W poniedziałek 29 sierpnia Caritas Archidiecezji Krakowskiej w swojej siedzibie przy ul. Ossowskiego 5 w Krakowie przekazała 120 plecaków z wyposażeniem dla ukraińskich dzieci – uchodźców, w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Plecaki były przygotowane w wersjach dla młodszych i starszych dzieci, zawierały podstawowe wyposażenie szkolne.
Dzieci są w Polsce najczęściej z matkami albo babciami. Wraz z plecakami najmłodsi i ich rodziny otrzymali życzenia dobrego roku szkolnego, pokoju i szybkiego powrotu do domu, bo – jak mówiły ukraińskie mamy – bardzo tęsknią za domami i rodzinami pozostawionymi w kraju.
Dzieci zostały zakwalifikowane do pomocy na podstawie złożonych wniosków, określających sytuację materialną ich rodzin. Na początku krakowska Caritas pomagała wszystkim uchodźcom, jednak z czasem uznano, że część z nich miała możliwość ustabilizowania swojej sytuacji przez kilka miesięcy pobytu w Krakowie i nie wszyscy są w trudnej sytuacji materialnej. Rozpoczęto udzielanie pomocy na podstawie analizy sytuacji rodzinnej i materialnej uchodźców.
Już w 2019 r. krakowska Caritas postanowiła, że zebrane artykuły szkolne przekaże dzieciom zza naszej wschodniej granicy. Od tego czasu przybory szkolne przekazywane oraz kupowane przez Caritas w Krakowie w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” trafiały do dzieci w Ukrainie za pośrednictwem księży i sióstr zakonnych tam pracujących. Potwierdzali oni ogromną potrzebę pomocy tamtejszym mieszkańcom. Chociaż na terenie zachodniej Ukrainy nie były wówczas prowadzone działania wojenne (wojna trwała tylko na wschodzie kraju), to jednak mieszkańcy doświadczali biedy wywołanej ogólną sytuacją w kraju.
Przybory szkolne w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” w latach 2019–2021 pojechały do Halicza, Jezupola, Zaleszczyk, Sambora, Bałty koło Odessy, Lwowa i Gródka Jagiellońskiego.
Od 24 lutego 2022 r., kiedy wojna objęła całą Ukrainę i ogromna rzesza uchodźców – głównie matek z dziećmi – znalazła schronienie w Polsce, krakowska Caritas intensywnie wpiera uchodźców zarówno na terenie archidiecezji krakowskiej, jak i – poprzez transporty z pomocą humanitarną – na terenie Ukrainy.