W ramach programu „Spiżarnia Caritas” przy kościele w Kicinach odbyły się warsztaty kulinarne na temat zdrowej żywności. Program ma on na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Organizatorem wydarzenia był Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Uczestnicy mogli spróbować smacznych surówek warzywnych i owocowych, które później trafiły do najbardziej potrzebujących.
W warsztatach kulinarnych zorganizowanych 18 czerwca uczestniczyli beneficjenci programów pomocowych. – W parafii Kiciny na 650 parafian pomoc otrzymuje 70 osób – informuje proboszcz o. Piotr Flegel w rozmowie z portalem nowywyszkowiak.pl. Do osób i rodzin wykluczonych społecznie trafiają paczki żywnościowe przygotowywane przez Parafialny Zespół Caritas, dobrze znający lokalną społeczność, który realizuje pomoc żywnościową w ramach programów Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD), współfinansowanego ze środków unijnych, oraz Spiżarni Caritas.
Program Spiżarnia Caritas realizowany jest od marca 2017 roku przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas Diecezjalnymi. Jego celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Produkty odbierane są ze sklepów i przekazywane do placówek Caritas oraz bezpośrednio do osób potrzebujących.
Program FEAD skierowany jest do osób, których dochód nie przekracza 1402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1056 zł w przypadku osoby w rodzinie. Jednorazowa paczka żywnościowa zawiera minimum 3 różne produkty. Każdy z nich jest świeży oraz bogaty w witaminy i minerały.
Warsztaty kulinarne w Kicinach przeprowadziła konsultantka Caritas. Uczestnicy degustowali smaczne i zdrowe surówki warzywne i owocowe, przygotowane na bazie produktów pochodzących ze Spiżarni Caritas. Po warsztatach członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przekazali paczki z żywnością najbardziej potrzebującym.