Wyzwania stojące przed organizacjami dobroczynnymi w dobie pandemii oraz współpraca z rządem w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym – to najważniejsze tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego z dyrektorem Caritas Polska ks. Marcinem Iżyckim oraz pracownikami Caritas Polska.
Spotkanie odbyło się 2 kwietnia siedzibie Caritas Polska w Warszawie. Towarzyszyło mu przekazanie pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących w ramach rządowego konwoju żywnościowego.
Podczas spotkania z mediami premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd prowadzi politykę nakierowaną na pomoc najsłabszym, czego przykładem jest m.in. wsparcie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazywane organizacjom pozarządowym.
Nadzieja w czasie świąt
– W tych dniach rusza 35 tirów z 800 tonami żywności dla blisko pół miliona osób. To ważne, bo każda taka paczka to zwiastun nadziei, pokazujący, że ludzie nie są pozostawieni sami sobie – powiedział szef rządu. Dodał, że w czasie świąt Wielkiej Nocy ta pomoc przynosi nadzieję tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
– Ta iskierka nadziei jest dawana przez nasz solidarnościowy Korpus Wsparcia setkom tysięcy seniorów, naszych babć, dziadków, mam i ojców na terenie całej Rzeczypospolitej. To jest niezwykle ważne – mówił premier, dziękując wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrej woli, którzy pomagają najsłabszym.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to wspólne działania rządu, agencji rządowych i organizacji pozarządowych, których najważniejszym zadaniem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Jednym z działań realizowanych w ramach tej kooperacji jest uruchamiany właśnie konwój pomocy żywnościowej.
– Paczki z żywnością dotrą do ludzi, którzy tego potrzebują. Bo dla nas najważniejszy jest człowiek – zapewniła. – Z głębi serca pragnę podziękować wszystkim ludziom, którzy chcą przy tym współpracować, z którymi tworzymy te wspaniałe rzeczy dla Polski i dla Polaków – dodała minister Marlena Maląg.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski wyjaśnił, że w ramach konwoju żywnościowego 800 ton produktów spożywczych dotrze do 14 dużych ośrodków wspierających najuboższych w całej Polsce. Jak zaznaczył, jest to jedno z kluczowych działań agencji w czasie pandemii obok programów dystrybucji szczepionek czy zaopatrzenia szpitali w respiratory i pozostały sprzęt medyczny.
– Caritas Polska od samego początku pandemii włącza się w pomoc najbardziej potrzebującym. Nasze wielkie programy #WdzięczniMedykom i #PomocDlaSeniora cały czas są realizowane. Udało nam się zakupić i przekazać ponad 100 respiratorów oraz środki ochrony osobistej do szpitali w całej Polsce, a potrzebującym seniorom zapewniliśmy żywność. Każdego dnia 27 tysięcy pracowników Caritas w Polsce i 90 tysięcy wolontariuszy Caritas troszczy się o tych, którzy potrzebują wsparcia – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Zaznaczył przy tym, że artykuły żywnościowe, które zostały przekazane Caritas w ramach konwoju uruchomionego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych trafią między innymi do jadłodajni Caritas oraz w formie paczek do najuboższych mieszkańców Polski. Bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi, pani minister i panu prezesowi za doskonałą współpracę – dodał.
Rządowe wsparcie dla Caritas Polska
W ramach działań ograniczających negatywne skutki pandemii COVID-19 dla społeczeństwa, Caritas w grudniu ubiegłego i marcu bieżącego roku otrzymała z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych 921 ton żywności w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących, w szczególności seniorów i osób w kryzysie bezdomności. Wartość otrzymanej żywności to około 7,5 miliona złotych.
Żywność trafiła m.in. do placówek Caritas, które przygotowują codzienne posiłki dla osób bezdomnych, ubogich i potrzebujących. Dystrybuowane produkty to: makaron, puszki mięsne, puszki rybne, dania gotowe, warzywa konserwowe, mąka, herbata, cukier, olej rzepakowy, smalec. Pomoc żywnościową w formie paczek i posiłków otrzymało ok. 100 000 osób.
Ponadto Caritas otrzymała od RARS sprzęt medyczny niezbędny do ochrony przed zakażeniem koronawirusem, w tym: 1,635 mln maseczek chirurgicznych, 2 mln rękawic ochronnych, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 6 tys. fartuchów oraz 2700 litrów płynu do dezynfekcji – o łącznej wartości 5,5 mln zł. Artykuły te są systematycznie przekazywane m.in. do placówek leczniczych i opiekuńczych prowadzonych przez Caritas w całej Polsce.
Fot. Krystian Maj/KPRM