Już 8 lat ciągnie się konflikt zbrojny, który pustoszy Syrię. Mieszkańcy niegdyś dostatniego kraju stracili w nim domy, majątki i nadzieję na przyszłość. Wielu z nich nie chce opuścić swojej ojczyzny. Z pomocą przychodzi program pomocowy „Rodzina Rodzinie”, który od ponad 2 lat Caritas Polska prowadzi na miejscu oraz inne projekty rozwojowe.
Caritas Polska od początku trwania konfliktu prowadzi stałą misję w Syrii. Dzięki „Rodzina Rodzinie” syryjskie rodziny otrzymują bezpośrednią pomoc finansową na miejscu. Środki przekazywane przez darczyńców pomagają zrealizować ich podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki, ubrania, opłaty za mieszkanie. W program włączają się nie tylko polskie rodziny, ale firmy, wspólnoty parafialne, sąsiedzi i przyjaciele, szkoły i instytucje. Od października 2016 r. pomoc otrzymało 8700 rodzin, którym Polacy przekazali, za pośrednictwem Caritas Polska, ponad 40 milionów złotych. Program łączy prawie 20 000 polskich darczyńców z prawie 9 tysiącami rodzin z Syrii.
Od stycznia 2018 roku Caritas Polska wspiera funkcjonowanie Hope Center – ośrodka monitorującego pomoc z siedzibą w Aleppo, gwarantującego bezpośrednią pomoc na miejscu. Ponadto rozpoczęła projekty o charakterze rozwojowym. Są to m.in. program mikrograntów dla przedsiębiorców w Aleppo na rozwój własnej działalności i stypendia dla utalentowanej młodzieży.
Raport Caritas Polska o sytuacji w Syrii [2018]
Mikroprzedsiębiorczość – sposób na odzyskanie pracy
Mieszkańcy Syrii nie chcą być zależni od pomocy z zewnątrz. Pomimo faktu, iż sytuacja nadal jest niestabilna, Syryjczycy chcą pracować i odbudować potencjał swojego kraju. Zapewniając rodzinom zdolnym do pracy możliwość rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej można postawić pierwsze kroki w odbudowie ekonomicznej kraju, która potrwa latami.
W 2018 sfinansowano ponad 150 takich projektów rozwijających mikroprzedsiębiorczość. Są to warsztaty tkackie, szwalnie, sklepy spożywcze, małe restauracje uliczne, warsztaty samochodowe, zakup sprzętu dla elektryków, zakup używanych taksówek dla kierowców, warsztat kowalski, sklep z odzieżą i inne. W ramach projektu beneficjenci otrzymali szkolenie oraz sprzęt potrzebny do rozpoczęcia działalności – w zależności od zawodu, umiejętności i biznesplanu przygotowanego przez aplikanta.
ZOBACZ: Wizyta Caritas Polska w Syrii i Libanie. Podsumowanie pomocy i dalsze plany
„Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii”
Więcej na temat aktualnej sytuacji w Syrii Caritas Polska prezentuje podczas serii ogólnopolskich spotkań „Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii”. Spotkania z lokalnymi społecznościami przybliżają dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. Inauguracja projektu odbyła się 10 marca o godz. 13.30 w podziemiach katedry św. Floriana w Warszawie. Do tej pory spotkania miały miejsce również w Poznaniu i Płocku.
– Słyszeliśmy jak Bóg woła do nas, Syryjczyków: „Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!”. Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład – mówi Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo, z którym współpracuje Caritas Polska.
W programie każdego spotkania znajduje się prelekcja Sylwii Hazboun – eksperta Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska – na temat obecnej sytuacji w regionie, a także świadectwo Farida Aboujrad, naocznego świadka dramatu w Syrii oraz degustacja syryjskiej kawy. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy zainteresowani losem syryjskich rodzin, a w szczególności darczyńcy programu „Rodzina Rodzinie”.
― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań będą unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.
POLSKA POMAGA w kraju i na całym świecie
„Miłosierni miłosierdzia dostąpią”
28 kwietnia (niedziela) o godz. 20.05, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odbędzie się charytatywny koncert świąteczny na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritas Polska. Zapraszamy do udziału poprzez transmisję na antenie TVP i Polskiego Radia.
Ten szczególny wieczór wypełni radosna muzyka tematycznie związana ze Świętami Paschalnymi: tradycyjne polskie pieśni pochodzące z różnych epok i arcydzieła światowej literatury muzycznej. Nie zabraknie również muzycznych akcentów południowoamerykańskich.
Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz potrzebujących mieszkańców Wenezueli.
Wystarczy wysłać SMS o treści POLSKA POMAGA (koszt: 2,46 zł z VAT) pod nr 72052.
Podczas koncertu zostaną wręczone dwa wyróżnienia Caritas Polska „Ubi Caritas” dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla niesienia pomocy ofiarom konfliktów.
Bogu niech będą dzięki za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą potrzeby innych;
za wasze uszy, które słyszą prośby, nawet te niewypowiedziane
(List KEP na Tydzień Miłosierdzia)
Tydzień Miłosierdzia to okres w Kościele Katolickim, który podkreśla znaczenie miłosierdzia i troski w stosunku do drugich skupiając się na wybranych aspektach działalności charytatywnej. Obchodzony jest począwszy od Niedzieli Miłosierdzia, która przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.