– Zmiany klimatu to coraz bardziej problem moralny niż techniczny – powiedział kard. Pietro Parolin na rozpoczęcie COP24 w Katowicach. Wypowiedź kardynała wybrzmiała w kontekście obecności delegacji Caritas Internationalis na szczycie klimatycznym ONZ, w skład której wchodzi także przedstawiciel Caritas Polska. Włączamy się w dyskusję na temat problemów ekologicznych również organizując otwarte wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w weekend 8-9 grudnia w Katowicach.
– Ponosimy wielką odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń – powiedział kard. Pietro Parolin, reprezentant Stolicy Apostolskiej na COP24 – Dzisiaj młodzi ludzie pokazują głęboką wrażliwość w stosunku do rozległych i wielowymiarowych problemów, które wyrastają ze zjawiska zmian klimatycznych. To wyzwanie edukacyjne, gdzie procesy wychowawcze mogą pobudzić i pobudzają tę wrażliwość w młodych, którzy reprezentują naszą przyszłość.
W przemówieniu na otwarcie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach podkreślił, że dbanie o godne warunki pracy i pozycję pracownika ma duże znaczenie i musi być związane z należytą uwagą poświęconą takim aspektom jak szacunek dla podstawowych praw człowieka, bezpieczeństwo społeczne i wykorzenienie ubóstwa. Szczególnie ważne jest uwzględnienie najbardziej podatnych na klimatyczna skrajności ludzi.
– Taka zmiana wymaga szkoleń, edukacji i solidarności – kontynuował – Stopniowo stajemy się świadomi, że zmiany klimatu to problem coraz bardziej moralny niż techniczny. Pozarządowi aktorzy mogą zrobić dużo, aby pomóc politykom tworzyć sprawiedliwość i podejmować przyszłościowe decyzje.
Caritas Polska wraz z Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska włącza się w dyskusję na temat problemów ekologicznych organizując wydarzenia towarzyszące , które odbędą się w weekend 8-9 grudnia w Katowicach.
SOBOTA, 8 GRUDNIA
W godz. 9:30 – 21:00 w sali parafialnej Parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach będzie miała miejsce konferencja „Centrum Ekologii Integralnej: Misja Laudato Si’ – Chrześcijanie z klimatem” dla wolontariuszy Caritas, działaczy społecznych i wszystkich zainteresowanych ekologią chrześcijańską. Jego celem jest integracja środowisk katolików wokół misji wypływającej z encykliki papieża Franciszka „Laudato Si’”. Chcemy się poznać, podzielić się wiedzą na temat zmian klimatycznych, zrozumieć dlaczego jako chrześcijanie jesteśmy powołani do przeciwdziałania im oraz wspólnie się pomodlić i zmotywować do działania. W wydarzeniu wezmą udział goście z Polski i z całego świata – chrześcijańscy działacze, duchowni i świeccy, przejęci „wołaniem ziemi i krzykiem ubogich”. Ze szczegółami można zapoznać się w załączonym programie spotkania. W wydarzeniu udział weźmie także specjalny przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, papieski współpracownik ds. ekologii, o. Josh Kureethadam.
Więcej informacji na temat konferencji w tym miejscu.
Prosimy o zgłaszanie się przez formularz.
Program konferencji:
NIEDZIELA, 9 GRUDNIA
W godz. 10.00 – 18.00 w katedrze archidiecezjalnej oraz na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja „W kierunku nawrócenia ekologicznego ludzi i planety”. Młodzi wolontariusze oraz przedstawiciele zaangażowanych organizacji zgromadzą się w jednym miejscu, aby wzajemnie się zainspirować i pomodlić. Przywitani zostaną także pielgrzymi, którzy przemierzyli Europę na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Uczestnicy oraz goście z Afryki, Ameryki Łacińskiej, Oceanii i Azji podzielą się swoimi doświadczeniami „nawrócenia ekologicznego”, dążenia do bardziej zrównoważonego stylu życia oraz organizowania kampanii. Czerpiąc z nowych inspiracji, ponowią swoje zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Organizatorami wydarzenia są Archidiecezja Katowicka, Caritas Internationalis, Caritas Polska, CIDSE, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz Franciscans International.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
WSPARCIE MODLITWĄ
Polski Kościół, odpowiadając na apel Stolicy Apostolskiej, wesprze szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach również modlitewnie. Akcja modlitwy za Szczyt Klimatyczny jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski, Caritas Polska oraz Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Tekst modlitwy będzie dostępny w parafiach na terenie całej Polski.
Dołącz do wsparcia modlitewnego COP24 i podziel się ideą!
Osoba prowadząca modlitwę:
Módlmy się tak, jak Papież Franciszek wskazał w Laudato Si’
Wierni:
Boże Ojcze, prowadź nas.
Pomóż nam działać z miłością i odwagą
w Twoje imię, o Panie.
Pomóż nam spełnić nasz obowiązek
ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu.
Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich.
Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością,
pomóż nam chronić każde życie
i przygotować się na lepszą przyszłość,
na nadejście Twojego Królestwa
równości, pokoju, miłości i piękna.
Amen.
Inne działania Caritas Polska na rzecz ekologii:
Pierwsza trasa Mobilnej Ambasady Laudato Si’ za nami! Kierunek: COP24 w Katowicach [WIDEO]
Kolejny krok ku ekologicznemu przebudzeniu. Głos Caritas Polska przed Szczytem Klimatycznym COP24