Ponad 7 tysięcy uchodźców z Ukrainy chcą ugościć hotele i obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego podczas Śniadania Wielkanocnego, organizowanego wspólnie przez PHH i Caritas. Wydarzenie odbędzie się w dniu, w którym przypada Wielkanoc Kościołów wschodnich – 24 kwietnia, w różnych częściach Polski.
– Dla wielu osób z Ukrainy najbliższe Święta Wielkanocne to będą pierwsze tak ważne święta obchodzone z daleka od domu, a często również bez najbliższych członków rodziny. Wiemy, że dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, będzie to bardzo trudny czas, dlatego wspólnie z Caritas zapraszamy osoby z Ukrainy, które uciekły przed koszmarem wojny, do naszych hoteli na śniadanie wielkanocne. Chcemy być z Wami w tym czasie i w ten sposób pomóc Wam przeżyć pierwszą Wielkanoc prawosławną w Polsce. Do wspólnego przeżywania tego świątecznego czasu zapraszamy także innych przedstawicieli z naszej branży – hotelarzy i restauratorów. Pokażmy naszą solidarność, otwórzmy nasze serca, dajmy naszym gościom możliwość przeżywania tego dnia w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze – mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Śniadanie Wielkanocne odbędzie się w hotelach i obiektach, należących do grupy PHH; w dużych miastach – Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi czy Szczecinie, a także w innych mniejszych miejscowościach w Polsce, jak również w atrakcyjnych turystycznie rejonach nadmorskich i górskich. Obiekty te zlokalizowane są na terenie 20 diecezji. Zapraszanie gości z Ukrainy będą koordynowały diecezjalne Caritas.
– Wielkanoc dla sióstr i braci z Ukrainy w tym roku jest wyjątkowa i zarazem bardzo trudna. Wyjątkowa, ponieważ jak nigdy dotąd potrzebują nadziei, a Zmartwychwstały Pan przynosi pokój, zwycięża śmierć i leczy ból. Trudna, ponieważ brakuje im wolnej ojczyzny, spokojnego domu, a wielu najbliższych musiało zostać w Ukrainie i walczyć. Zapraszamy wszystkich do wielkanocnego stołu. Zapraszamy Was z nadzieją, ze razem zwyciężymy. Pan mówi: odwagi, ja zwyciężyłem śmierć, daję Wam nowe Życie – Zmartwychwstanie! – podkreśla ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
– To przedsięwzięcie wspaniale wpisuje się w ideę Dnia Dobra, który będziemy obchodzić właśnie 24 kwietnia pod hasłem „Miejsca, które są domem”. Będziemy w tym dniu przedstawiać liczne inicjatywy pomocowe Caritas, a także pracę naszych wolontariuszy, również na rzecz uchodźców. Będziemy też prowadzić kwesty, aby wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m. in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe, a także szereg innych ośrodków, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Dzień Dobra ma być wspólnym celebrowaniem działań pomocowych, wielkim świętem pomagania, łączącym m. in. tych, którzy niosą pomoc z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Spotkanie przy świątecznym stole będzie do tego znakomitą okazją – zaznacza br. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Pytania w sprawie organizacji śniadań można kierować na adres warszawa@caritasaw.pl.