Razmik wraz z rodziną musiał uciekać podczas wojny z Aleppo do Armenii. Dzisiaj syryjski rzemieślnik wrócił do swojej pracy i odbudował warsztat ślusarski dzięki wsparciu Caritas Polska.
Od momentu ukończenia pełnoletności Razmik łączył studia z pracą rzemieślnika. Dzięki smykałce do interesów, niedługo po ukończeniu studiów, otworzył własny zakład ślusarski, który przez lata dobrze prosperował. Gdy Aleppo było oblężone, Razmik zdecydował się na emigrację do Armenii razem z żoną, która była w zaawansowanej ciąży. W Aleppo funkcjonował wówczas tylko jeden szpital, brakowało mleka do dzieci i podstawowych artykułów sanitarnych. Razmik obawiał się, że żona nie otrzyma właściwej opieki okołoporodowej. W Erywaniu spędzili trzy lata.
– Emigracja to trudne doświadczenie. Jesteś daleko od swojej rodziny, przyjaciół, domu – wspomnina Razmik – Codziennie budzisz się i nie znajdujesz znajomych twarzy. Nie możesz znaleźć pracy, która jest odpowiednia dla twoich zdolności.
Wrócili do kraju, gdy tylko rodzina powiadomiła ich, że w mieście osłabły działania wojenne. Po powrocie Razmik zastał swój warsztat spalony i rozkradziony. Maszyny, które znalazł na miejscu, były poważnie uszkodzone. Dzięki wsparciu Caritas Polska udało się je naprawić, a inne dokupić. Razmik uniknął importu maszyn z zagranicy, co znacznie podniosłoby koszty przedsięwzięcia. Dziś jego warsztat znowu funkcjonuje, przedsiębiorca zatrudnia trzy osoby.
Codziennie napotyka na nowe trudności: opóźnienia w dostawie zamówień, przerwy w dostawach prądu i paliwa, brak dobrych jakościowo materiałów na rynku, niestabilność syryjskiej waluty… Mimo to Razmik rozpisał biznesplan na kolejne dziesięć lat. Widząc zaskoczenie na twarzach swoich rozmówców, przekonuje: – Marzenia muszą być wielkie, wówczas osiągnięcie choćby ich części oznacza sukces.
Hope Center – ośrodek pomocy w Aleppo
Od 2018 roku Caritas wspiera funkcjonowanie Hope Center – nowego ośrodka z siedzibą w Aleppo, który monitoruje pomoc. Dzięki projektowi zatrudniono 13 osób zajmujących się na co dzień koordynacją i monitoringiem naszych działań w Syrii. Ośrodek wspiera Caritas Polska w kontakcie z potrzebującymi, z kościołami i organizacjami, prowadzi dokumentację, w tym raporty z dystrybucji środków, przekazuje materiały dotyczące projektów, dzięki czemu mamy wiedzę, do kogo dotarła pomoc i kto jej najbardziej potrzebuje. Ośrodek gwarantuje bezpośredni kontakt i pomoc na miejscu.
W pomoc dla mieszkańców Syrii można się włączyć poprzez:
- www.rodzinarodzinie.caritas.pl
- wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
- SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT)