Caritas diecezjalne prowadzą w całej Polsce ponad 60 warsztatów terapii zajęciowej. Ich kadra wzięła udział w zorganizowanym w dniach 1–2 grudnia przez Caritas Polska szkoleniu, które dotyczyło organizacyjnych i finansowych aspektów działalności tego typu placówek.
Zajęcia poprowadzili Zbigniew Wasiak (ekspert w dziedzinie rehabilitacji osób niepełnosprawnych) oraz Justyna Linowiecka (koordynator e-Sklepu WTZ – platformy sprzedaży rękodzieła osób niepełnosprawnych). Wśród poruszanych tematów były m.in. zasady funkcjonowania warsztatu, zadania i kompetencje rady programowej oraz formy rehabilitacji zawodowej uczestników warsztatu. Nie zabrakło odniesień do codziennej praktyki, związanych np. z prowadzeniem dokumentacji, indywidualnym programem rehabilitacji czy ochroną danych uczestników warsztatu w świetle przepisów RODO. W programie szkolenia znalazły się także punkty poświęcone funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej w okresie pandemii oraz przeglądowi orzecznictwa sądowego dotyczącego działalności takich placówek. Ciekawym przykładem dobrych praktyk była zaprezentowana przez Justynę Linowiecką internetowa platforma sprzedaży rękodzieła uczestników WTZ, prowadzona przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
– Takie szkolenia służą nie tylko doskonaleniu kompetencji kadry warsztatów, są także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji środowiska specjalistów pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi – podsumowuje Justyna Sosnowska koordynująca w Caritas Polska działania na rzecz wsparcia diecezjalnych WTZ.