Koronawirus i walka z nim wpływają na wiele dziedzin naszego życia. Jak w nowych warunkach organizować pracę wolontariuszy? Jak skutecznie pomagać stosując się do wymogów bezpieczeństwa?
Na te pytania szukali odpowiedzi koordynatorzy wolontariatu z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, podczas spotkania online, które odbyło się 12 listopada.
– Konsekwencje pandemii koronawirusa dotknęły wszystkich. W szczególności seniorów, osoby chore, ludzi w trudnej ekonomicznie sytuacji oraz młodzież, która mierzy się z edukacją zdalną i brakiem relacji rówieśniczych – zwraca uwagę Marta Dobrzyńska, specjalistka ds. wolontariatu w Caritas Polska. – Dla nas, wolontariuszy i ich koordynatorów, niesie to nowe wyzwania. Postanowiliśmy wspólnie zastanowić się, jak na nie odpowiedzieć – dodaje.
Wolontariat online
Zdalna praca, teleporady medyczne, e-lekcje – wszystko to staje się naszą nową codziennością. Nic więc dziwnego, że wiele pomysłów zgłaszanych przez koordynatorów dotyczyło wykorzystania internetu jako narzędzia także w pracy wolontariackiej.
– Zaprośmy wolontariuszy do stworzenia biblioteki online; mogą czytać na głos książki i je nagrywać. Wyślijmy linki do nagrań do hospicjum, domów dziecka, szpitali. Wolontariusze mogą też nagrać i opublikować kilkuminutowe filmiki dla dzieci, pokazujące np. jak zrobić origami, uszyć maskotkę, ozdobić przedmiot techniką decoupage. Można zorganizować korepetycje online i pomóc w nauce tym, którzy słabiej sobie radzą w edukacji zdalnej – proponowali uczestnicy spotkania. Wśród zgłaszanych inicjatyw było też organizowanie charytatywnych aukcji internetowych (np. samodzielnie wykonanych przedmiotów), a także przygotowanie ekologicznych kampanii online – artykułów i postów zamieszczanych w mediach społecznościowych, a poświęconych takim tematom jak niemarnowanie żywności, ograniczenie zużycia prądu, wody i tworzyw sztucznych, głównie plastiku.
W realu wciąż potrzebni
Nowe, wirtualne formy aktywności nie zastąpią jednak działań w świecie rzeczywistym i kontaktu pomiędzy pomagającymi i potrzebującymi pomocy. Przy planowaniu takich działań, jak podkreślali koordynatorzy, priorytetem pozostaje jednak bezpieczeństwo wolontariuszy.
– Jako osoba pracująca z wolontariuszami, mogę tylko ich pytać, czy chcą w czymś wziąć udział. Każdy musi sam podjąć decyzję, biorąc od uwagę swoje zdrowie, ryzyko narażenia bliskich. Szanuję i rozumiem wybór każdej osoby – tłumaczyła Anna, jedna z opiekunek wolontariatu w archidiecezji wrocławskiej.
Wśród bezpiecznych, a jednocześnie prowadzonych „w realu” działań, wymieniano m.in. przygotowywanie i wysyłanie do domów seniora kartek świątecznych, pomoc w utrzymaniu porządku w ogrodzie czy na posesji, a także organizowanie zbiórek charytatywnych – choć w nieco innej formule niż przed pandemią.
– Żywność, słodycze, środki czystości, czy nakrętki, za które wyspecjalizowane w ich odbiorze firmy ofiarują wsparcie finansowe, możemy teraz zbierać do koszy lub pojemników ustawionych w wyznaczonych miejscach za zgodą właścicieli tych przestrzeni. Ważne, aby zebrane przedmioty były poddane kwarantannie trwającej przynajmniej 48 godzin – przypomina Marta Dobrzyńska.
Uczmy się od siebie nawzajem
Podczas spotkania podkreślano także potrzebę współpracy pomiędzy różnymi podmiotami pomagającymi potrzebującym i włączania się w akcje pomocowe o dużym zasięgu, jak „Szlachetna paczka” czy „Książka za kraty”.
– Pomagać możemy na wiele sposobów. Warto korzystać z różnych inspiracji, a jeśli czegoś „nie ogarniamy”, na przykład zakładania grup na Facebooku, to poprośmy naszych wolontariuszy. Potrafią wiele i możemy uczyć się także od nich. Poza tym zawsze warto pytać ich, czego sami chcą i co mogą zrobić dla innych – zachęca koordynatorów wolontariatu Marta Dobrzyńska.