Już po raz kolejny wsparliśmy rzymsko-katolicką parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ułan-Ude na wschodniej Syberii przekazując środki na kasze mleczne. Fundusze umożliwiły zakup kasz dla dzieci w Rosji przez dwanaście miesięcy.
Celem programu „Ochrona życia poczętego” jest pomoc ubogim rodzinom z małymi dziećmi, rodzinom wielodzietnym i matkom samotnie wychowującym dzieci.
– Kryzys w Rosji dotknął najuboższe rodziny – mówią s. Bernadetta i ks. Adam, proboszcz – Większość ludzi otrzymuje minimalne pensje, a ceny w sklepach ciągle rosną. Jeśli są to rodziny wielodzietne, wówczas nie starcza na podstawowe produkty. Wielki problem mają matki samotnie wychowujące dzieci, które otrzymują od państwa 50$ miesięcznie do czasu ukończenia przez dziecko półtora roku. Jedna kasza mleczna kosztuje ponad 10$. Staramy się pomóc przynajmniej niektórym rodzinom nie tylko materialnie, ale i duchowo.
Osoby potrzebujące otrzymują co miesiąc podstawowe artykuły spożywcze, w tym mleko, kaszę gryczaną, ryż, makaron, herbatą, cukier i olej. Matki z małymi dziećmi dostają kasze mleczne. Są to kobiety, które nie mają wystarczającej ilości mleka, aby naturalnie karmić swoje dzieci. Spowodowane jest to niedożywieniem i ciągłym stresem.
Dodatkowym elementem są spotkania tematyczne dla rodzin prowadzone przez wolontariuszy. Przykładowo październikowe spotkanie poświęcone było miłości w rodzinie, gdzie uczestnicy zastanawiali się, co jest najważniejsze w rodzinie i jak do tego dążyć. Natomiast listopadowe spotkanie nosiło tytuł „Rodzina: natura czy kultura”. Często rodzice sami proponowali tematy bądź dyskutowali.
Ważną częścią programu jest formacja duchowa. Każdego miesiąca rodziny uczestniczą w Mszy św., gdzie zawsze jest więcej dzieci niż dorosłych. Po zakończeniu wspólnej modlitwy dzieci oglądają krótkie filmy o postaciach biblijnych, potem jest podsumowanie i zastosowanie danej postawy w życiu codziennym. Ma to wpływ na zmianę postaw religijnych i coraz więcej rodziców chrzci swoje dzieci w kościele parafialnym.
– Wiemy, że życie ludzkie jest jedną z największych wartości współczesnego społeczeństwa. Jednak dla ochrony życia nie wystarczą słowa, potrzebny jest wspólny wysiłek i państwa, i społeczeństwa, i Kościoła. Wierzymy, że dobro nie zna granic – dodają s. Bernadetta i ks. Adam.
Projekt jest prowadzony także w tym roku. Dzięki środkom z Caritas Polska najuboższe rodziny otrzymują wsparcie w postaci najpotrzebniejszych artykułów spożywczych, a dzieci mają zapewnione kasze mleczne.