Caritas działa w Polsce oraz za granicą – we współpracy z Caritas Ukraina i Caritas-SPES Ukraina. W ramach działań zagranicznych pomagamy finansowo oraz poprzez transporty humanitarne na teren Ukrainy. W Polsce udzielamy uchodźcom z Ukrainy pomocy rzeczowej, żywnościowej, w zakwaterowaniu. Caritas jest też obecna z pomocą doraźną przy punktach recepcyjnych, np. na granicy lub dworcach dystrybuując ciepłe posiłki i herbatę, koce, wodę, żywność. W wybranych miejscach otwarte zostały Namioty Nadziei z całodobowym wsparciem wolontariuszy Caritas. Pomagamy również w diecezjach, gdzie docierają uchodźcy, a mieszkańcy mobilizują siły organizując wsparcie. Formy pomocy zależą od potrzeb i możliwości w konkretnych diecezjach oraz bieżącej sytuacji na granicy.
>>FAQ – najczęściej zadawane pytania<<
21.08
- Tradycyjne rozdawanie wyprawek szkolnych, ale także organizacja warsztatów wspierających zdrowie psychiczne i sprawność fizyczną – tegoroczna edycja kampanii Akademia Caritas Dzieciom wychodzi naprzeciw potrzebom najmłodszych z polskich i ukraińskich rodzin. W tym roku plecaki z wyprawkami trafią do ponad 10 tys. uczniów w tym ok. 4 tys. dzieci ukraińskich, a także dzieci z Białorusi i Litwy. Oficjalna inauguracja akcji i uroczyste wydanie wyprawek odbyło się 21 sierpnia w Sanoku. Spośród 500 rozdanych na sanockim rynku plecaków, 150 otrzymały dzieci z Ukrainy. Ponadto integracyjne, polsko-ukraińskie zajęcia, odbyły się na wybranych obozach oraz koloniach podczas Wakacyjnej Akcji Caritas, będą też prowadzone we wrześniu w świetlicach Caritas diecezjalnych. Ich podstawę stanowi realizowany już wcześniej program profilaktyki zintegrowanej Ratownicy Marzeń.
12.08
- Zakończyły się 10-dniowe wakacyjne warsztaty dla ukraińskich mam z dziećmi, organizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w ramach projektu „Wspomagamy mamy. Podnoszenie kompetencji zawodowych i społecznych kobiet z Ukrainy”. Ich uczestniczki nabywały umiejętności potrzebne na polskim rynku pracy i w kontaktach z urzędami.Dzięki zajęciom prowadzonym przez specjalistów (doradcę zawodowego, trenera umiejętności miękkich oraz psychologa), kobiety z Ukrainy, które uciekając przed wojną schroniły się w Polsce i chcą u nas pozostać na dłużej, miały okazję podnieść swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Uczyły się m.in. pisania CV, listu motywacyjnego, zdobywały umiejętności potrzebne do poruszania się na polskim rynku pracy oraz wiedzę niezbędną do tworzenia i wypełniania różnego typu dokumentów urzędowych.
10.08
- 2160 posiłków będą mogli otrzymać uchodźcy z Ukrainy w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Chopina 10 w Siedlcach, prowadzonym przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Placówka, jako jedna z 14 podmiotów ekonomii społecznej, podpisała w tej sprawie umowę z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Posiłki są wydawane od 10 sierpnia 2022 r.
9.08
- W odpowiedzi na potrzeby uchodźców z Ukrainy, głównie mam, które uciekły przed wojną z małymi dziećmi, a chcą wejść na rynek pracy, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej uruchomiła w centrum Zielonej Góry świetlicowy oddział przedszkolny dla dzieci. Dzięki temu dwadzieścioro dzieci z Ukrainy może w bezpiecznych, komfortowych warunkach kreatywnie i aktywnie spędzać czas. Dzieci są objęte opieką do ośmiu godzin dziennie. Placówka zapewnia wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego i inne działania wyrównujące deficyty i ułatwiające włączenie małych podopiecznych w polski system edukacji.
8.08
- Ełcka Caritas organizuje warsztaty dla ukraińskich kobiet. Wakacyjne zajęcia edukacyjne dla kobiet z dziećmi z Ukrainy, posiadających status uchodźców, odbywają się w ramach projektu „Spokojniej patrzeć w przyszłość”. Zajęcia są prowadzone w Orzyszu. W ramach warsztatów przewidziano zajęcia z radzeniem sobie ze stresem, traumą, czy też takie, na których można będzie dowiedzieć się, jak załatwić sprawę urzędową bądź wizytę u lekarza.
1.08
- Z początkiem sierpnia swój letni wypoczynek na ziemi lubaczowskiej rozpoczęły dzieci z Ukrainy. Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej przygotowała 56 miejsc dla dzieci i opiekunów z miejscowości Żółkiew, Brzozdowce oraz Czerwonograd. Kolonie są współfinansowane ze środków Caritas Polska oraz funduszy pozyskanych ze sprzedaży świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Łącznie z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas skorzysta w tym roku blisko 15 tys. dzieci, w tym dwa tys. najmłodszych z Ukrainy.
18.07
- Caritas Diecezji Opolskiej na okres jednego miesiąca zmieniła formę pomocy uchodźcom z Ukrainy. 18 lipca br. po raz ostatni wydano w centrali Caritas paczki żywnościowe. Dołączono do nich bony podarunkowe Sodexo na samodzielne zakupy. 611 rodzin otrzymało bony podarunkowe o łącznej wartości 170 tysięcy złotych. Bony mają wesprzeć domowe budżety uchodźców w miesiącu, w którym zabraknie cotygodniowych paczek. Pod koniec sierpnia centrala Caritas w Opolu wróci do wydawania paczek z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami higienicznymi. Uruchomiony zostanie także magazyn odzieżowy.
13.07
- W Centrum Wolontariatu przy siedzibie Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęły się kursy języka polskiego i zajęcia integracyjne dla kobiet. Ich organizatorzy mają nadzieję, że znajomość języka pomoże znaleźć pracę osobom, którym się to jeszcze nie udało.
11.07
- W trakcie ósmego dyżuru w centrali Caritas Diecezji Opolskiej, 534 osoby otrzymały paczki żywnościowe. Uchodźcy otrzymują też potrzebne przedmioty codziennego użytku: patelnie, garnki, koce, pościel, poduszki. Opolska Caritas wysłała darowiznę finansową dla Diecezji Odesko-Symferopolskiej, w wysokości 10 tys. euro. Pomoc dla mieszkańców Odessy nad Morzem Czarnym organizuje zespół wolontariuszy skupiony przy biskupie Stanisławie Szyrokoradiuku.
30.06
- Trzy samochody oraz naczepa przekazane przez Alior Leasing będą służyły Caritas Polska do realizacji działań pomocowych na rzecz Ukrainy. Przekazane pojazdy to dwa 23-osobowe busy, naczepa kurtynowa oraz ciągnik siodłowy służący do ciągnięcia wszystkich rodzajów pojazdów. Przyczynią się one do poprawy logistyki działań Carita, choćby w transporcie darów rzeczowych dla Ukrain, czy też w obsłudze placówek w Polsce, które świadczą pomoc dla ukraińskich uchodźców.
26.06
- Ks. Igor Kozankiewicz, dyrektor Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej, odwiedził Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która od początku wojny w Ukrainie pomaga poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Podczas mszy świętych w Janowicach dyrektor drohobyckiej Caritas wygłosił kazania, wspólnie z parafianami modlił się za swoją ojczyznę oraz kwestował na rzecz zaspokojenia najpilniejszych potrzeb w Ukrainie. Podczas mszy oraz za sprawą wpłat od darczyńców udało się zgromadzić i przekazać 21 tys. złotych oraz 70 kartonów z darami rzeczowymi.
24.06
- Początek wakacji. Wakacyjna Akcja Caritas ma w tym roku wyjątkowy charakter – w koloniach, półkoloniach i innych formach aktywności, oprócz polskich podopiecznych diecezjalnych Caritas, weźmie udział blisko 2 tys. dzieci z Ukrainy.
20.06
- Liczba uruchomionych przez Caritas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom przekroczyła 30. Placówki te są prowadzone przez Caritas diecezjalne (jedną prowadzi także Caritas Polska) i zapewniają różnorodną pomoc, m.in. rzeczową, żywnościową, psychologiczną, w zakwaterowaniu, znalezieniu pracy, itp. Pionierską strukturą tego typu jest Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Caritas Polska w Warszawie. Z jego doświadczeń mogą korzystać kolejne powstające centra dla uchodźców.
15.06
- Ponad 150 parafii diecezji opolskiej uczestniczy w akcji „Paczka dla Ukrainy”. Dołączyły do nich Szkolne Koła Caritas, firmy oraz osoby indywidualne. W sumie z diecezji opolskiej wysłano już pięć tysięcy paczek, o łącznej wadze ok. 75 ton.
- Zespół wsparcia Caritas Emergency Response oraz jego partnerzy w Polsce i w Ukrainie spotkali się w dniach 13–15 czerwca w Warszawie. W odpowiedzi na ogłoszone przez Caritas z Ukrainy i Polski apele kryzysowe, Caritas z całego świata wspierają realizację programów pomocy dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Ukrainie. W spotkaniu Partners Meeting wzięło udział przeszło 70 delegatów z ponad 20 organizacji należących do sieci Caritas Europa i szerszej konfederacji Caritas Internationalis, które wspierają pomoc humanitarną w Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. Była to okazja do wspólnej refleksji nad dotychczasową reakcją na kryzys i planowaniem dalszych kroków. Pierwsze 100 dni działań pomocowych podsumowali podczas poniedziałkowych wystąpień dyrektorzy ukraińskich organizacji: ks. Wiaczesław Gryniewicz (dyrektor Caritas-Spes) i Tetiana Stawnychy (dyrektor Caritas Ukraina).
13.06
- Caritas Diecezji Bielsko Żywieckiej przekazała ukraińskiej Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej i działającemu przy niej Centrum Medycznemu Św. Jana Chrzciciela nowoczesny, specjalistyczny sprzęt medyczny w postaci ultrasonografu z sondami oraz kardiomonitora. Dodatkowo do Drohobycza trafiły duża ilość leków, środków opatrunkowych i innych medykamentów, żywność i ubrania.
6.06
- W siedzibie opolskiej Caritas 64 uchodźców z Ukrainy otrzymało paczki z żywnością wydawane przez pracowników centrali Caritas Diecezji Opolskiej.
- Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Parafialnym Zespołem Caritas w Żórawinie wysłała do Iwano-Frankowska cztery samochody (3 karetki i 1 busa) z pięcioma tonami darów takich jak sprzęt i środki medyczne (strzykawki, wenflony, kroplówki) oraz żywność.
5.06
- Do Ukrainy udali się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, aby na miejscu ocenić aktualne potrzeby i z ukraińskimi partnerami zaplanować dalsze działania. Dyrektor Caritas Polska zapowiedział kolejne przedsięwzięcia związane z pomocą dla Ukrainy – uruchomienie programu typu cash assistance, na wzór realizowanego na Bliskim Wschodzie programu Rodzina Rodzinie, o wartości 1 mln euro, a także projektu polegającego na udzielaniu pomocy psychologicznej (jego wartość również wyniesie 1 mln euro). Dofinansowanie na realizację obu projektów otrzymają ukraińskie diecezje. W ramach wizyty, która odbyła się w dniach 2-5 czerwca delegacja Caritas odwiedziła m.in. Lwów i Kijów, spotkała się z przedstawicielami Caritas-Spes i Caritas Ukraina.
1.06
- We Wrocławiu zostało uruchomione Centrum Pomocy Uchodźcom. Pomoc w nim znajdą uchodźcy z Ukrainy. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przeznaczy na ich bezpośrednie wsparcie 170 tys. zł. Caritas Polska przekazała na ten cel bony podarunkowe o wartości 20 tys. zł. Oprócz kart podarunkowych uchodźcy będą mogli otrzymać także porady w języku ukraińskim.
- Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki przekazał przebywającemu w Warszawie dyrektorowi Caritas-SPES Odessa elektronarzędzia i odzież roboczą podarowane przez firmę Makita. Wśród przekazanych urządzeń są m.in. pilarki łańcuchowe, diamentowe tarcze do cięcia, przecinarki i wiertarko-wkrętarki. Oprócz znacznej liczby narzędzi darowizna obejmuje również lampy budowlane, ocieplane koce, kurtki, czapki, rękawice i termosy oraz zestawy akumulatorów i ładowarek.
- Przypadający 1 czerwca Dzień Dziecka obchodziły w Polsce tysiące ukraińskich dzieci, które w naszym kraju znalazły schronienie przed wojną. Nie wszystkie dotarły do Polski ze swymi mamami. W Caritas diecezjalnych, które goszczą dzieci z pieczy zastępczej, obchody Dnia Dziecka najczęściej łączyły się z imprezami towarzyszącymi i atrakcjami przygotowanymi dla wszystkich dzieci, polskich, ukraińskich czy też innych narodowości. Najmłodsi zostali obdarowani Pudełkami Szczęścia zawierającymi zabawki i słodycze, a także wzięli udział w imprezach towarzyszących obchodom, czy to na terenie ośrodków, które ich przyjęły, czy też w szkołach, do których uczęszczają. Na Dzień Dziecka przygotowały się także prowadzone przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom. W otwartej niedawno nowej siedzibie warszawskiego CPMiU przy ul. Towarowej wydawanie paczek z upominkami rozpoczęło się już 30 maja. Oprócz Pudełek Szczęścia dzieci otrzymały atrakcyjne prezenty, które przekazali darczyńcy. Było też malowanie buziek, kolorowanki, dmuchanie balonów, lepienie z plasteliny i zajęcia z zumby.
20.05
- Caritas Diecezji Sandomierskiej od wybuchu wojny w Ukrainie wysłała do tego kraju 10 konwojów z pomocą humanitarną o łącznej wadze 73,5 tony. Na piątek 20.05 zaplanowano wyjazd kolejnych dwóch samochodów (7 ton załadunku) a na sobotę 21.05 następnego, z 3,5 tonami pomocy. Ponadto do 20 maja sandomierska Caritas zebrała 350 szt paczek w akcji „Paczka dla Ukrainy”, przybliżona wartość jednej paczki wynosi od 300 od 400 zł (kwota zależy od wartości produktów, które zostały wybrane przez darczyńcę).
19.05
- Odbyło się otwarcie nowej siedziby Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu pracowników Caritas Polska, obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać m.in. z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Aby wesprzeć wszystkich chętnych w aktywizacji zawodowej, Caritas Polska zorganizuje w Centrum kursy językowe oraz punkt pośrednictwa pracy. Dodatkowo, dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności, powstanie miejsce opieki i animacji dla dzieci. Podobne placówki zostały otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu. W sumie działa ich ok. 20. Czytaj więcej
10.05
- Abp Józef Kupny przekazał 200 tys. zł na pomoc dla archidiecezji lwowskiej. Środki przyjął symbolicznie abp Mieczysław Mokrzycki podczas spotkania z metropolitą wrocławskim. Dzięki temu zostanie sfinansowana pomoc, jaką lwowski Kościół świadczy na rzecz uchodźców z terenów objętych wojną. W sumie kwota wsparcia, jakiego dotychczas udzieliła archidiecezja wrocławska poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie, przekroczyła milion złotych. Od początku konfliktu na wschód wyjechało 35 samochodów (głównie TIR-ów) z pomocą rzeczową. Przekazane zostały m. in. żywność, środki medyczne, materiały do tworzenia bazy noclegowej, środki higieniczne czy artykuły dla matek z dziećmi. – 250 000 kg towarów, to bardzo realna i konkretna pomoc wysłana w różne miejsca w Ukrainie – zaznacza Robert Jadwiszczak, koordynujący logistykę transportów z ramienia wrocławskiej Caritas. Dary pochodziły zarówno ze zbiórek w parafiach archidiecezji jak i z zagranicy, m.in. z Wlk. Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii czy Niemiec. Szacowana wartość tej pomocy to około 800 tys. zł.
7.05
- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zorganizowała kolejny konwój na Ukrainę. Trzy busy pełne żywności i lekarstw pojechały do Żółkwi. Do mieszkańców trafiły specjalnie przygotowane paczki. Jedna paczka zawiera produkty żywnościowe, które wystarczą dla rodziny na tydzień. Dzięki pomocy naszych ukraińskich przyjaciół paczki z żywnością i lekami przekazane zostaną także ludziom zamieszkującym rejony Kijowa. Wcześniej zamojsko-lubaczowska Caritas wysłała dary w piątek 22 kwietnia, tuż przed obchodzoną w Ukrainie Wielkanocą. Cztery busy z pomocą pojechały do Żółkwi, m. in. do Sobotniej Szkoły Języka Polskiego u sióstr dominikanek.
5.05
- W ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” do ukraińskich miast i mniejszych miejscowości zostało dostarczonych już ponad 30 tys. paczek zawierających najpotrzebniejsze produkty spożywcze i higieniczne. Dzięki współpracy z Caritas-Spes działającą w Ukrainie, Caritas Polska i diecezjalne Caritas w naszym kraju mogą trafiać z pomocą do najbardziej potrzebujących za wschodnią granicą. Paczki dotarły m.in. do Kijowa i obwodu kijowskiego, Buczy, Winnicy, Iwano-Frankowska, Czernihowa i obwodu Czernihowskiego.
24.04
- Tegoroczne święto patronalne Caritas, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia, było obchodzone jako Dzień Dobra. W całej Polsce odbyły się pikniki, koncerty, zawody z udziałem tysięcy wolontariuszy Caritas. Jednym z celów, jakie przyświecały organizatorom wydarzeń, było wsparcie „Miejsc, które stały się domem”. To prowadzone przez Caritas w całej Polsce placówki różnego typu, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe. W wielu z nich schronienie znaleźli w ostatnich tygodniach uchodźcy z Ukrainy. Na rzecz takich właśnie ośrodków będą przeznaczone wpływy z kwest prowadzonych w Dniu Dobra przez wolontariuszy Caritas.
- W przypadającą 24 kwietnia Wielkanoc Kościołów wschodnich tysiące uchodźców z Ukrainy wzięły udział w śniadaniach wielkanocnych zorganizowanych przez polskie hotele i Caritas. Śniadanie Wielkanocne dla uchodźców to wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego, do którego dołączyły inne podmioty, m.in. Polskie Hotele Niezależne, Grupa ARCHE, czy Dobry Hotel. Dzięki tej inicjatywie goście z Ukrainy zasiedli przy wspólnych stołach m.in. Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi czy Szczecinie, a także w innych mniejszych miejscowościach w Polsce, jak również w atrakcyjnych turystycznie rejonach nadmorskich i górskich. Zapraszanie na śniadania koordynowały diecezjalne Caritas; część zorganizowała własne spotkania. W spotkaniu w Warszawie wzięła udział Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama złożyła ukraińskim gościom życzenia.
19.04
- Dary przekazane przez Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej dzięki wolontariuszom na Ukrainie docierają do najuboższych mieszkańców Ukrainy. Tym razem dotarły do miejscowości Welyka Dymerka (Великая Дымерка) i Stara Markiwka (Ctapa Mapkibka) w obwodzie kijowskim. Raz jeszcze dziękujemy firmom MONDI i INPOST za pomoc w tym projekcie.
13.04
- Półtora miesiąca po rosyjskiej agresji na Ukrainę suma wpłat zebranych przez Caritas Polska na pomoc naszym zaatakowanym sąsiadom przekroczyła 100 mln zł. Ponad połowa tej kwoty – 50,8 mln zł jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te zapewniają wsparcie dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy. Dzięki ogromnej ofiarności Polaków Caritas nieustannie zwiększa skalę i zasięg pomocy. Więcej w podsumowaniu.
6.04
- Ośrodki Caritas przyjęły już ok. 700 dzieci i opiekunów z ukraińskich domów dziecka i zakładów rehabilitacyjnych, ewakuowanych po rosyjskiej agresji z 24 lutego. Część dzieci z chorobami i różnymi rodzajami niepełnosprawności, została relokowana do specjalistycznych placówek w Polsce i za granicą. Wiele innych dzięki Caritas znalazło bezpieczny tymczasowy dom. Więcej na ten temat tutaj.
4.04
- Caritas Archidiecezji Białostockiej otwiera Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Nowa placówka obejmie opieką przede wszystkim uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do Białegostoku i regionu w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed wojną. Wszystkie osoby potrzebujące wsparcia otrzymają tu niezbędną pomoc w postaci: żywności, odzieży, opieki nad dziećmi, zajęć integracyjnych, pomocy prawnej, wsparcia psychologa, nauki języka polskiego, pośrednictwa pracy.
- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zorganizowała kolejny transport humanitarny do Ukrainy. Tym razem dary trafiły do Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bołszowcach, Parafii Rzymskokatolickiej im. Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku oraz do Polskiej Sobotniej Szkoły im. Stanisława Vincenza w Kołomyi. Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego do potrzebujących trafiły żywność, środki higieniczne i leki, których bardzo im brakuje.
30.03
- Z Wrocławia do Ukrainy wyruszyły cztery ambulanse zakupione przez fundację „Lekarze lekarzom”. Pomogą one w pracy medyków ze Lwowa oraz okręgu tarnopolskiego. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przekazała sprzęt i środki medyczne do jednego pojazdu. Dzięki darczyńcom z Niemiec, na Ukrainę zostały przekazane m.in. materiały do kroplówek, narzędzia chirurgiczne, środki opatrunkowe, ortezy i inny sprzęt medyczny.
27.03
- Transport humanitarny od Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, na który złożyły się artykuły higieniczne, koce, karimaty, śpiwory, leki, artykuły opatrunkowe oraz odzież męska oraz żywność dotarł do Charkowa. Jak pisze o. Mariusz – misjonarz posługujący w Ukrainie: „Księże Drogi… pozdrawiamy serdecznie z Gródka Podolskiego. Wasze dary dotarły do Charkowa. Jeszcze raz dziękujemy i zapewniamy modlitwę.”
21.03
- Caritas Polska zebrała 83 mln zł. na rzecz pomocy w Ukrainie i uchodźcom przebywającym w Polsce. Z tej kwoty, 38 milionów pochodzi ze zbiórki w kościołach i parafiach i pozostaje w Caritas diecezjalnych na lokalne działania. To rekordowa zbiórka w historii Caritas Polska. Wartość pomocy humanitarnej przekazane na wschód w transportach wyniosła 35 mln zł.
- Caritas od początku trwania konfliktu odpowiada na wyzwania związane z największą w Europie od czasu drugiej wojny światowej falą uchodźców. W 26 przygranicznych punktach pomocy uchodźców wspiera 1,2 tys. wolontariuszy Caritas oraz Konsulty Zakonów Żeńskich. Przez trzy tygodnie pomogli ponad 80 tys. osób, przekazując im ciepłe posiłki, wodę i prowiant, a także inne niezbędne artykuły, jak koce, śpiwory, termosy, itp. Tam, gdzie są takie możliwości, jak na przykład na dworcu kolejowym w Przemyślu, Caritas organizuje pomoc w opiece nad dziećmi dla matek.
20.03
- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej: do Lwowa pojechały 3 busy załadowane po brzegi darami. Fundacja PKO Banku Polskiego kolejny raz wsparła nasze działania na rzecz Ukrainy. Dzięki darczyńcom zostały zakupione piły spalinowe i agregaty prądotwórcze, które trafiły do Lwowa.
18.03
- Do Centralnego Magazynu Archidiecezji Wrocławskiej przyjechały dwa TIR-y z Irlandii. W środku znajdowało się wiele darów. Część z nich została przepakowana i znalazła się w samochodach jadących za wschodnią granicę. Jeden z nich swoją trasę kończy we Lwowie, a drugi ma się zameldować w Chmielnickim. – Wśród dzisiejszych transportów była także karetka. Została ona załadowana sprzętem medycznym, bandażami i różnymi medykamentami. W kierunku Ukrainy, wraz z innym busem, wyjedzie ona we wtorek z Żórawiny – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz ze sztabu kryzysowego archidiecezji wrocławskiej, dyrektor wrocławskiej Caritas.
17.03
- Trzy busy podarowane przez Fundację PKO Banku Polskiego i dwa autokary PKS Biłgoraj, zapełnione lekami, środkami opatrunkowymi, sprzętem medycznym i żywnością, dotarły szczęśliwie do miejsc docelowych. Część została w Żółkwi a część trafiła do jednego ze szpitali we Lwowie. W drodze powrotnej ze Lwowa wróciło z nami prawie 200 kobiet i dzieci z terenów zniszczonych wojną – donosi Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
15.03
- Do Wrocławia przybywa coraz większa liczba uchodźców z Ukrainy. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podejmuje działania, by otoczyć opieką jak największą liczbę potrzebujących. Przy udziale kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, na przyjęcie uchodźców została przygotowana specjalna sala. – Planowo jest przeznaczona dla 50 osób, ale jeśli będzie taka potrzeba, możemy zwiększyć liczbę miejsc do 70, a nawet do 100 – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
14.03
- – Osiem tirów z pomocą humanitarną wyjechało z naszego punktu socjalnego do takich miejscowości w Ukrainie jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Brzuchowice, Użhorod, Winnica. Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty (busy, samochody osobowe), które zabrały ponad 70 palet, a na nich dary takie jak koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność (w tym jedzenie dla dzieci) – mówi Krzysztof Kania, kierownik punktu socjalnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Łącznie punkt przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu, wydaje też żywność, odzież i środki czystości uchodźcom, którzy zgłaszają się po pomoc. Z początku żywność była przekazywana na krakowski Dworzec Główny. Od niedzieli 6 marca Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi tam punkt informacyjny, w którym wydawane są suchy prowiant, woda, koce, środki higieniczne, a także jedzenie dla dzieci. Więcej o pomocy krakowskiej Caritas w podsumowaniu pierwszych dwóch tygodni akcji.
- Agata Kornhauser–Duda odwiedziła uchodźczynie z dziećmi przebywające pod opieką Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W dwóch ośrodkach na terenie diecezji przebywa wraz z opiekunami ok. 100 osób. Część dzieci dotknięta jest różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Pierwsza dama wyraziła uznanie dla działalności Caritas, równocześnie zapewniając o gotowości wsparcia przez urząd prezydencki.
11.03
- W prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej restauracji „Perła” każdego dnia przygotowywane są posiłki dla uchodźców oraz służb porządkowych (strażaków, policjantów) i medycznych. Każdego dnia Caritas wydaje uchodźcom kilka tysięcy porcji ciepłej zupy, rozdaje kanapki, słodycze, wodę, koce, łóżka polowe, itp. Z ciepłego posiłku na dworcu PKP w Przemyślu skorzystało już ponad 60 tys. migrantów. Caritas wraz ze swymi wolontariuszami obecna jest także na ul. Lwowskiej w Przemyślu. W uruchomionym punkcie pomocy znajduje się Namiot Nadziei, gdzie nasi wolontariusze służą pomocą w formie ciepłego posiłku, kanapek, słodyczy, wsparcia emocjonalnego, rozlokowywania uchodźców, itp. Pomagamy w transporcie na dworzec kolejowy, udzielamy informacji, pomagamy rozwiązywać drobne problemy (osobista asysta), kierujemy dostawy do magazynów. Podobny punkt znajduje się na przejściu granicznym w Krościenku. Więcej o dotychczasowych działaniach przemyskiej Caritas w specjalnym podsumowaniu.
- Katowicka Caritas prowadzi magazyny żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są uchodźcom. Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych. – W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritas przygotowano na chwilę obecną ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Urząd Wojewódzki – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
9.03
- Caritas wysłała już ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. Gdyby ustawić je w kolejce to miałaby ona długość prawie 3 kilometrów. To blisko 5000 palet i 3 mln kg żywności, wody, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych i dezynfekcyjnych, chemii gospodarczej, odzieży, obuwia, karimat, śpiworów i baterii.
8.03
- Ósmego marca, wyjątkowo, do pokoju dla kobiet na dworcu w Przemyślu, wszedł br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, aby wręczyć podopiecznym kwiaty i złożyć życzenia z okazji Dnia Kobiet. Pokój został otwarty kilka dni temu i na co dzień mężczyźni nie mają tu wstępu – to tymczasowa przystań dla kobiet, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Wolontariuszki Caritas i siostry zakonne rozdają im jedzenie, ciepłe koce, materace, herbatę, spędzają razem z nimi czas, przygotowane jest także miejsce zabaw dla dzieci. Pokój powstał w pomieszczeniu Caritas na dworcu.
- Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wysłała transport humanitarny do Halicza na Ukrainie. Przekazano m. in. odzież, koce, art. spożywcze, wodę, chemię oraz pampersy dla dzieci. Ponadto dwa pojazdy z darami dla mieszkańców Ukrainy wyjechały do Trembowla w obwodzie tarnopolskim oraz w okolice Mościsk w obwodzie lwowskim. Do Lwowa został dostarczony także transport humanitarny z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Leki i żywność przewieziono trzema busami podarowanymi diecezjalnej Caritas przez Fundację PKO.
5.03
- W Opatowskim Centrum Kultury odbył się koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Wystąpili muzycy zespołu Strauss Ensemble oraz sopranistka Sylwia Gorajek i tenor Łukasz Gaja. W repertuarze znalazły się słynne arie operowe i operetkowe oraz różnorodne aranżacje wiodących polskich kompozytorów. Szczególnie wzruszające było wykonanie pieśni patriotycznych przez pochodzące z Ukrainy uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. Całkowity dochód ze zbiórki zorganizowanej przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w trakcie koncertu (7 tys. zł), zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Ukrainy.
4.03
- Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas. Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista do pobrania na stronie caritas.pl/ukraina).
- Do Hospicjum dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej dotarły pierwsze chore dzieci z Ukrainy, które zostały ewakuowane razem ze swoimi rodzinami i dotarły do Polski pociągiem medycznym. Ich przyjazd to część większej akcji ewakuacyjnej realizowanej przez hospicja dziecięce w Polsce we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, przy wsparciu urzędników, służb i instytucji po obu stronach granicy. – Pod naszą opiekę trafiło pięć rodzin. Jechali aż z Charkowa, więc podróż była bardzo długa, trudna i stresująca. W drodze spędzili w sumie ponad trzy doby. Wszyscy są nadal bardzo wystraszeni. Choć pozostali członkowie rodzin odsypiają trudy podróży, mamy nie chcą się dać namówić na sen, czuwają przy swoich chorych dzieciach – mówi s. Luisa Świerczewska, kierownik Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
3.03
- Biuro Caritas Archidiecezji Lubelskiej będzie czynne w najbliższych dniach przez 24 godziny na dobę. Pracownicy będą pełnić dyżury w trybie zmianowym.
- Caritas Diecezji Gliwickiej wysłała dwa transporty (60 ton) z pomocą humanitarną przeznaczoną dla szpitali w Ukrainie. Wysłano specjalistyczne środki medyczne (leki, kroplówki, płyny infuzyjne, sprzęt chirurgiczny oraz środki do opatrywania ran). – Ponadto wysłaliśmy generatory prądu i inne potrzebne produkty – informuje gliwicka Caritas, która przyjmuje też uchodźców w swoich placówkach – z tej pomocy skorzystało już 250 osób, przede wszystkim dzieci.
- Caritas zapewni 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyjechało już ok. 400 dzieci, w tym m.in. ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ok. 20 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Większość ewakuowanych to osoby z niepełnosprawnościami. Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia.
2.03
- Środa Popielcowa to w polskim Kościele drugi, po niedzieli 27 lutego, dzień zbiórki ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. O wsparcie ukraińskich braci zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
- Caritas Archidiecezji Katowickiej przygotowuje miejsca dla uchodźców wojennych. – Przybywający z Ukrainy będą mogli liczyć na bezpieczne schronienie w strukturach prowadzonych przez lokalny Kościół, m.in. w ośrodku Caritas w Ustroniu-Nierodzimiu, a także z diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Ponadto w siedzibie katowickiej Caritas, przy ul. Wita Stwosza 20 otwarto drugi punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
1.03
- Do Polski trafia większość uchodźców uciekających z Ukrainy przed rosyjską agresją. Dane liczbowe zmieniają się z godziny na godziny, ale mowa jest już o setkach tysięcy ludzi, w większości kobiet i dzieci, ponieważ mężczyźni zostają, by bronić swojego kraju. Dla wielu z nich pierwszym miejscem, w którym otrzymują pomoc, jest dworzec kolejowy w Przemyślu. Tutaj pomoc, we współpracy z wojewodą, koordynuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej. – Dajemy im posiłek, schronienie, ciepłe koce – mówi ks. Paweł Konieczny, zastępca dyrektora przemyskiej Caritas. Jak dodaje, przyjeżdżający do Polski uchodźcy mają od razu kontakt z wolontariuszami, również w Korczowej i Medyce, gdzie działają punkty rejestracyjne. – Te osoby są zabezpieczone, także dostają ciepły posiłek, suchy prowiant, środki higieniczne i kosmetyczne – zapewnia ks. Konieczny. – Organizujemy również wsparcie dla matek: opiekę nad dziećmi, różne animacje – tak, aby kobiety mogły przez chwilę odpocząć – uzupełnia duchowny.
- Do potrzebujących na Ukrainie wyruszyła z Białegostoku ciężarówka z artykułami pierwszej potrzeby. Podobnym wsparciem, na prośbę wojewody podlaskiego, białostocka Caritas objęła też ośrodek (tzw. punkt recepcyjny) w Wasilkowie (ok. 120 osób, wśród nich m.in. ukraińskich Romów, którzy chcą niedługo jechać do Niemiec). Do Caritas w Białymstoku zgłaszają się mieszkańcy z propozycjami noclegów dla uchodźców, w swoich placówkach diecezjalna Caritas może przyjąć 20 osób.
- Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego sfinansowała zakup 4600 szt. jogurtów za kwotę prawie 9 tys. złotych. Dodatkowo przekazała 20 tys. złotych na zakup potrzebnych rzeczy w Przemyślu. Pomoc do potrzebujących trafiła poprzez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, który dokonał zakupu i zorganizował dystrybucję wśród potrzebujących.
- Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie przyjmie pacjentów (głównie dzieci) z Ukrainy. Pacjenci wymagają opieki paliatywnej, w tym wsparcia oddechowego z wykorzystaniem respiratora. – Pełna mobilizacja wszędzie dokoła, u nas też. Przygotowaliśmy 6 miejsc w hospicjum stacjonarnym i kilkanaście miejsc w hospicjum domowym dla małych podopiecznych ukraińskich szpitali i hospicjów – deklaruje ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
- Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymuje zgłoszenia od osób gotowych przyjąć uchodźców z Ukrainy do swych domów. – Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy do bazy noclegowej. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała. W bazie jest 900 miejsc.
- Lokalne Caritas dostarczają produkty na granicę, np. Caritas Archidiecezji Przemyskiej wysyła codziennie rano i wieczorem busa z kilkoma tysiącami kanapek, wodą, sokami. Straż Graniczna informuje o bieżących potrzebach, takich jak opatrunki, żywność, zupy, łóżka polowe, palety z wodą – to wszystko jest po kilka razy dziennie dowożone na granicę. Z Warszawy na granicę wyruszyła ponadto ekipa wolontariuszy, która uruchamia punkty pomocy doraźnej i włącza się w działania tych, które już funkcjonują dzięki współpracy różnych organizacji i osób. – Część punktów pomocy już działa, inne właśnie są organizowane przy granicy, przy rządowych punktach recepcyjnych, inne w miejscach, gdzie ludzie spontanicznie zbierają się, żeby pomagać, np. na parkingu pod nieczynnym supermarketem w Przemyślu – mówi br. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska. – W rozstawionych przez nas namiotach uchodźcy mogą się ogrzać, odpocząć, naładować telefony, zjeść coś. W jednym z punktów udało się szybko uruchomić pomoc psychologiczną, jest udzielana w języku ukraińskim – opowiada brat Cordian. Wraz z nim na miejscu pracuje kilkudziesięciu wolontariuszy Caritas, z całej Polski zgłaszają się kolejni. Miejscowości w rejonie przygranicznym, w których działają wolontariusze Caritas, to oprócz Przemyśla także m.in. Zosin, Hrebenne, Budomierz, Dorohusk, Medyka, Korczowa i Krościenko.
28.02
- Caritas Polska przekazuje środki na działania na rzecz migrantów i uchodźców z Ukrainy Caritas diecezjalnym. Po 50 tys. zł otrzymują Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Caritas Archidiecezji Lubelskiej i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, a po 25 tys. zł Caritas Diecezji Siedleckiej i Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego. Fundusze są przeznaczone na zakup produktów i sprzętów niezbędnych do organizacji pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, zatrudnienie potrzebnych pracowników (tłumacze, kierowcy, itp.) oraz dofinansowanie pobytu uchodźców w placówkach Caritas.
23-27.02
- Caritas Polska decyduje o przekazaniu 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę pomoc zostaje zwiększona o 100 tys. euro. Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, bierze udział w szeregu spotkań roboczych z dyrektorami diecezjalnych Caritas oraz posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.