Osiemdziesiąt prac wpłynęło na konkurs literacki zorganizowany w 2020 r. przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w ramach programu „Senior Caritas”, z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Konkurs przeznaczony był dla seniorów, którzy opisali swoje wspomnienia związane ze spotkaniami z Janem Pawłem II.
„Pierwszy raz o księdzu Karolu Wojtyle usłyszałam w rodzinnym domu od mamy i babci, jako 5-letnia dziewczynka, pamiętam też jak pierwszy raz zobaczyłam księdza Karola podczas niedzielnej mszy świętej. (…) Ksiądz Karol do Niegowici przyjechał z małą walizeczką. Pamiętam jak mama z babcią mówiły, że parafianki postanowiły przygotować księdzu wyprawkę w postaci poduszek, pierzyny i pościeli, aby ksiądz nie zamarzł na wikarówce, po której w dużej części hulał wiatr (było to wynikiem zniszczeń wojennych). Ksiądz Wojtyła bardzo się ucieszył i podziękował, a następnego dnia wyprawkę podarował ubogiej wdowie z gromadką drobnych dzieci.”
Wspomnienie p. Janiny Stankiewicz z Tenczyna to jedna z prac, które napłynęły na konkurs „Album dobrych wspomnień”, zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Trwałym owocem konkursu będzie strona internetowa ze wspomnieniami seniorów o papieżu, która właśnie powstaje.
Konkurs był przeznaczony dla osób w wieku 60+, ale podczas przygotowywania prac rozwinęła się współpraca międzypokoleniowa. W korzystaniu z komputera oraz poczty elektronicznej pomagali seniorom młodzi wolontariusze lub wnuki. Celem konkursu było przybliżenie młodym postaci św. Jana Pawła II poprzez rodzinne wspomnienia, aktywizacja seniorów i odwrócenie ich uwagi od pandemii koronawirusa.
Komisja, kierując się regulaminem konkursu, przyznała 3 nagrody i 15 wyróżnień. Owocem konkursu są też dwie piękne prace plastyczne, przedstawiające św. Jana Pawła II, wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Odrowążu – Jolantę Harkabuz i Krzysztofa Majchrowicza.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy album wydany z okazji stulecia urodzin świętego Jana Pawła II, natomiast laureaci zostali nagrodzeni pracami plastycznymi oraz książkami.
Nagrodzeni:
- I miejsce – Danuta Biedrończyk z Tenczyna
- II miejsce – Jadwiga Dziurdzia z Krakowa
- III miejsce – Stanisława Fryc z Nowej Wsi Szlacheckiej
Wyróżnieni:
Alina Bywalec ze Spytkowic, Alina Hryciuk SM z Krakowa, Małgorzata Kieta z Krakowa, Rafał Kieta z Krakowa, Anna Kubic z Krakowa, Anna Kukułka z Tenczyna, Maria Lupa z Niedźwiedzia, Anna Materna z Sygneczowa, Halina Pająk z Sygneczowa, Stanisława Rapacz z Lubnia, Janina Stankiewicz z Tenczyna, Zofia Strug z Krakowa, Helena Studzińska z Tenczyna, Danuta Wąsik z Kaszowa, Stanisława Wolnicka z Krakowa
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za podzielenie się swoimi wspomnieniami.