Wykształcenie jest kluczem do lepszego i pełniejszego życia. Caritas Polska od lat wspiera szereg projektów edukacyjnych. Nasza organizacja zapisała się również złotymi zgłoskami na Sri Lance, gdzie przez dziesięć lat po tsunami realizowała projekt „Adopcja na odległość”, a od 2015 przeznacza środki na stypendia dla młodzieży z ubogich rodzin.
Zakończył się właśnie dwuletni program stypendialny dla młodzieży prowadzony przez Caritas Sri Lanka i diecezjalne Caritas na terenie całego kraju. Projekt polegał na wsparciu edukacji młodzieży z ubogich rodzin. Wsparcie otrzymywało 494 młodych osób wybranych spośród najbardziej potrzebujących, bez względu na wyznanie, kastę czy pochodzenie. Wszystkie osoby otrzymywały stypendium raz na miesiąc, dzięki któremu mogły pokryć wydatki związane z edukacją, zakupić najpotrzebniejsze rzeczy, a także odłożyć drobną sumę.
– Dzięki Caritas Polska i programowi stypendialnemu prowadzonemu przez te wszystkie lata życie wielu młodych ludzi znacząco się zmieniło. Stypendia otrzymywały osoby znajdujący się trudnej sytuacji, których nie było stać, aby się uczyć – mówi ks. Mahendra Gunatilleke, dyrektor Caritas Sri Lanka. – Były to osoby z różnych grup etnicznych, różnego wyznania, pochodzące z rozbitych rodzin. Teraz z optymizmem patrzą w przyszłość, gdyż dzięki stypendium mogły bez przeszkód uczyć się i zdobyć kwalifikacje w wybranej dziedzinie – podkreśla ks. Mahendra.
Największą grupę stypendystów – 339 osób, w tym 208 dziewcząt – stanowiły osoby przygotowujące się do egzaminu na poziomie zaawansowanym (poziom przed-uniwersytecki). Przed przystąpieniem do egzaminu konieczne są dodatkowe zajęcia, które są kosztowne i wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Drugą najliczniejszą grupą byli studenci uczelni wyższych – 75 kobiet i 52 mężczyzn. Edukacja jest bezpłatna, jednak konieczne jest pokrycie kosztów związanych z zakupem podręczników i innych materiałów, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem. Stypendia otrzymywało również 28 uczniów kolegium edukacyjnego. Osoby te zdały egzamin na poziomie zaawansowanym, ale ze względu na niewystarczającą średnią ocen nie mogli ubiegać się o miejsce na uniwersytecie. Po ukończeniu 3-letniego kolegium absolwenci mają możliwość pracować w szkołach rządowych jako nauczyciele.
Poniżej prezentujemy sylwetki stypendystów.
Historia Stelli z Kalutara
Stella jest studentką czwartego roku Uniwersytetu Kolombo. Pochodzi z Kalutara. Jest jedynaczką. W drugim roku trwania programu stypendialnego straciła ojca. Jej mama jest niewidoma.
Stella dokłada wszelkich starań, żeby spełnić swoje marzenia. Od zawsze była bardzo zdolną uczennicą i marzyła, że pewnego dnia zostanie lekarzem. Ciężko pracowała, ale nie stać jej było na pokrycie kosztów studiów. Z pomocą przyszła Caritas Seth Sarana, która dzięki funduszom z Caritas Polska zapewniła Stelli stypendium i teraz dziewczyna jest już na ostatnim roku studiów. Kiedy tylko zostanie wykwalifikowanym lekarzem, będzie mogła pomagać ludziom.
Historia Ruwana z Chilaw
Pochodzę z 6-osobowej rodziny. Jestem najstarszy dzieckiem, mam dwie siostry i brata. Przez sześć miesięcy w roku tata pracuje jako rybak i łowi ryby. Drugie pół roku wspólnie z tatą staramy się zarobić trochę pieniędzy plewiąc pola uprawne. Niestety dniówka jest bardzo niska i ledwo wystarcza na pokrycie niezbędnych wydatków. Z tego powodu zamierzałem porzucić szkołę. Na szczęście mój proboszcz ks. Janasaviya poradził mi, żebym zgłosił się do Caritas Chilaw. Udało się, dostałem stypendium. Była to dla mnie ogromna pomoc i mogłem uczęszczać na dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu. Dam z siebie wszystko, żeby mieć jak najlepsze wyniki i dostać się na studia. Chcę tym samym ułatwić życie moim rodzicom, którzy wychowują mnie w tak trudnych warunkach. Ponadto chcę pomóc mojemu rodzeństwu, aby mogli się uczyć i być dobrymi obywatelami. Z całego serca dziękuję wszystkim, dzięki którym otrzymałem stypendium!
Historia Seluxsiki z Trincomalee
Studiuję w kolegium dla dziewcząt Sri Shanmuga. Mój ojciec jest pracownikiem fizycznym. Dwa lata temu myślałam, że będę musiała zrezygnować z nauki, gdyż miałam ogromne trudności z opłaceniem czesnego. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy przyznano mi stypendium. Rodzice nie musieli się już martwić, z czego pokryją koszty mojej nauki i mogłam bez przeszkód uczęszczać na zajęcia. Zdobyłam nawet kilka nagród na poziomie dystryktu i prowincji.
Caritas Polska przekazała na projekt kwotę ponad milion złotych.
Projekty na rzecz dzieci i młodzieży można wspierać dokonując wpłat na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem EDUKACJA W KRAJACH ROZWIJAJĄCYCH SIĘ.