Bardzo trudno jest otrzymać pomoc specjalistyczną w Dżibuti. Państwowa służba zdrowia jest chronicznie niedofinansowana i wizyta u okulisty czy dentysty wymaga znacznych nakładów finansowych. Z myślą o najuboższych chrześcijańska organizacja ADRA wysyła swoich specjalistów, którzy często charytatywnie udzielają porad i leczenia. Również Caritas Polska wspiera pacjentów kliniki – mieszkańców Dżibuti i uchodźców z Jemenu.
W Dżibuti jeszcze przez wiele lat nie będzie możliwości wykształcenia własnych lekarzy specjalistów, dlatego pacjenci muszą liczyć na pomoc z zagranicy. Warunki klimatyczne powodują, że ludzie z regionów wschodniej Afryki częściej potrzebują porady okulisty. Pył, silny wiatr oraz intensywne nasłonecznienie powodują rozmaite problemy ze wzrokiem, które wymagają wizyty u eksperta. Również wiedza o higienie nie jest jeszcze powszechna i wiele dzieci oraz dorosłych nie wie, jak dbać o zdrowie jamy ustnej, stąd tak częste są potrzebne interwencje dentysty. Lekarze z kliniki ADRA pochodzą z całego świata. Z Filipin przybyła cała rodzina Vincenta Roya Dionzona, by przez kolejne lata wyświadczać usługi stomatologiczne. Z Tanzanii pochodzi doktor David Manento, który jest wybitnym specjalistą okulistą. Największą przeszkodą w ich pracy jest niedostateczna ilość środków. Muszą z zagranicy ściągać leki oraz potrzebne narzędzia, które są drogie i trudne w transporcie.
– Nasza klinika funkcjonuje jako ośrodek charytatywny, który oficjalnie nie może pobierać nawet symbolicznej kwoty na swoje działania. Z pieniędzy wysyłanych przez chrześcijan z całego świata możemy przekazywać pacjentom leki i okulary, które są trudno dostępne w kraju – mówi dyrektor kliniki dr David Manento.
Zobacz reportaż z kliniki specjalistycznej w Dżibuti:
Klinika znajduje się w samym sercu slamsów miejskich. Okoliczna społeczność żyje w skrajnym ubóstwie, mieszkają po kilkanaście osób w ciasnych izdebkach pod blachą, nie mając dostępu do bieżącej wody czy do łazienek. Problemem są wybuchające ogniska chorób oraz niedożywienie. Mimo ograniczonych możliwości pracownicy ADRA dzielą się ubraniami, jedzeniem i lekami z lokalną społecznością, dla której często jest to jedyna pomoc jaką otrzymują z zewnątrz. Ważnym zadaniem kliniki jest praca na rzecz edukacji. We wspomnianych slumsach, a nawet w dżibutańskich szkołach czy zakładach pracy nie uczy się ludzi jak mają dbać o zdrowie, jaki wpływ na ich ciała ma picie skażonej wody, wybieranie jedzenia bez wartości odżywczych, czy jak dbać o porządek wokół siebie, aby ograniczyć miejsca żerowania pluskw. Pobudzając świadomość ludzi, zmieniają całe społeczeństwo, aby z czasem przejmowało na siebie odpowiedzialność za poprawę swojej stopy życiowej.
Pracownicy kliniki udają się również do odległych obozów dla uchodźców, gdzie Jemeńczycy, Erytrejczycy i Somalijczycy często pierwszy raz spotykają się z lekarzem, który dokonuje dla nich diagnozy i przeprowadza proste operacje. By móc rozwinąć swoją działalność klinika potrzebuje większego pojazdu, w którym by transportowano niezbędne narzędzia do podjęcia trudniejszych operacji. Kolejny cel, który ADRA chce osiągnąć to kupno taśmy produkcyjnej, aby na miejscu produkować okulary, na które byłoby stać wszystkich. Dzisiaj ręcznie je wykonują, co zajmuje im dużo czasu, uznają to jednak za swój obowiązek, aby przywracać potrzebującym obraz świata.
Do kliniki ADRA w ostatnim czasie trafiają również uchodźcy z Jemenu, gdzie trwa obecnie krwawa wojna domowa i jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Możesz wesprzeć nasze działania na miejscu. Nie bądźmy obojętni na krzywdę potrzebujących Jemeńczyków.
Wyślij SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonaj przelewu na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN.
Przeczytaj i zobacz inne historie z Dżibuti:
>> Zostałam matką w Dżibuti. Historia Sary, wicedyrektor Caritas Dżibuti [WIDEO]
>> “Byłem dzieckiem z ulicy”. Amerykański wolontariusz o pracy w Dżibuti [WIDEO]