Zmiany w klimacie postępują szybko: już za życia jednego pokolenia widać różnice na odcinku zaledwie 20 lat. Wokół klimatu narasta wiele mitów, które obala Piotr Abramczyk, klimatolog, Animator Laudato Si’.
W samej Polsce widać postępujące fale upałów latem i coraz częściej występujące susze. Dużym problemem dla ekosystemu są też krótsze i łagodniejsze zimy oraz nieregularne opady. Te w lecie są często ulewne i, zamiast magazynować się w wodach gruntowych, spływają do korytarzy rzek. Zjawiska atmosferyczne również zmieniają swój charakter na bardziej ekstremalny. Burzom towarzyszą opady gradu wielkości mandarynek. W Europie coraz częstszym zjawiskiem są trąby powietrzne. Postawy ludzi wobec tych faktów są rozbieżne.
– Część osób uważa, że nie ma żadnej zmiany klimatu, klimat się nie ociepla i wszystko jest w takim stanie jak wcześniej – zauważa Piotr Abramczyk, meteorolog – Część osób dostrzega, że rzeczywiście coś się zmienia, ale nie są za to odpowiedzialni ludzie. Z tymi grupami opinii łączą się różne mity. Najpopularniejszym jest twierdzenie, że nauka nie jest zgodna w sprawie globalnego ocieplenia, podczas gdy w rzeczywistości 97% klimatologów na świecie twierdzi, że klimat się ociepla i odpowiedzialni są za to ludzie. Innym popularnym mitem jest mówienie, że działalność ludzi nie wpływa na zmianę klimatu. Badania pokazują, że klimat rzeczywiście się zmieniał w przeszłości. Dziś dane wskazują, że bardzo mocno się ociepla.
Przy pomocy pomiarów temperatury w atmosferze, na ziemi i w oceanach można stwierdzić, że za nadmierne wydzielanie się gazów cieplarnianych odpowiedzialny jest człowiek. Spala się paliwa kopalne, postępuje wycinka lasów, które naturalnie pochłaniają dwutlenek węgla.
– Zadania, które stoją przed Polską rozkładają się na kilka obszarów. Trzeba się przygotować na szybkie zmiany w pogodzie, także te o zjawisku ekstremalnym, jak powodzie błyskawiczne w miastach czy długotrwałe fale upałów. I nauczyć się funkcjonowania w takich warunkach. Drugim obszarem jest edukacja, aby społeczeństwo było uświadamiane o skali problemów. Mitów dotyczących zmian klimatu jest dużo i często wypowiadają się osoby, które nie mają przygotowania merytorycznego, a głos specjalistów jest często ignorowany mówi Piotr Abramczyk. Podkreśla, że wobec bliskim zmian w gospodarce energetycznej Polacy muszą zmienić swój styl życia i podejście do środowiska. Tylko wielostronne działania mogą rzeczywiście rozwiązać narastający kryzys klimatyczny.
Walka ze kryzysem ekologicznym to obowiązek chrześcijan, wynikający z troski o powierzony nam świat. Boże stworzenie potrzebuje naszej opieki wobec narastających zmian klimatycznych. Ideę „ekologicznego przebudzenia” rozpowszechniła papieska encyklika „Laudato Si’”, na której Caritas Polska opiera szereg działań proekologicznych.