Ćwiczenia pozwalające wczuć się w osoby niewidome, artystyczne wyroby podopiecznych i sklep z produktami szczotkarskimi autorstwa podopiecznych – takie doświadczenia przywieźli ze sobą kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z analogicznej placówki w Niemczech.
Przedstawiciele Caritas w Polsce: ks. Wojciech Borowski Dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej, dyrektorzy ośrodków dla osób niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Katowickiej, kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Sandomierskiej i Siedleckiej oraz przedstawiciel Caritas Polska z wizytą studyjną w Niemczech odwiedzili Dominikus-Ringeisen-Werk w mieście Pfaffenhausen.
Obiekt przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób upośledzonych fizycznie i/lub umysłowo, osób niewidomych i niedowidzących, a także podopiecznych z zaburzeniami autystycznymi. W obiekcie znajduje się Dom Opieki dla seniorów oferujący różnego rodzaju formy mieszkań w grupach, a także warsztaty dla osób niepełnosprawnych (WfbM) oferujące pracę i zatrudnienie. Grupę z Polski przywitała p. Julia Rampp – kierownik obiektu wraz z pracownikami, którzy zaprezentowali działające w ramach obiektu poszczególne placówki.
Integrative Senior and Meeting Centre St. Anna in Pfaffenhausen (Lks. Unterallgäu) to placówka dla seniorów, a także osób starszych z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Obiekt ten zaprojektowano jako integracyjne centrum spotkań. Na ponad 6000 metrów kwadratowych parku w sercu Pfaffenhausen znajduje się przestronny, jasny i nowocześnie wyposażony kompleks mieszkalny dla osób starszych i potrzebujących opieki. Apartamenty bez barier, winda na wszystkich poziomach, przestronne sale spotkań i pomieszczenia ogólnodostępne, pomoce orientacyjne dla osób niedowidzących oraz duże balkony i tarasy zapewniają funkcjonalną i wygodną przestrzeń życiową. W ramach miejsca zamieszkania osoby otrzymują również opiekę ambulatoryjną medyczną i inną. Przez określoną liczbę godzin lokalni pracownicy pracują w środowisku mieszkalnym i towarzyszą podopiecznym, wspierają, doradzają i pomagają na wiele sposobów. Transport publiczny przystosowany dla osób niepełnosprawnych (pociąg, autobus) znajduje się w odległości krótkiego spaceru od obiektu. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób niedowidzących czy niewidomych i w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie samodzielnego stylu życia.
Ćwiczenia „Poczuj się jak niewidomy i niedowidzący…”
Warsztaty dla osób niepełnosprawnych (WfbM) oferują możliwość zatrudnienia w następujących dziedzinach działalności: montaż i opakowanie, fabryka szczotek, czy zarządzanie krajobrazem. Osoby niepełnosprawne po przyjęciu na warsztat przygotowywane są do tych działań w obszarze szkolenia zawodowego. Pod opieką wykształconego personelu ze szczególną troską i opieką osoby niepełnosprawne pracują w grupach. Oprócz szkoleń opartych na aktywności i pracy ukierunkowanej na produkcję, oferty towarzyszące skierowane są w sektorze edukacji dorosłych. Z warsztatem połączony jest „Sklep WfbM”, który mieści się w tym samym budynku. Oprócz produktów z branży szczotkarskiej, oferowane są tutaj również produkty wysokiej jakości z innych warsztatów dla osób niepełnosprawnych.
Specjalne warsztaty dla podopiecznych na miejscu (WfbM) i bliskość obiektu Dominikus-Ringeisen-Werk Pfaffenhausen z możliwością skorzystania z przygotowanych dla osób niepełnosprawnych ofert i usług dają podopiecznym możliwość uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym, czy spędzania wolnego czasu. Supermarkety, sklepy, apteki, gabinety masażu i fizjoterapii, fryzjerzy, ratusz, transport publiczny, kościół i parafia znajdują się w pobliżu obiektu i przystosowane są dla tych osób.
Wizyta studyjna w ośrodkach w Niemczech umocniła nas w przekonaniu, iż wszystkie placówki, jakie odwiedziliśmy to miejsca pełne ciepła, wrażliwości, dobroci, miłości, zrozumienia i przede wszystkim fachowej opieki, gdzie podopieczni mają szansę rozwoju oraz zapewnione bezpieczeństwo.
Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Nadzorczej KJF w osobie Domkapitular Armin Zürn oraz Ordynariatowi Diecezji Augsburg za możliwość odbycia wizyty studyjnej. Dziękujemy wszystkim przedstawicielom poszczególnych ośrodków za życzliwe i profesjonalne przyjęcie naszej grupy. Szczególne podziękowania dla ks. Marcina Iżyckiego Dyrektora Caritas Polska oraz ks. Wojciecha Borowskiego – Dyrektora Caritas Diecezji Elbląskiej, dzięki któremu przełamaliśmy barierę językową.
Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w niemieckim Centrum Kształcenia Zawodowego
Wizyta pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej w ośrodkach zdrowia w Niemczech
Wizyta w ośrodkach Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Niemczech