Wioskę Khokana w rejonie Katmandu zamieszkują 73 rodziny, a ponad połowę mieszkańców stanowią kobiety. Część kobiet pracuje jako służące, inne nie mają żadnej płatnej pracy. Dlatego też Caritas Polska dofinansowała projekt, który wpłynął na poprawę sytuacji finansowej dwudziestu rodzin.
Roczny projekt realizowany przez organizację Track Nepal miał na celu rozwój przedsiębiorczości kobiet. Fundusze z Caritas Polska umożliwiły uruchomienie systemu pożyczek, dzięki któremu dwadzieścia kobiet otrzymało środki na zakup bawolic. Każda z beneficjentek sama wybrała półtoraroczne zwierzę. W ramach projektu zakupiono także byka rozpłodowego.
„Hodowla bawołów jest bardzo rozpowszechniona w Nepalu, bo jest dochodowa – mówi Piya Ratna, dyrektor Track Nepal. – Bawoły są łatwiejsze w hodowli, gdyż są silniejsze od krów, szybciej rosną, nie są wymagające jeśli chodzi o paszę czy schronienie. Ponadto mleko bawole zawiera więcej tłuszczu, a więc jest droższe” – dodaje pan Piya.
Beneficjentki projektu miały zapewnione także szkolenie z zakresu hodowli bydła. Szkolenie prowadził weterynarz, który mówił między innymi o znaczeniu szczepień i profilaktyki w hodowli, o najczęstszych chorobach wśród cielaków, o karmieniu młodych oraz o reprodukcji. Wiedza ta była niezbędna, aby kobiety dbały o zwierzęta we właściwy sposób i czerpały jak największy zysk z hodowli.
Podczas dwunastu miesięcy trwania projektu wszystkie bawolice wydały na świat młode. Zwierzęta zostały zaszczepione w celu ochrony przed chorobami, a następnie weterynarz przyjeżdżał dwa razy w miesiącu, aby kontrolować ich stan zdrowia. W ostatnich dwóch miesiącach trwania projektu, kiedy już skończył się okres karmienia młodych, możliwe było pozyskiwanie mleka. Każda rodzina przynosiła mleko do wyznaczonego punktu, gdzie prowadzono rejestr ilości mleka wyprodukowanego przez bawolice. Mleko było następnie sprzedawane na targu, a zysk ze sprzedaży dzielono proporcjonalnie, po uprzednim potrąceniu wartości dwóch litrów na poczet spłaty pożyczki.
Jedną z uczestniczek projektu była pani Dindoo, matka pięciorga dzieci, której mąż pracuje w gospodarstwie rolnym za minimalne wynagrodzenie.
„Otrzymałam pożyczkę na zakup bawolicy. Po roku mogę już sprzedawać mleko na targu i zarabiam 150-170 rupii. Jestem pewna, że teraz będzie tylko lepiej, że moja rodzina nie będzie już cierpieć z powodu ubóstwa, a dzieci będą mogły bez przeszkód się uczyć. Jestem bardzo szczęśliwa i z całego serca dziękuję Track Nepal oraz Caritas Polska za wsparcie”.
Caritas Polska przekazała na projekt kwotę ponad 46 300 złotych.
W pomoc dla mieszkańców Nepalu można włączyć się poprzez wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL.