George i Antonita ze zrujnowanej wojną Syrii powoli wracają do normalnego życia. Rozwijają swoją działalność, aby móc samodzielnie się utrzymać. Caritas Polska sfinansowała 150 mikroprojektów wspierających przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy.
Wojna jest jak pożar domu. Kiedy wybucha, wszyscy skupiają się na ugaszeniu ognia. Uwaga świata skupia się na cierpiących, docierają do nas informacje. Kiedy pożar jest ugaszony – ustają walki – ulegamy złudnemu wrażeniu, że teraz wszystko wróciło do normy. Ale czy rodzina jest w stanie mieszkać na pogorzelisku? Czy Aleppo jest w stanie wrócić do normalnego życia?
Aleppo jest więc teraz domem do remontu. Niegdyś prosperujące miasto dziś leży w gruzach, jego mieszkańcy zubożeli i nie mają środków do życia. Organizacje humanitarne wycofują się. Rozwiązaniem jest pomoc rozwojowa.
W 2018 roku Caritas Polska w ramach pilotażowego projektu sfinansowała 150 mikroprojektów mających na celu pomoc w stworzeniu nowych miejsc pracy. Pan George Edward Khawam jest jednym z beneficjentów, który dzięki inicjatywie mógł otworzyć warsztat:
– Byłem porwany – opowiada – Uzbrojeni opozycjoniści zabrali mnie do Idlib, aby się uwolnić, moja rodzina musiała się zapożyczyć i opłacić okup.
George został postrzelony w brzuch. Dzięki pomocy lokalnej wspólnoty chrześcijan, mógł przejść operację, a ponadto wziąć udział w treningu zawodowym. Później złożył wniosek o wsparcie warsztatu. Poziom życia w niczym jednak nie przypomina tego, które wiedli z żoną przed wojną. Pogodzili się jednak z tym, że tak będzie jeszcze przez wiele lat – proces odbudowy kraju potrwa bardzo długo.
Antonita to kolejna osoba korzystająca ze wsparcia mikroprojektów. Przed wojną była nauczycielką plastyki, jednak szkoła, w której uczyła, obecnie jest zamknięta. Antonita jest niezamężna, poza tym na skutek choroby straciła jedno płuco – nie może przez to wykonywać teraz prac fizycznych. Dzięki wsparciu Caritas Polska otworzyła domowe atelier rękodzieła na szkle. Nie jest to bardzo dochodowe zajęcie, jednak pani Antonita się nie zniechęca, a działalność artystyczna oraz w ogóle podejmowanie pracy bardzo dobrze na nią wpływa.
Projekt jest jedną z kilkunastu inicjatyw realizowanych przez Caritas Polska w Aleppo.
Żadna z nich nie byłaby możliwa bez Twojej pomocy.
Wesprzyj działalność Caritas w Syrii wysyłając SMS lub przekazując darowiznę.
Artykuł po raz pierwszy ukazał się na blogu Caritas Polska o Bliskim Wschodzie.