Jednym z najważniejszych elementów Projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu Wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowanego przez Caritas Polska, a dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest konkurs na lokalne inicjatywy.
„Chodzi tu zarówno o te podejmowane w parafiach, ale i działania wolontariuszy w szkołach. Bardzo nam zależy by docenić twórcze podejście lokalnych społeczności do przesłania zawartego w encyklice Laudato si’” – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. Papież Franciszek w tzw. „zielonej encyklice”, w słowach skierowanych do wszystkich ludzi dobrej woli wzywa do „troski o wspólny dom” czyli Ziemię.
„W lokalnych wspólnotach widać spore zainteresowanie kwestiami ekologii. Wszyscy odczuwamy zmiany zachodzące wokół nas. Latem wiele regionów dotknęła susza, a zimne miesiące są dolegliwe z powodu powietrza złej jakości. Te dwie pozornie niepowiązane ze sobą kwestie to przykłady tematów, w których jest pole do współdziałania. W wielu miastach w Polsce spotkaliśmy osoby prawdziwie zatroskane o swoje małe Ojczyzny. To projekt dla nich, chcemy wspólnie rozwijać swoją wiedzę i świadomość” – mówi Andrzej Grupa, Animator krajowy Wspólnoty Caritas Laudato si’.
Różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne, aktywizacyjne czy gospodarskie o takim właśnie charakterze mogą liczyć na wsparcie finansowe (działania w parafiach do 12.500 zł, w szkołach do 4.000 zł). Nabór wniosków w I edycji konkursu trwa do 23 września (parafie) i do 30 września (szkoły). W tej edycji czekamy na zgłoszenia od parafii i szkół współpracujących z Caritas z diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej, rzeszowskiej, sosnowieckiej i zielonogórsko-gorzowskiej.
Szczegółowe informacje o konkursie wraz z Regulaminem i formularzami zgłoszeniowymi znaleźć można na stronie laudatosi.caritas.pl
Galeria zdjęć – warsztaty dla animatorów lokalnych, organizowanych przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej