W pierwszą niedzielę października obchodzimy święto św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii. To doskonały moment na podsumowanie działań związanych z obchodami Czasu dla Stworzenia, które rozpoczęły się 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.
W Polsce po raz czwarty obchodzimy Niedzielę św. Franciszka z Asyżu. W tym roku inicjatorem działań związanych z tym wydarzeniem, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jest zespół Caritas Laudato si’ – ekologicznego projektu inspirowanego encykliką papieża Franciszka. Jedenastu animatorów projektu z całego kraju zaprasza do aktywnego włączenia się w świętowanie i oczywiście do dzielenia się, ponieważ hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: „Dzielę się w niedzielę!”. To zachęta do zorganizowania w parafii, szkole, wspólnocie tzw. Podzielnika – miejsca, gdzie będzie można wymienić się rzeczami, które wciąż są w dobrym stanie, ale być może zalegają na półkach, przykryte kurzem. Dodatkowe informacje o Podzielniku znajdują się na stronie Caritas Laudato si’, pod adresem https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/jak-zrobic-podzielnik/.
Świadome wybory
– Jak rozglądam się po swojej celi zakonnej, ubożuchnej przecież, to widzę, że co najmniej jedna trzecia rzeczy, które się tam znajdują, to są rzeczy przeze mnie nieużywane, po które najprawdopodobniej nie sięgnę. Ale człowiek sobie mówi, że na pewno się przyda. Dzielmy się tym, co mamy najlepszego: czasem, obecnością i tymi wszystkimi rzeczami – przekonuje br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska i animator krajowy projektu Caritas Laudato si’.
Zdaniem br. Cordiana, dzielenie się to wstęp do zmiany stylu życia na mniej konsumpcyjny, bo w ekologii tak naprawdę chodzi nie tyle o kupowanie zamienników plastikowych rzeczy, co o zastanowienie się, czy zakup kolejnego przedmiotu jest konieczny, potrzebny.
Papież Franciszek wzywa nas do „ponowienia dialogu dotyczącego sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety” oraz do wprowadzenia „nowej i powszechnej solidarności”, dzięki której najsłabsi otrzymują wsparcie i mogą żyć w godności.
– Żyjmy prosto, aby inni mogli po prostu żyć. Życie w prosty sposób oraz świadome wybory to droga do tego, aby nasza planeta była prawdziwym domem dla wszystkich – podkreśla animator krajowy Caritas Laudato si’.
Bogaty program obchodów
Wydarzenia kończące miesięczne obchody Czasu dla Stworzenia w archidiecezjach i diecezjach to wspólna modlitwa podczas mszy świętych, prelekcje specjalistów z zakresu ekologii integralnej, spotkania informacyjne, działania zachęcające do segregacji śmieci, konkursy plastyczne, konkursy wiedzy ekologicznej, katechezy poruszające ważne dla środowiska tematy, wspólne rozważanie encykliki Laudato si’, ekowarsztaty dla dzieci i dorosłych. Propozycji przygotowano wiele, tak aby każdy mógł uczestniczyć w obchodach Czasu dla Stworzenia 2021.
– Działania zespołu Caritas Laudato si’ to edukowanie społeczności lokalnych i zachęcanie do troski o najbliższe otoczenie, przyrodę na terenie osiedla, parafii czy szkoły. Edukacja obejmuje zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych, którzy jako dorośli będą mogli przekształcić nabytą wiedzę w praktyczne rozwiązania służące wszystkim – podsumowuje Sławomir Piotrowski, animator projektu w diecezji bydgoskiej.
Więcej o Niedzieli św. Franciszka na stronie projektu Caritas Laudato si’.