Już 8 lat ciągnie się konflikt zbrojny, który pustoszy Syrię. Mieszkańcy niegdyś dostatniego kraju stracili w nim domy, majątki i nadzieję na przyszłość. Wielu z nich nie chce opuścić swojej ojczyzny. Z pomocą przychodzi program pomocowy „Rodzina Rodzinie”, który od ponad 2 lat prowadzimy na miejscu. Więcej na temat aktualnej sytuacji w Syrii prezentujemy podczas serii ogólnopolskich spotkań „Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii”.
Spotkania przybliżają dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. W programie spotkania znajduje się prelekcja Sylwii Hazboun, koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska, na temat obecnej sytuacji w regionie, a także świadectwo Farida AbouJrad, naocznego świadka dramatu w Syrii oraz degustacja syryjskiej kawy. Spotkania planujemy we wszystkich diecezjach w całej Polsce.
– Ekonomia wojny jest bezwzględna i niesie takie samo spustoszenie jak spadające bomby i pociski – opowiada Sylwia Hazboun, ekspert Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, podczas spotkania – Zniszczenia wojenne w Syrii uniemożliwiają zaspokajanie podstawowych potrzeb. Ceny w stosunku do cen sprzed wojny wzrosły o 800%.
Pierwsze takie spotkanie odbyło 10 marca w podziemiach katedry św. Floriana w Warszawie.
Najbliższe terminy spotkań to:
- 16 marca – Poznań, godz. 15.00, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Stanisława Kostki, ul. Głogowska 92 (dołącz do wydarzenia na Facebooku)
- 31 marca – Płock
- 7 kwietnia – Kielce
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności darczyńców programu „Rodzina Rodzinie”.
― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań są unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.
Z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył. Zostali skazani na niedostatek, cierpienie i bezsilność. Jedną z niewielu organizacji, która wciąż niesie pomoc Syryjczykom jest Caritas Polska, która czerpie swoją siłę z hojności ludzi dobrej woli w ramach programu „Rodzina Rodzinie”.
– Słyszeliśmy jak Bóg woła do nas, Syryjczyków: „Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!”. Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład – mówi Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo.
“Rodzina Rodzina” to największy program pomocowy realizowany przez Polaków w Aleppo. Polacy przekazali do tej pory ponad 45 milionów złotych, które trafiły do prawie 9 000 syryjskich rodzin.
– Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich ludzi życzliwego serca do włączenia się w program, aby zaradzić potrzebom wszystkim, których wojna w Syrii boleśnie dotyka – zachęca bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.
Podsumowanie działań Caritas Polska w Syrii 2018
Syryjczycy czekają na Twoją pomoc!
• Dołącz do programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” pomagając konkretnej rodzinie syryjskiej na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl
• Wyślij charytatywny SMS o treści SYRIA na nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT)
Raport Caritas Polska o sytuacji w Syrii do pobrania TUTAJ.
O dramacie w Syrii opowiada także książka-cegiełka „Nadchodzi poranek” Ibrahima Alsabagha, z której dochód trafi na rzecz programu „Rodzina Rodzinie”. Można ją nabyć na spotkaniach „Skazani” oraz zamówić telefonicznie: 22 334 85 00 lub mailowo: caritaspolska@caritas.pl.