Od pierwszych godzin kryzysu, wywołanego działaniami wojennymi na terenie Ukrainy, Caritas Archidiecezji Przemyskiej działa na rzecz uchodźców i organizuje na ogromną skalę pomoc humanitarną przekazywaną w głąb Ukrainy.
Wśród najważniejszych inicjatyw przemyskiej Caritas warto wymienić:
– Uruchomienie w 16 placówkach Caritas punktów zbierania pomocy rzeczowej, przekazywanej z terenu archidiecezji (m.in. w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Kąkolówce, Leżajsku, Łańcucie, Ustrzykach Dolnych, Dydni i Zarzeczu).
– Działalność restauracji „Perła” na dworcu PKP w zakresie żywienia uchodźców oraz służb porządkowych. Codziennie w tym miejscu serwowane było kilka tysięcy darmowych porcji obiadu, rozdawano kanapki, słodycze, wodę, suchy prowiant, koce oraz łóżka polowe. Z pomocy Caritas na dworcu PKP w Przemyślu skorzystało około 650 tys. potrzebujących.
– Uruchomienie w pomieszczeniach przy restauracji „Perła” tzw. bawialni dla przyjeżdzających matek z dziećmi, wyposażenie jej w potrzebne materiały. Każdego dnia z tej formy pomocy korzystało około 100 matek z dziećmi. W nocy pomieszczenie to służyło im jako noclegownia.
– Całodobową pomoc wolontariuszy Caritas (codziennie około 150 osób) w punktach recepcyjnych (dworzec PKP w Przemyślu, Medyka, Korczowa, Krościenko, Chotyniec, Młyny). Wolontariusze zaangażowani są w rozprowadzanie wśród uchodźców ciepłych posiłków, kanapek (średnio dziennie 30 tys. sztuk), wody, słodyczy dla dzieci, środków higienicznych, leków, koców, łóżek polowych itp. Z takiej formy pomocy Caritas w tych miejscach skorzystało kilkaset tysięcy migrantów.
– Obsługę żywieniową w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu przy ul. Mickiewicza. Każdego dnia przemyska Caritas dostarczała do ośrodka około 600 porcji obiadów, suchego prowiantu, wody, słodyczy itp.
– Pomoc w punktach noclegowych – w razie potrzeby w przemyskich szkołach oraz innych miejscach, gdzie zorganizowane były noclegi dla uchodźców, Caritas służyła także pomocą w formie kanapek, suchego prowiantu, świeżej pościeli, koców, materaców czy usług pralniczych. Z tej formy wsparcia skorzystało kilka tysięcy potrzebujących.
– Całodobową opiekę oraz leczenie 35 osób przewlekle chorych z Ukrainy, które znalazły miejsce w prowadzonym przez placówkach Caritas.
– Schronienie dla 20 matek z dziećmi.
– Deklarację i gotowość przyjęcia 280 osób niepełnosprawnych do diecezjalnych placówek.
– Przekazanie 45 wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych migrantów, którzy znaleźli się na terenie archidiecezji.
– Przekazywanie codziennie uchodźcom czekającym na odprawę graniczną po stronie ukraińskiej pomocy żywnościowej w postaci kanapek, suchego prowiantu, wody, leków, koców (każdego dnia przekazywano średnio 8 palet z żywnością).
– Pomoc humanitarną przekazaną w głąb Ukrainy: 223 tirów (ok. 5350 ton o wartości 31 747 557 zł) oraz 76 busy (ok. 231 tony na kwotę 2 187 592 zł) z żywnością, wodą, środkami higienicznymi, lekami, pomocą rzeczową i kocami. Łącznie przekazano ok. 5 581 ton na kwotę 33 935 149 zł. Pomoc ta trafiła do Lwowa, Charkowa, Odessy, Czernihowa, Kijowa, Zaporoża, Żytomierza, Dniepra, Winnicy, Kamieńca Podolskiego, do uchodźców w zachodniej Ukrainie, znajdujących się w kryzysie humanitarnym.
– Zakup 100 agregatów prądotwórczych dla ukraińskich szpitali oraz obiektów użyteczności publicznej.
– Organizację spotkań modlitewnych w intencji pokoju na Ukrainie, uchodźców oraz wszystkich zaangażowanych w niesienie pomocy ofiarom wojny (Przemyśl, archikatedra – 6 marca, Medyka – 12 marca, Korczowa – 19 marca, Krościenko – 26 marca).
– Stałą współpracę z Caritas Polska, władzami wojewódzkimi, samorządowymi, służbami mundurowymi, dekanatami, parafiami i seminarium duchownym.
– Stałe zakwaterowanie i wyżywienie wolontariuszy.
– Promowanie działań charytatywnych w mediach społecznościowych.
– Bieżącą obsługę mediów zagranicznych oraz polskich.
7 marca 2022 r. wysłannik Ojca Świętego, jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski spotkał się na Dworcu Głównym PKP w Przemyślu z uchodźcami, a dzień później sam wyjechał na Ukrainę, aby zanieść pomoc od papieża Franciszka. Ojciec Święty dla poszkodowanych wskutek wojny na Ukrainie ofiarował 15 agregatów prądotwórczych.
23 marca do magazynu Caritas w Leżajsku przyjechał TIR z pomocą humanitarną wysłany przez Fundację Cuore si scoglie z Florencji. Z fundacją współpracuje ks. kardynał Konrad Krajewski, który w imieniu papieża Franciszka poprosił o pomoc dla uchodźców. TIR był wypełniony żywnością o długim terminie ważności, lekami oraz innymi rzeczami, potrzebnymi dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej.
25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego z uchodźcami na przejściu granicznym w Medyce spotkał się kard. Gerhard Müller były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, który ofiarował na rzecz poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie 10 tys. zł.
Ks. Artur Janiec