W dniach 20-22 grudnia odbyła się kolejna wizyta delegacji Caritas Polska oraz jej partnerów na Ukrainie. Miała ona na celu kontrolę dystrybucji pomocy humanitarnej. Pomoc trafiła bezpośrednio do potrzebujących osób starszych i rodzin z dziećmi z okręgu Donieckiego, Ługańskiego i Słowiańskiego. Równolegle odbywa się dystrybucja paczek z pomocą humanitarną w pozostałych częściach wschodniej Ukrainy, wzdłuż przebiegającej linii frontu.
Caritas Polska we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (Departament Pomocy Humanitarnej) od września tego roku uruchomiła kolejny projekt pomocy mieszkańcom z terenów Doniecka i Ługańska. Działania zaplanowano w okresie od 15 września do 31 grudnia 2018 r. Projekt przewiduje poprawę sytuacji materialnej obywateli Ukrainy zamieszkujących w pobliżu strefy rozgraniczenia pomiędzy Republiką Ukrainy a Doniecka i Ługańską Republiką Ludową wzdłuż linii: Mariupol, Wołnowach, Pokrowsk, Konstantyniwka, Bachmut, Szczastia, Stanica Ługańska. Pomoc jest niezbędna. Według Humanitarian Response Plan z lutego 2018 r. w wyniku konfliktu na wschodniej Ukrainie ucierpiało ponad 4 miliony ludzi, z czego 3,4 miliona nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Na tzw. „linii rozgraniczenia” mierzącej 457 km, śmierć poniosło prawie 600 ofiar wśród cywilów oraz została zniszczona krytyczna infrastruktura cywilna. Ponadto, podzielenie kraju spowodowało zerwanie powiązań socjoekonomicznych oraz współzależności między obszarami podstawowych usług społecznych oraz towarów. Z tego względu miejscowa ludność znalazła się w trudnych warunkach wyboru pomiędzy podstawowymi potrzebami zakupowymi takimi jak: żywności, leków, środków czystości, opłat za mieszkania, ogrzewania czy wydatków na edukację. Caritas Polska realizuje projekt za pośrednictwem lokalnych partnerów: Towarzystwo Lwa oraz Caritas Winnica. Na miejscu partnerzy są odpowiedzialni za prawidłowy przebieg całej organizowanej pomocy.
Pomoc polega na bezpośrednim przekazaniu potrzebującym mieszkańcom niezbędnej żywności oraz środków higienicznych. Trafi ona do 5000 osób przez okres 4 miesięcy, łącznie 20 000 paczek. Beneficjentami projektu będą potrzebujące osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. W paczkach pomocowych znajdują się: cukier, mąka, kasza gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, konserwy mięsne oraz rybne, olej, dżem, marmolada czy suchary. W pakietach higienicznych znalazły się: proszki do prania, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do czyszczenia, płyny do mycia naczyń, środki do higieny osobistej kobiet.
Ponadto, projekt zakłada objęcie wsparciem psychologicznym mieszkańców strefy rozgraniczenia w okolicach Mariupola oraz Awdiejewki obok wsparcia psychologicznego oferowanego poza strefą. Podczas trzech dziesięciodniowych wyjazdów terenowych połączonych z dystrybucją pomocy humanitarnej zostanie udzielone wsparcie psychologiczne dla 150 osób. Warto zaznaczyć, że projekt posiada wsparcie lokalnych władz oraz miejscowych partnerów (Towarzystwo Lwa oraz Caritas-Spes Winnica).
W dniach 20-22 grudnia odbyła kolejna się wizyta delegacji Caritas Polska oraz jej partnerów, która miała za zadanie kontrolę dystrybucji pomocy humanitarnej. Pomoc trafiła bezpośrednio do potrzebujących osób starszych i rodzin z dziećmi z okręgu Donieckiego, Ługańskiego i Słowiańskiego. Równolegle odbywa się dystrybucja paczek z pomocą humanitarną w pozostałych częściach wschodniej Ukrainy, wzdłuż przebiegającej linii frontu.