Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział w Leżajsku to miejsce, gdzie ludzie rodzą się na nowo. Nowe umiejętności i odrobina wiary w siebie otwierają na świat osoby z niepełnosprawnością.
Chcąc zobrazować rytm życia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżajsku można by się pokusić o szczegółowe opisanie jednego dnia pracy, który byłby odbiciem większości dni w roku. Jest to jednak zadanie nie do zrealizowana, bowiem w Warsztacie na co dzień tyle się dzieje, że ze świecą szukać dwóch takich samych czy choćby podobnych dni.
10 pracowni
Codzienna praca odbywa się w dziesięciu pracowniach: poligraficzno-bibliotekarskiej, gastronomicznej, ekologiczno-wikliniarskiej, rękodzielniczo-krawieckiej, gospodarczo-porządkowej, plastycznej, wizażu i wyrobu biżuterii, odlewniczo-ceramicznej, rzemieślniczo-modelarskiej i przygotowania zawodowego. Nad każdą z nich czuwa sztab specjalistów, którzy kierują tu uczestników biorąc pod uwagę ich możliwości i predyspozycje. Otwarty rynek pracy nie jest jednak zbyt chłonny, dlatego każda z pracowni przygotowuje uczestników do podjęcia pracy w różnych dziedzinach. Rehabilitacja zawodowa opiera się również na praktykach, które cieszą się dużym powodzeniem. Na przykład uczestnicy zajęć w pracowni gastronomicznej przygotowują i wydają ciepłe posiłki dla osób bezdomnych i potrzebujących z Leżajska i okolic, zdobywając w ten sposób przydatne umiejętności zawodowe. W ciągu 21 lat działalności Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku wsparł wiele osób z niepełnosprawnością, a dla 37 spośród nich stał się trampoliną, dzięki której podjęły pracę zawodową.
Uwierzyć w siebie
Rehabilitacja zawodowa nie byłaby możliwa bez działań uspołeczniających. Prowadzona w Warsztacie rehabilitacja społeczna skupia się na tym, by uczestnicy nabyli kompetencje społeczne, nauczyli się zaradności osobistej, samodzielności i zbudowali poczucie własnej wartości. Dzięki niej wiele osób przyswoiło sobie zasady zachowania w określonych sytuacjach, uwierzyło w siebie i otworzyło się na kontakty z innymi. Oto kilka przykładów: bardzo nieśmiała osoba, która miała opory przed publicznym zabieraniem głosu, sama podchodzi do piosenkarki i aktorki Olgi Szomańskiej, chwali występ, prosi o autograf i wspólne zdjęcie; zadeklarowany domator decyduje się na udział w kilkudniowej wycieczce i wyjście poza swoją strefą komfortu i bezpieczeństwa; inny uczestnik pierwszy raz w życiu udziela wywiadu w radiu, a jeszcze inny występuje w telewizji. Dla tych osób to kamienie milowe w rozwoju. Oswajanie uczestników z takimi wydarzeniami sprawia, że pewne rzeczy, które nie mieściły im się w głowach, stają się faktem i czymś zupełnie normalnym.
Warsztat w Leżajsku współpracuje z wieloma ośrodkami, dzięki czemu uczestnicy mają szansę na integrację, nawiązywanie nowych znajomości czy wymianę doświadczeń. Podczas wycieczek, wernisaży, pokazów, zawodów sportowych, pikników czy konkursów każdy z podopiecznych może zaangażować się w organizację danego wydarzenia czy zaprezentować swoje umiejętności. Okazji jest naprawdę sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Budowanie wspólnoty i wzajemnej odpowiedzialności jest ważnym elementem funkcjonowania Warsztatu. Jest to fundament działania i ogromny potencjał, który pozwala uczestnikom na rozwój i kształtowanie siebie.
To, co motywuje
Warsztatu z rytmu nie wybiła nawet pandemia. Co prawda ograniczyła ona w znaczny sposób udział w praktykach zawodowych czy różnych wydarzeniach, jednak nie oznacza to wcale, że zwolniło się tempo pracy. Z jeszcze większym zapałem realizowane były założenia rehabilitacji społecznej i zawodowej, niezależnie od tego, czy była to praca stacjonarna, zdalna czy rotacyjna. Systematycznie napływały nowe zamówienia, pojawiały się nowe wyroby i innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę. Instruktorzy mają głowy pełne pomysłów, co przekłada się bezpośrednio na fakt, że ich podopieczni nie mają czasu na nudę.
W działalności Warsztatu nie brakuje sukcesów, które ogromnie uskrzydlają zarówno pracowników, jak i podopiecznych. Jednym z ostatnich było zdobycie II miejsca w kategorii Rehabilitacja Społeczna i Zawodowa w XVI edycji Konkursu Lodołamacze, którego finał odbył się pod honorowym patronatem pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy. Było to jednocześnie ukoronowanie dwudziestoletniej działalności Warsztatu. Certyfikat i srebrny medal odebrała delegacja uczestników i pracowników Warsztatu na Zamku Królewskim w Warszawie. Ta nagroda była jak wiatr w żagle – po niej pojawiło się mnóstwo nowych pomysłów na szkolenia i organizację wydarzeń służących rozwojowi i zdobywaniu kolejnych sukcesów. A największym sukcesem będą kolejne etaty na rynku pracy dla podopiecznych Warsztatu.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku to wyjątkowe miejsce. Jego historia to ludzie, ich sukcesy i porażki, doświadczenia, radości i smutki. Dla niektórych jest to miejsce, z którym nie chcą się rozstawać, z kolei dla innych to skarbnica wiedzy i umiejętności, których nabycie pozwala na rozwój osobisty i dobry start kariery zawodowej.
Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej wtzlezajsk.pl oraz profilu na Facebooku.
Tekst Patrycja Tomczyk, Katarzyna Figiela-Molenda, zdjęcia Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział w Leżajsku
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania kwartalnika Caritas. >>Pobierz kwartalnik<<