Prawdziwą historię udręczonych skutkami wojny mieszkańców Syrii opowiedzieli pracownicy Caritas Polska w Żelechowie (diecezja siedlecka). To kolejna miejscowość, w której odbyła się prelekcja pod hasłem „Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii”. Projekt Caritas Polska przybliża dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny i apeluje o wsparcie dla nich.
Przedstawiciele Caritas Polska byli obecni na niedzielnych Mszach w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie. Po Mszy o godz. 12.00 odbyła się prelekcja połączona z prezentacją unikatowych materiałów z Syrii. Na spotkanie zaproszeni byli wszystkich zainteresowanych losem syryjskich rodzin, a w szczególności darczyńcy programu „Rodzina Rodzinie”.
W programie znalazła się prelekcja Sylwii Hazboun – eksperta Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu i koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska – na temat obecnej sytuacji w regionie. Uzupełniło ją świadectwo Farida Aboujrada, naocznego świadka dramatu w Syrii.
Opublikowany przez Caritas Żelechów Niedziela, 30 czerwca 2019
Obecnie 70% Syryjczyków żyje w skrajnej biedzie, za mniej niż 1,9 $ dziennie. Kryzys uchodźczy, jaki dotknął Syrię pozostaje największym na świecie. 11,7 milionów mieszkańców potrzebuje różnego rodzaju pomocy humanitarnej.
Kiedy wojenny kurz opada, opadają też emocje. Świat przestaje interesować się wydarzeniami w kraju, przez który przeszły zniszczenie i śmierć. Wydaje się, że wszystko ucichło i można wrócić do swoich spraw. Z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył, oni zostali ze swoją tragedią, skazani na wojnę, biedę, cierpienie i bezsilność. Jedną z niewielu organizacji, jaka została z Syryjczykami i która niesie im pomoc, jest Caritas Polska, która czerpie swoją siłę z ofiarności ludzi dobrej woli w ramach programu „Rodzina Rodzinie”.
― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań są unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.
Spotkania organizowane przez Caritas Polska w polskich miastach poszerzają wiedzę na temat Syrii i sytuacji Syryjczyków. Uzupełnić ją można zabierając ze sobą książkę-cegiełkę „Nadchodzi poranek” Ibrahima Alsabagha, która została wydana, aby wesprzeć program „Rodzina Rodzinie”.
Do tej pory o „Skazanych” mogli dowiedzieć się mieszkańcy Siedlec, Kozienic k. Radomia, Płocka, Poznania i Warszawy.
Projekt jest jedną z kilkunastu inicjatyw realizowanych przez Caritas Polska w Aleppo. Żadna z nich nie byłaby możliwa bez pomocy tysięcy Polaków.
Działalność Caritas w Syrii można wesprzeć:
- wysyłając SMS o treści SYRIA pod nr 72052
- przekazując darowiznę na konto PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem SYRIA
“Skazani. Dotknij ich cierpienia” w Siedlcach
Spotkanie “Skazani. Dotknij cierpienia Syryjczyków” w Łomży
Spotkanie “Skazani. Dotknij cierpienia Syryjczyków” w Płocku