Cyklony regularnie nawiedzają Mozambik, ale Idai z marca 2019 roku miał wyjątkową siłę. Zniszczył praktycznie wszystko, włącznie ze zbiorami rolnymi, a miliony ludzi zostawił bez środków do życia. Ucierpiała infrastruktura sanitarna i służba zdrowia, dlatego pandemia koronawirusa, która przyszła rok później, jest dla Mozambiku szczególnie groźna. Caritas Polska pomaga, wykorzystując innowacyjny polski wynalazek.
„Nie działała kanalizacja, wszystko lądowało w wodzie, którą później pili spragnieni ludzie. Powódź zabrała całe dojrzewające plony. W wysokiej wodzie nietrudno było też trafić na niebezpieczne krokodyle. Mieszkańcy Mozambiku stanęli wobec klęski głodu, nie wiedząc, jak wytrzymać kolejne miesiące bez żywności” – pisała w przejmującym liście z Mozambiku siostra Rozalia, polska misjonarka.
>>Przeczytaj: Poruszający list polskiej misjonarki z Mozambiku po cyklonie
Groźne choroby brudnych rąk
Skutki przejścia cyklonu, m.in. zniszczenie wielu ośrodków zdrowia, utrudniały opanowanie rozprzestrzeniających się chorób. Bardzo ucierpiał główny szpital Beiry, portowego miasta na wschodzie kraju – sześć z siedmiu bloków operacyjnych nie nadawało się do użytku. Wiele agencji pomocowych, ostrzegając przed zagrożeniem chorobami, zwracało uwagę na pilną potrzebę dostarczenia mieszkańcom czystej wody. W Beirze wystąpiły przypadki cholery, choroby, przenoszonej w wyniku spożywania wody skażonej ekskrementami. Po przejściu cyklonu odnotowano zwiększoną liczbę zachorowań na malarię, co przypisywano komarom malarycznym rozmnażającym się w stojącej wodzie. Inne potencjalne zagrożenia, które zidentyfikowano, to m.in. dur brzuszny, kolejna choroba przenoszona przez wodę, oraz infekcje żołądkowo-jelitowe. Teraz należy doliczyć do nich pandemię koronawirusa.
W walce z chorobami pomocny jest wynalazek opracowany w Polsce. Zestaw Handy Shower składa się ze słuchawki prysznicowej, uchwytu, 2-litrowego worka na wodę i składanego pedału, wyzwalającego przepływ wody. Pozwala na niemal bezdotykowe użytkowanie, co jest wyjątkowo ważne w czasie epidemii. Urządzenie kosztuje tylko 34 złote i waży 240 gramów. Lekkie zestawy można łatwo przetransportować drogą lotniczą. Już wcześniej były dostarczane do Nigerii i Kenii, teraz organizacja Ajo Ago w Mozambiku zadba, by trafiły do najuboższych w rejonie Beiry, która najmocniej ucierpiała wskutek cyklonu. Region ten jest bardzo zagrożony postępującą pandemią COVID-19 – zachowanie podstawowych zasad higieny, w tym mycie rąk, jest kluczowe, aby zatrzymać jej rozwój. Caritas Polska zapewni mieszkańcom Mozambiku 3 tys. zestawów do mycia rąk – większość z nich zostanie zakupiona na miejscu, aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.
Higienicznie i ekologicznie
– Projekt zakupu i dostarczenia zestawów sanitarnych, zarówno z Polski jak i z Mozambiku, ma na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19 oraz dostarczenie lokalnej społeczności rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie na co dzień w sposób umożliwiający zachowanie higieny – informuje Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska.
– Firma Handy Shower, działająca obecnie pod nazwą Wash Innovation, została założona w 2017 roku. Od początku celem było robienie mobilnych urządzeń do higieny osobistej – przekazuje Zdzisław Iwanejko, założyciel przedsiębiorstwa.
Zaczęło się od pierwszego na świecie urządzenia łączącego trzy w jednym – prysznic, kran do mycia rąk i bidet. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na bezdotykowe mycie rąk zaprojektowany został Camp Tube. To urządzenie pozwala umyć ręce w każdych warunkach. Można je zainstalować choćby na płocie czy w samochodzie. Ma własne zasilanie i własny odbiór ścieków. Można je obsługiwać nogą, łokciem, można skorzystać z opcji automatycznego wyłączania z opóźnieniem. Mycie rąk jest bezpieczne, a przy tym wymaga niewielkiej ilości wody.
– W tej chwili wysyłamy do Mozambiku 500 egzemplarzy zestawu Handy Shower, zakupionych przez Caritas Polska, które mogą służyć do umycia rąk, jak i do wzięcia prysznica. Można je umieścić na dowolnej wysokości, są bardzo wygodne w użyciu oraz proste w obsłudze. Jest to szczególnie przydatne dla rodzin z dziećmi. Te urządzenia są wyposażone w chyba najlżej obsługiwany zawór wody do mycia rąk na świecie! – przekonuje Zdzisław Iwanejko.
Ten i szereg innych programów realizowanych przez Caritas Polska w Afryce można wesprzeć:
- wysyłając SMS o treści AFRYKA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
- dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem AFRYKA