Duchowe umocnienie oraz omówienie działań na rzecz osób potrzebujących, a szczególnie starszych i niepełnosprawnych, to najważniejsze cele wizyty grupy wolontariuszy i podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.
Kałków i Godów to wsie położone na północnych stokach Łysogór. Tu zbudowano sanktuarium oraz kamienną golgotę, którą, wraz z tutejszą drogą krzyżową, odwiedzili wolontariusze i podopieczni Caritas Diecezji Radomskiej w czasie Dnia Skupienia. W programie była także msza św. oraz koronka do Bożego Miłosierdzia.
– Prawdziwy wolontariusz Parafialnego Zespołu Caritas niesie empatię, zdolny jest do wyrzeczeń, realizuje przykazanie miłości. Wolontariusze to apostołowie dobra, szyba, przez którą widać Boga. Jeśli będzie czysta, to będzie świadectwem miłosierdzia – mówił ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, który wraz z ks. Zbigniewem Saniosem, kustoszem sanktuarium, oraz ks. Sławomirem Matygą, proboszczem parafii pw. św. Anny w Bedlnie, przewodniczył uroczystej mszy św. Uczestnicy Dnia Skupienia podziękowali za ciepłe słowa, klimat modlitwy, przypomnienie historii tego miejsca i przekazanie jego ducha.
Nadrobić pandemiczne zaległości
Podczas Dnia Skupienia wolontariusze i podopieczni Caritas Diecezji Radomskiej omówili także strategię działań charytatywnych Parafialnych Zespołów Caritas, nakierowaną szczególnie na pomoc seniorom. Wolontariusze wyrazili gotowość nadrobienia zaległości spowodowanych pandemią poprzez zwiększenie aktywności.
– Czas izolacji zrodził wiele pomysłów i ujawnił zapotrzebowanie na nowe formy pomocy. W parafiach zauważono wzmożenie zjawiska samotności. Wiele osób, ze względu na pandemię, ograniczyło kontakt ze starszymi, co niestety miało negatywny wpływ na psychikę seniorów, dlatego zdecydowaliśmy się troszkę ich rozruszać, szczególnie tych zaszczepionych, m.in. poprzez: zajęcia komputerowe, włączanie w akcje Kromka Chleba czy Dzień Seniora, aktywność fizyczną, czyli nordic walking, wyjścia do teatru, wizyty u fryzjera i kosmetyczki, trening relaksacyjny – wylicza Anna Lis, sekretarz Caritas Diecezji Radomskiej.
W trosce o bezpieczeństwo
Kolejnym poruszanym podczas spotkania tematem było bezpieczeństwo seniorów. Omówiono szkolenie „Nie daj się nabrać seniorze”, wyczulające starszych na osoby podszywające się pod rachmistrzów zbierających dane w ramach spisu powszechnego ludności. Zdecydowano także, że do seniorów trafią kolejne „Koperty życia”, pozwalające szybciej działać służbom ratunkowym w przypadku zagrożenia zdrowia i życia osoby mieszkającej samotnie.
– Pełni optymizmu i sił do dalszej posługi wróciliśmy do domów. Ogromnie jestem wdzięczna wolontariuszom z parafii w Bedlnie i Bielisze oraz z radomskich parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, pw. Matki Bożej Częstochowskiej, pw. bł. Annuarity oraz z parafii Świętej Trójcy w Starachowicach. Dziękuję wszystkim za obecność. Było cudownie – podsumowuje pani Anna.
Kolejne spotkanie seniorów – podopiecznych Caritas Diecezji Radomskiej z udziałem wolontariuszy odbyło się w Szydłowcu. W pomoc zaangażowało się Stowarzyszenie Emerytów „Spokojna jesień życia”. Rozmawiano m.in. na temat kart przedpłaconych „Na codzienne zakupy” przeznaczonych dla najbardziej potrzebujących seniorów. Ponadto, w ramach wspomnianego wyżej szkolenia „Seniorze nie daj się nabrać”, sporo uwagi poświęcono bezpieczeństwu osób starszych. Zaproszony na spotkanie policjant z Komendy Powiatowej w Szydłowcu, przedstawiciel wydziału ds. bezpieczeństwa, przestrzegał przed złodziejami stosującymi metody „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na fachowca”.