Mija 100 dni wojny w Ukrainie. Caritas Polska od początku działań wojennych niesie pomoc Ukraińcom. W pierwszych dniach czerwca do Ukrainy udali się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, aby na miejscu ocenić aktualne potrzeby i z ukraińskimi partnerami zaplanować dalsze działania.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania z duchowieństwem w Brzuchowicach w obwodzie lwowskim, gdzie podczas mszy świętej z udziałem m.in. metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, bp. Edwarda Kawy, księży archidiecezji lwowskiej i licznie zgromadzonych ministrantów, modlono się o pokój dla Ukrainy. Następnie odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu dotychczasowych działań pomocowych, podjętych przez instytucje kościelne w związku z wojną w Ukrainie.
Od pierwszych chwil w akcji
Ks. Marcin Iżycki przypomniał pierwsze inicjatywy Caritas po wybuchu wojny, m.in. rozmieszczenie przy przejściach granicznych Namiotów Nadziei, w których wolontariusze udzielali wsparcia tysiącom uchodźców; pomoc żywnościową; pomoc w transporcie i zakwaterowaniu. Podziękował za współpracę ukraińskim partnerom – dyrektorom diecezjalnych Caritas oraz kierownictwu Caritas-Spes i Caritas Ukraina – którzy sprawnie zorganizowali dystrybucję pomocy płynącej z Polski. Poinformował o uruchomieniu w Polsce ponad 20 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których wsparcie znajdują uchodźcy z Ukrainy.
– Udzielamy tam pomocy m.in. rzeczowej, językowej, w znalezieniu pracy – wyjaśniał ks. Marcin Iżycki. Wspomniał również o wakacyjnym wypoczynku dla ukraińskich dzieci. – Organizujemy w tym roku, jako Caritas w Polsce, wakacje dla 12 tys. dzieci, w tym dwóch tysięcy dzieci uchodźczych z Ukrainy; będzie też spora grupa dzieci, które przyjadą do nas z Ukrainy właśnie na wakacje.
Dwa miliony euro na nowe programy
Dyrektor Caritas Polska zapowiedział też kolejne przedsięwzięcia związane z pomocą dla Ukrainy – uruchomienie programu typu cash assistance, na wzór realizowanego na Bliskim Wschodzie programu Rodzina Rodzinie, o wartości 1 mln euro, a także projektu polegającego na udzielaniu pomocy psychologicznej (jego wartość również wyniesie 1 mln euro). Dofinansowanie na realizację obu projektów otrzymają ukraińskie diecezje.
– Pilotażowa implementacja programu Rodzina Rodzinie, w ramach której polskie rodziny obejmą wsparciem rodziny ukraińskie, zostanie uruchomiona w jednej diecezji, najpóźniej w lipcu – poinformował dyrektor Caritas Polska. Dodał, że kontynuowany będzie projekt „Paczka dla Ukrainy”, w ramach którego do ukraińskich rodzin już trafiły tysiące przygotowanych przez Polaków paczek z żywnością i artykułami higienicznymi. Ks. Iżycki skierował podziękowania do abp. Mieczysława Mokrzyckiego i bp. Edwarda Kawy za organizację współpracy po stronie ukraińskiej oraz do polskich biskupów i dyrektorów Caritas diecezjalnych, za bezprecedensowy wysiłek organizacyjny podjęty w celu zapewnienia wsparcia poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie.
Stronie polskiej dziękował m.in. ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas-Spes. Jak relacjonował, jego organizacja objęła pomocą po wybuchu wojny ponad pół miliona osób, korzystając ze wsparcia m.in. Caritas Polska, która w swojej warszawskiej siedzibie udzieliła gościny przedstawicielom Caritas-Spes, aby umożliwić jak najsprawniejsze przekazywanie pomocy humanitarnej z Polski i innych krajów do Ukrainy.
W ramach wizyty polska delegacja odwiedziła magazyn Caritas-Spes we Lwowie, gdzie jest przysyłana, dzielona i wysyłana dalej pomoc humanitarna napływająca m.in. z Polski, w programie przewidziano także m.in. spotkania z uchodźcami w ośrodkach na terenie Ukrainy.