200 tys. zł przekazał abp Józef Kupny na pomoc dla archidiecezji lwowskiej. Środki przyjął symbolicznie abp Mieczysław Mokrzycki podczas spotkania z metropolitą wrocławskim. Dzięki temu zostanie sfinansowana pomoc, jaką lwowski Kościół świadczy na rzecz uchodźców z terenów objętych wojną.
W sumie kwota wsparcia, jakiego dotychczas udzieliła archidiecezja wrocławska poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie, przekroczyła milion złotych.
– Ta pomoc, którą dziś im ofiarujemy, ma być także znakiem tego, że my do tej wojny nigdy się nie przyzwyczaimy, to znaczy, że nigdy nie staniemy się obojętni na zło, które dzieje się tuż za naszą granicą – mówi arcybiskup Józef Kupny. – Ci ludzie chcą wiedzieć, że mogą na nas liczyć i taką deklarację złożyłem metropolicie lwowskiemu, z prośbą, by przekazał ją wiernym w swojej diecezji – dodaje metropolita wrocławski.
Po kilku dniach od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą abp Józef Kupny powołał księdza Dariusza Amrogowicza, dyrektora wrocławskiej Caritas, na szefa Centrum Kryzysowego Archidiecezji Wrocławskiej, którego zadaniem było przygotowanie profesjonalnej pomocy ludziom uciekającym przed wojną i przybywającym na Dolny Śląsk. Szybko jednak okazało się, że poza uchodźcami wyjeżdżającymi z Ukrainy wsparcia potrzebują także mieszkańcy zachodnich terenów tego kraju, gdzie działania wojenne nie były prowadzone regularnie i gdzie chronili się Ukraińcy z miast objętych wojną.
– Stały kontakt między arcybiskupem Józefem Kupnym i arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim pozwala nam na działanie w sposób uporządkowany i celowy, zgodny z aktualnymi potrzebami – podkreśla ks. Dariusz.
Od początku konfliktu na wschód wyjechało 35 samochodów (głównie TIR-ów) z pomocą rzeczową. Przekazane zostały m. in. żywność, środki medyczne, materiały do tworzenia bazy noclegowej, środki higieniczne czy artykuły dla matek z dziećmi.
– 250 000 kg towarów, to bardzo realna i konkretna pomoc wysłana w różne miejsca w Ukrainie – zaznacza Robert Jadwiszczak, koordynujący logistykę transportów z ramienia wrocławskiej Caritas. Dary pochodziły zarówno ze zbiórek w parafiach archidiecezji jak i z zagranicy, m.in. z Wlk. Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii czy Niemiec. Szacowana wartość tej pomocy to około 800 tys. zł.