Na co dzień otrzymują podziękowanie w formie radości dziecka, które wróciło ze szkoły z lepszą oceną czy uścisku staruszki, której pomagają zrobić zakupy. Uśmiechniętych od ucha do ucha można spotkać podczas różnych zbiórek żywności czy imprez okolicznościowych, gdzie podejmują coraz to ciekawsze zadania. 28 maja 2019 roku ks. Marek Bieńkowski podczas IV Zjazdu Szkolnych Kół Caritas podziękował wolontariuszom za miniony rok pracy w Caritas Diecezji Siedleckiej.
Zjazd odbył się w Pratulinie, szczególnym miejscu naszej diecezji. Wzięło w nim udział ponad 1000 młodych osób wraz ze swoimi opiekunami. – Jest on bardzo potrzebny, ponieważ każdy uczestnik może zobaczyć jak wielką siłą są SKC – mówi Monika Rybaczewska, kierownik ds. wolontariatu w Caritas Diecezji Siedleckiej.
Umocnienie Duchowe
Ważnych elementem Zjazdu była Eucharystia, której przewodniczył ks. Marek Bieńkowski, a homilię wygłosił ks. Paweł Wojdat – moderator SKC. Podkreślił w niej, że to spotkanie jest kolejną okazją by przekonać się, że Kościół nie jest stary skoro tyle osób spotyka się w imię Jezusa. – Jesteście wyjątkowi, dlatego proszę Was jak Jan Paweł II, abyście wymagali od siebie, nawet jeśli inni nie będą – apelował.
Zaznaczył, że wolontariat daje możliwość poznania siebie i odkrycia prawdy o sobie. Wówczas możemy podjąć pracę nad sobą, nad tym co jest jeszcze w nas złe. Od tego bowiem jak prowadzimy dzisiaj nasze życie zależy jutro Kościoła. Zachęcił także do „wykorzystywania” księży i sióstr, bo oni swoje życie oddali aby służyć innym ludziom. – Przychodźcie z pomysłami. Nie pozwólcie nam zamykać się na plebaniach. Rozbudowujcie Kościół. Jesteście jego nadzieją! Duch Święty uzdatni Was do przejęcia sterów Kościoła i bycia znakiem dla innych – kontynuował. Wolontariat zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy słuchać i dostrzegać drugiego człowieka. To jest istota miłości. Czy chcesz taki być? – Otwarty, energiczny, odpowiedzialny za swoje otoczenie i ludzi, których zobowiązujesz się pomóc? – pytał.
Spotkanie wolontariuszy Caritas
#PRATULIN #POMOC | ❤ Zobacz, jak wyglądało spotkanie wolontariuszy Caritas Diecezji Siedleckiej.
Opublikowany przez TV Wschód Piątek, 31 maja 2019
Przykład idzie z góry
Podczas, gdy młodzi brali udział w grze terenowej Dyrekcja CDS spotkała się z opiekunami i asystentami SKC. Był to czas podsumowania przeprowadzonych akcji, docenienia ich pracy i wręczenia okolicznościowych podziękowań. Rola wychowawców jest ogromna w kształtowaniu osobowości młodego człowieka. To oni bowiem nadają im kierunek, którego bardzo potrzebują we współczesnym świecie młodzi. Jednak praca z wolontariuszami niesie dwustronne korzyści.
– Praca w SKC daje mi ogromną satysfakcję. Mogę budować relację z młodzieżą i wspólnie się modlić. Ogromną radością jest też fakt, że grono się powiększa. W Żelechowie mamy już 2 Szkolne Koła, a niedawno powstało też Przedszkolne. To prawie zaangażowanych 140 osób – mówi ks. Marcin Chruściel, wikariusz parafii pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie.
Zdrowa rywalizacja
Uczestnicy Zjazdu brali udział w grze terenowej przygotowanej przez Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej. W różnych punktach Pratulina czekały na nich zadania integracyjne, sportowe relaksacyjne czy umysłowe. – Bardzo mi się podobało. Dużo biegaliśmy i mieliśmy ciekawe zadania np. zrobienie zdjęcia z księdzem czy rozwiązanie zagadki matematycznej – relacjonuje Mateusz Walo członek SKC nr 111 w Parczewie. Główna nagroda czyli wyjazd wakacyjny do Biskupina trafiła do członków SKC w Kłoczewie.
Czy warto pomagać?
– Dlaczego nie? Jeśli mamy marnować czas na siedzenie w internecie albo oglądanie telewizji to lepiej wyjść do innych. Ludzie, którzy tworzą Centrum zarażają radością i chęcią do pracy. – mówi Faustyna Kowalska działająca w Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej –Najważniejsza w działaniu jest pomoc drugiemu człowiekowi. Uśmiech starszej osoby, którą prowadzimy do lekarza. Ci ludzie wiedzą, że mogą na nas liczyć – dodaje. Angażując się w wolontariat można zdobyć dodatkowe kwalifikacje, które przydadzą się w przyszłości np. kurs pierwszej pomocy, samoobrony czy animacji czasu wolnego. Skuteczność działań zależy od organizacji czasu, której w praktyce uczą się wolontariusze.
Spotkanie zostało zakończone Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzoną przez SKC działające w Żelechowie. Dziękujemy Księdzu Jackowi Guzowi, Kustoszowi Sanktuarium Bł. Męczenników, za otwartość i życzliwość oraz wszystkim 112 Szkolnym Kołom Caritas, które działając lokalnie stają się bohaterami codzienności.
Karolina Kłoś
Caritas Diecezji Siedleckiej
Zdjęcia: Tomasz Końko, Karolina Kłoś,
Monika Rybaczewska, Arkadiusz Michlewicz