Podczas charytatywnego koncertu zorganizowanego z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wręczył dwa specjalne wyróżnienia – pierwsze dla „polskiego dzieła za granicą” otrzymało Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, drugie, dla „zagranicznego dzieła, które imponuje i inspiruje nas Polaków do działania”, otrzymał Pedro Soares dos Santos z Portugalii, prezes zarządu Jeronimo Martins. Uzbierana z koncertu kwota zostanie przekazana na pilną pomoc mieszkańcom pogrążonej w kryzysie Wenezueli. W dniu koncertu udało się zgromadzić ponad ćwierć miliona złotych. Zbiórka trwa!
Polska Pomaga – to tytuł niezwykłego koncertu charytatywnego, który odbył się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia we współpracy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrem Glińskim, Polską Operą Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizją Polską oraz Polskim Radiem.
Program koncertu wypełniła radosna muzyka o tematyce wielkanocnej. W programie znalazły się zarówno tradycyjne polskie pieśni z różnych epok, jak i arcydzieła światowej literatury muzycznej.
Dochód z koncertu w całości zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom Wenezueli. Ich obecna sytuacja jest dramatyczna, a oni sami nie widzą nadziei na poprawę. Zmiany polityczno-gospodarcze doprowadziły do krytycznej zapaści państwa, problemów z żywnością, energią, wodą i komunikacją.
„Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pomagać. Caritas wyznaczył w tym roku cel dość odległy, ale oni wiedzą najlepiej, komu trzeba w danym momencie pomagać i gdzie są największe potrzeby. Kraj załamał się po próbach wprowadzenia doświadczeń komunistyczno-socjalistycznych. Miliony ludzi zostały bez środków do życia i bez zaopatrzenia. W tej chwili trzeba budować tam takie miejsca, w których można ludziom rozdawać żywność i zaspokajać ich podstawowe potrzeby”
– powiedział minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.
Podczas koncertu, oprócz niezwykłej części artystycznej, Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wręczył dwa specjalne wyróżnienia „Ubi Caritas”.
Pierwsze trafiło do polskiego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów i ich wielkiego dzieła pomocy w Rwandzie. Siostry od ponad 35 lat niosą pomoc w najodleglejszych regionach Rwandy, docierając tam, gdzie bezbronni i najsłabsi nie mogli wcześniej liczyć na wsparcie. Polskie Zgromadzenie Sióstr od Aniołów pomaga samotnym matkom i dzieciom, daje szansę na zatrudnienie i edukację, prowadzi jedyne hospicjum w kraju. Siostry nie opuściły swoich podopiecznych nawet podczas ludobójstwa 25 lat temu i do dziś opiekują się nimi niosąc przesłanie miłości i pokoju.
„Od trzydziestu pięciu lat dzięki pomocy, która płynie z Polski, pełnimy misję w samym sercu Afryki. I ta piękna praca nieustannie daje nam przekonanie, że pomagając i dając tym bardziej jesteśmy obdarowywani” – powiedziała odbierająca nagrodę w imieniu zgromadzenia siostra Maria Piątkowska.
Drugie wyróżnienie zostało przyznane osobie z zagranicy – Pedro Soares dos Santos z Portugalii, który połączył dwie rzeczywistości – biznesu i działalności charytatywnej, którą realizuje na kilku kontynentach, tam, gdzie nastąpił nagły kryzys, ale także w codziennych potrzebach seniorów i innych grup społecznych. Caritas Polska podkreśliła zaangażowanie Pedro Soares dos Santosa w walkę z głodem i niedożywieniem w Portugalii, Polsce i w Kolumbii.
– Skala zaangażowania na rzecz potrzebujących pana Pedro Soares dos Santosa we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność, a także gotowość niesienia pomocy w innych częściach świata są godne wyróżnienia i są dla nas źródłem inspiracji.
– powiedział podczas gali wręczania nagród ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.
– Jesteśmy częścią lokalnych społeczności, w których działamy i dlatego też czujemy się zobowiązani, by pomagać. Cieszymy się, że możemy wykorzystać zasięg naszych sieci spożywczych, by skutecznie dotrzeć ze wsparciem do osób zagrożonych niedożywieniem. Choć wierzymy, że pomaganie osobom w trudnej sytuacji należy do naszych obowiązków, to wyróżnienie jest dla nas zaszczytem i motywuje nas, by kontynuować nasze działani.
– powiedział Pedro Soares dos Santos, Prezes Zarządu i CEO Grupy Jeronimo Martins.
Polacy przez wieloletnie doświadczenia niedostatku i cierpienia nauczyli się jak ważne jest dzielenie się tym, co mają z innymi, choć sami często niewiele posiadamy. Dlatego też jako Polacy nie są obojętni na wielką krzywdę jaka dzieje się naszym siostrom i braciom z Wenezueli. Znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego co my.
Koncert w wykonaniu solistów, Zespołu Wokalnego Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki rozpoczęto południowoamerykańską pieśnią „Cachua serranita”. W programie znalazły się tradycyjne polskie utwory wielkanocne z różnych epok i światowe arcydzieła m.in. Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jerzego Fryderyka Haendla. Gościnnie wystąpili syryjski śpiewak i kompozytor Wassim Ibrahim oraz Robert Siwak – znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych.
Koncert charytatywny, organizowany przez MKiDN z inicjatywy ministra kultury na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritas Polska, odbył się po raz czwarty. W poprzednich latach dochód przekazywano na rzecz ofiar konfliktu w Syrii i pomoc dla Aleppo.
Zbiórka środków trwa.
Chcący wesprzeć akcję mogą wysłać SMS charytatywny pod nr 72052 o treści POLSKAPOMAGA – pisane łącznie (kosz: 2,46 zł z VAT)