Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas 30 września br. spotkali się w kościele świętych Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, aby w modlitwie powierzać swoją posługę oraz działania wolontariuszy miłosiernemu Bogu. Spotkanie na Ostrowie rozpoczęło się tradycyjnie Eucharystią. Homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. — Chrześcijaństwo to proces budzenia ze snu. Mamy wiedzą, jak to jest np. z budzeniem do szkoły, gdy trzeba walczyć, by kogoś z tego łóżka wyciągnąć — mówił ksiądz dyrektor. — Naszym zadaniem jest budzenie młodych ludzi do spotkania z Chrystusem, trzeba w nich obudzić miłość do Pana Boga. A kiedy ta miłość Pana Boga będzie w naszym sercu? Wtedy, kiedy my nią nasiąkniemy — przekonywał ks. Amrogowicz.
Podkreślał również znaczenie tego, że każdy z nauczycieli został przez Boga posłany i przypominał słowa z czytanej ewangelii: „Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który mnie posłał.”
Podczas spotkania został podjęty szereg tematów i propozycji do podjęcia działań w ramach wolontariatu w szkołach. — To spotkanie miało być umocnieniem, ale też miało dać bardzo konkretne narzędzia do wspierania i budowania wolontariatu w szkole — zaznacza Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas. — Rozmawialiśmy o akcjach, takich jak „Nasza paka”, ale również o akcjach ogólnopolskich, jak zbiórki żywności czy programach, takich jak Szkoła Szkole, czyli zbiórce finansów na rzecz edukacji w wyniszczonej wojną Syrii, oraz Rodzina Rodzinie, który jest skierowany na pomoc rodzinom na Ukrainie — wyjaśnia.
Wrocławska Caritas wyszła też z propozycją organizowania lekcji i spotkań dla szkół, podczas których młodzi będą mogli usłyszeć, jakie działania podejmuje Caritas na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców. — Zaprosiliśmy również opiekunów i wolontariuszy na pielgrzymkę do Trzebnicy, do grobu św. Jadwigi, patronki Caritas, która odbędzie się 8 października — relacjonuje Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. — Pielgrzymowanie to szczególny czas modlitwy i formacji, jak również tworzenie wspólnoty osób zaangażowanych w dzieło Caritas — podkreśla rzecznik.
— Propozycji jest bardzo wiele i wykraczają one poza czysto charytatywne działanie. Przykładem są działania ekologiczne w duchu papieskiej encykliki Laudato si’. Jedną z propozycji było tworzenie podzielników, czyli szaf, do których można składać odzież i inne artykuły, z których ktoś inny będzie mógł skorzystać.
Na spotkaniu opiekunowie obejrzeli programy telewizyjne dotyczące tego, jak Caritas działa w okresie wojny na Ukrainie. O swoich doświadczeniach opowiedziała również siostra Antonina Borowska – Ukrainka posługująca w Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. — Naszym schronem były świece gromniczne i różaniec — wspominała pierwsze dni po wybuchu wojny.
Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas to nauczyciele różnych przedmiotów szkolnych, którzy angażują młodych ludzi w wolontariat i w organizację przeróżnych inicjatyw mających na względzie pomoc drugiemu człowiekowi.