), w którym uczestniczy również Caritas Polska jako organizacja partnerska.