Dzięki współpracy z parafiami białostocka Caritas stworzyła bazę noclegową dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Do 17 marca zostały do niej zgłoszone 123 punkty (mieszkania hotele i pensjonaty) dające możliwość zakwaterowania 547 osób.
Z tej formy pomocy, głównie na terenie samego Białegostoku, skorzystały dotychczas 143 osoby (w tym 43 dzieci). Ponadto w lokalach zgłoszonych do Caritas z parafii (w budynkach parafialnych, prywatnych mieszkaniach księży i w ośrodkach Caritas) schronienie znalazło 40 osób, przy czym ta statystyka nie uwzględnia mieszkań zgłoszonych przez parafie bezpośrednio do urzędu.
Caritas z Białegostoku wysłała w dwóch transportach do Ukrainy artykuły pierwszej potrzeby: żywność, środki higieniczne, opatrunki, itd., a także wyekspediowała TIR-a z artykułami mleczarskimi o długim terminie przydatności (transport zorganizowany przez Spółdzielnię Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego zawierał produkty z różnych firm przekazane w darowiźnie dla Caritas). Kolejny transport, zorganizowany we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, zawiózł sprzęt medyczny z kilku szpitali z województwa podlaskiego. Przygotowywane są następne, m.in. ze sprzętem medycznym dla ukraińskiego pogotowia ratunkowego.
Razem z parafiami białostocka Caritas włączyła się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”, która spotkała się z bardzo dużym odzewem społecznym. Do wyznaczonych punktów, m.in. do seminarium, przynoszone są gotowe paczki. Klerycy, jako wolontariusze, aktywnie włączają się w pomoc Ukrainie od początku wojny.
Caritas w Białymstoku organizuje Centrum Migrantów i Uchodźców: rozpoczyna rekrutację, pozyskuje fundusze z projektów, np. na rejestrację cudzoziemców, tłumaczenia, wsparcie prawne, psychologiczne, nauczanie języka polskiego. Działania te są prowadzone we współpracy z parafią greko-katolicką i parafią katedralną, która użyczyła swoich pomieszczeń.
Białostocka Caritas świadczy też uchodźcom pomoc żywnościową i rozpoczęła akcję wspierania dzieci ukraińskich w polskich szkołach, przekazując pierwsze kilkanaście plecaków wyposażonych w przybory szkolne.
Na zdjęciu ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej