Diecezja Rzeszowska od początku czynnie uczestniczy we wspaniałym projekcie jaki zalecił Kościołowi święty Papież Jan Paweł II, celem którego było dostrzeżenie każdego chorego i wszystkich, którzy chorym pomagają. On też zalecił, by wybrane sanktuarium maryjne w diecezji było centrum lokalnego świętowania w dniu 11 lutego każdego roku. Tym miejscem od początku jest Maryja w cudownej koronowanej figurze – Pani Rzeszowa, Patronka Miasta.
Tegoroczne obchody miały miejsce w każdej parafii naszej diecezji oraz w Szpitalach, Hospicjach, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych, Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy. Podstawą świętowania jest zawsze aktualne Orędzie Ojca Świętego. Ewangeliczne słowa „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8) Franciszek uczynił hasłem obchodów 2019 roku. Każde ze zdań Orędzia ma wielkie przesłanie: „Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest ważny”.
Biskup Rzeszowski Jan Wątroba przewodniczył głównej uroczystości z okazji XXVII Dnia Chorego w rzeszowskim sanktuarium. Z Pasterzem celebrowali księża kapelani, dyrektorzy diecezjalnej Caritas oraz ojcowie Bernardyni.
Licznie zgromadzeni w kościele chorzy i starsi oraz słuchacze radia Rzeszów i diecezjalnego radia VIA w homilii usłyszeli m. in.:
„Wydaje się, że tych których Jezus szczególnie ukochał, którzy są z Nim szczególnie związani w takich nadzwyczajnych relacjach, tych kocha przez cierpienie” „Obok cierpiących, potrzebujących umocnienia, zdrowia zwłaszcza tego duchowego, stawia ludzi zabieganych, zaśpieszonych, niosących pomoc, przyprowadzających do Jezusa. Tak jest w całej historii Kościoła. Czasami cierpienie jest straszne, zupełnie nie do zniesienia i nie do zrozumienia. W ogóle trudno zrozumieć cierpienie, zwłaszcza osób niewinnych, które w żaden sposób nie sprowokowały cierpienia zarówno swojego jak i innych. Zawsze obok nich stawia ludzi, którzy pochylają się, którzy się zatrzymują, którzy się wzruszają na widok człowieka cierpiącego, którzy okazują serce cierpieniu. Tak dzieje się także dzisiaj na całym świecie, a szczególnie jest to widoczne w Lourdes, które można nazwać stolicą ludzi chorych, cierpiących, szukających umocnienia”
Po Eucharystii Ks. Biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki. Na zakończenie uroczystości Ojcowie udzielali Sakramentu chorych.
Ponadto Arcypasterz celebrował i spotkał się z chorymi w Szpitalu Wojewódzkim nr 1, w Szpitalu MSW (tu poświęcił nowe karetki oraz specjalistyczną aparaturę kardiologiczną) oraz na oddziale Paliatywnym w Rzeszowie.
Biskup Edward Białogłowski Eucharystią w dniu 8 lutego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 inaugurował obchody ŚDCh w diecezji. W kaplicy św. Brata Alberta powiedział:
Wszyscy, którzy udają się do Lourdes jadą po nadzieję to tak jak ci, którzy przychodzą do szpitala, ufając, że tutaj otrzymają pomoc, nie zawsze wyleczenie. (…)Dlatego dzisiaj przychodzimy właśnie do tej kaplicy, gdzie patronuje św. Brat Albert, do tego szpitala, do tych, którzy tutaj służą, i do tych, którzy tutaj przychodzą po ulgę w cierpieniu, po przywrócenie zdrowia, aby się pomodlić, pomodlić o sens zarówno dla posługi jak i dla cierpiących, dla zrozumienia choroby, która bywa postrzegana czasem jako dzwonek sygnalizujący, że tutaj nasze życie nie ma stałego miejsca, że tutaj jesteśmy przechodniami… „bo tylko Chrystus, który jest światłością świata pomaga rozpoznawać sens i drogę ocalenia”
Po Mszy św. odwiedził i udzielił błogosławieństwa dzieciom na ich oddziale.
W sobotę Biskup odprawił Mszę św. w DPS Caritas im. św. O. Pio w Chmielniku, a w niedzielę odwiedził Szpital Rejonowy w Jaśle.
Biskup Senior Kazimierz Górny z posługą do parafian i starszych przybył w niedzielę 10 lutego do parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Celebrując Eucharystię wskazał: – Obchody Światowego Dnia Chorego są również okazją, by podziękować za ofiarną posługę lekarzom, pielęgniarkom, personelowi pomocniczemu i wszystkim, którzy opiekują się osobami chorymi, niepełnosprawnymi czy też cierpiącymi z powodu podeszłego wieku. Następnie nawiedził miejscowy DPS Caritas im. ks. Wojciecha Borowiusza.
W sam dzień obchodów Dnia Chorego Biskup odprawił Mszę św. dla podopiecznych DPS przy ul. Załęskiej w Rzeszowie. W homilii podkreślił znaczenie posługi opiekujących się chorymi nazywając ich „Aniołami dobroci”.
W ramach tego szczególnego świętowania Mszę św. w intencji chorych i im posługującym w kaplicy zespołu placówek Leśniówka (Hospicjum, ZOL i DPS) odprawił dyrektor diecezjalnej Caritas ks.Stanisław Słowik, a w DPS w Kamionce taką posługę podjął wicedyrektor Caritas ks. dr Piotr Potyrała.
Obchody Światowego Dnia Chorego diecezja przeżywała w łączności z Kalkutą, gdzie z woli Ojca św. Franciszka miała miejsce główna światowa uroczystość.
Obecny papież nazwał św. Matkę Teresę wzorcem miłości. Postawa tej szczególnej świętej była przypominana przez Księży Biskupów wyrażających wdzięczność i zachęcających wolontariuszy do bezinteresownej służby w myśl słów wypowiedzianych przez Papieża Franciszka: Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia.
Chorzy otrzymali obrazek okolicznościowy z wizerunkiem św. Matki Teresy z Kalkuty z wyjątkiem z Orędzia.