W dniach 10–13 maja w Atenach odbywa się konferencja regionalna Caritas Europa pt. „Caritas Vision 2020 in light of the Signs of the Times”. W spotkaniu bierze udział ponad 120 delegatów Caritas narodowych z całej Europy, w tym przedstawiciele Caritas Polska.
Polską organizację reprezentują dyrektor ks. dr Marcin Iżycki, jego zastępca Ireneusz Krause oraz koordynatorka wolontariatu Marta Dobrzyńska i Dominika Chylewska kierująca działem komunikacji.
W pierwszym dniu konferencji gości przywitał mons. Michael Landau, prezydent Caritas Europa, który zaprosił zebranych do cichej modlitwy w intencji Ukrainy i podziękował w sposób szczególny obecnym przedstawicielom Caritas Ukraina i Caritas-SPES za ich zaangażowanie w pomoc ofiarom wojny. Podziękował też Caritas z Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Mołdawii za wsparcie Ukrainy. Z jego wypowiedzi popłynęło przesłanie: „Nie poddawajcie się w niesieniu pomocy. Nie możemy zmienić wszystkiego, ale możemy zmienić bardzo wiele. Bóg pomaga nam w tych trudnych czasach i niesie Światło. Zróbmy co możemy aby je podtrzymać.”
Naprawić rozbity świat
Uczestnicy konferencji wysłuchali również nagranego specjalnie dla nich wystąpienia sekretarza generalnego ONZ.
– Chcę podziękować za współczucie dla najsłabszych na świecie, za zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości oraz za wkład w walkę z ubóstwem i nierównością – powiedział Antonio Guterres. Wspomniał o wyzwaniach współczesności, związanych nie tylko z wojną w Ukrainie i jej tragicznymi następstwami ekonomicznymi, ale również ze skutkami pandemii oraz z kryzysem klimatycznym, zanieczyszczeniem środowiska i zakłóceniem bioróżnorodności – o których w encyklice „Laudato ‘si” pisał papież Franciszek.
– Powtarzam jego wezwanie do podążania nową i bardziej zrównoważoną ścieżką. Działajmy z odwagą i ambicją, aby chronić nasz wspólny dom. Zmierzmy się z polaryzacją, nienawiścią i konfliktami i wspólnie naprawmy nasz rozbity świat – zaapelował.
Strategiczne cele, techniczne rozwiązania
Pierwszego dnia konferencji głos zabrali m.in. Tetiana Stawnychy, prezydent Caritas Ukraina i ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas-SPES, podkreślając ogromną rolę struktur Caritas w niesieniu pomocy potrzebującym podczas wojny w Ukrainnie. Silvia Sinibaldi z Caritas Europa opowiedziała o technicznych aspektach organizowania wsparcia humanitarnego, m.in. o funkcjonowaniu utworzonego przy Caritas Polska zespołu koordynującego pomoc dla Ukrainy oraz powstaniu ERST (emergency response support team) jako narzędzia do bardziej efektywnego niesienia pomocy w warunkach kryzysu. ERST to dziewięcioosobowy zespół, posiadający oficjalny mandat Caritas Interiantionalis, w którego skład wchodzi m.in. Krzysztof Iwiński, kierownik działu pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska.
Podczas obrad grup dyskusyjnych i osobistych spotkań przedstawiciele Caritas Polska mają okazję do podzielenia się doświadczeniem z ostatnich miesięcy pomagania uchodźcom w Polsce oraz przedstawienia najbardziej efektywnych sposobów przekazywania pomocy z innych państw. Ponadto uczestnicy konferencji zwiedzili miejsca, gdzie grecka Caritas oraz UNHCR realizują lokalne projekty pomocy migrantom.
Znaczenie młodzieży
Częścią konferencji są sesje pt. „Youth Participation in Caritas Europa”, na których omawiane jest zaangażowanie młodych ludzi w działalność Caritas. Jak wygląda ich decyzyjność, sprawczość, co doceniają młodzi działający w Caritas, jak należy ich wspierać – to niektóre z poruszanych zagadnień.
– W Caritas Polska wolontariat jest jednym z celów strategicznych, dlatego nasza obecność podczas tego panelu jest bardzo potrzebna – ocenia Marta Dobrzyńska.
W czasie środowej sesji tematycznej omawiane były pozytywne znaki czasu, jakie obserwują osoby pracujące w Caritas.
– We wnioskach pojawiały się m.in. takie pojęcia jak solidarność w niesieniu pomocy, wzmocnienie przekazu płynącego z encykliki „Laudato si’”, wzrastające znaczenie zaangażowania młodych ludzi. Podkreślono potrzebę działań oddolnych oraz wzmacniania, poprzez struktury międzynarodowe, lokalnych Caritas, które najlepiej znają obszary swojej działalności – relacjonuje Dominika Chylewska.
Zarówno wtorkowe jak i środowe spotkanie zakończyła msza święta, którą celebrował abp Savio Hon Tai-Fai, nuncjusz apostolski w Grecji.