01.10.2022 r. wolontariusze i pracownicy Caritas Diecezji Opolskiej już po raz 29 pielgrzymowali do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Po mszy świętej i poczęstunku uczestnicy obejrzeli spektakl o życiu św. Rity.
— Ludzie spod znaku Caritas, podobnie jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii, mogą cieszyć się wieloma osiągnięciami w swej działalności. Podobnie jak Apostołom Jezus zwraca jednak uwagę na to, że najważniejszy powód radości jest jeden: wasze imiona zapisane są w niebie. Zapis będzie tym trwalszy, im więcej będzie w nas miłości — rozpoczął swoją homilię biskup opolski Andrzej Czaja. Opierając się na czytaniach z dnia, objaśniał pielgrzymom, w jaki sposób znajomość Słowa Bożego pogłębia osobistą więź z Bogiem.
— Kontemplacja Słowa Bożego może prowadzić nas do radości pomimo spadających na nas – podobnie jak na Hioba – drastycznych doświadczeń. W sytuacji bólu fizycznego i psychicznego cierpienia Słowo Boże objawia nam, jak w tajemniczy sposób również te okoliczności objęte są obecnością Boga. Najwyższy przejaw bliskości Boga w cierpieniu widzimy w Jezusie, Słowie wcielonym i ukrzyżowanym. Bóg nieprzerwanie jest z cierpiącymi. Ci, którzy pomagają biednym, chorym, bezdomnym, mogą nieraz tej obecności w zaskakujący sposób doświadczyć — tłumaczył ks. biskup i zachęcał zgromadzonych, by nadal z pokorą opiekowali się potrzebującymi. Życzył im także doświadczania żywej obecności Pana.
Słów biskupa słuchało około pięciuset pielgrzymów, w tym blisko stu wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Razem z następcą Apostołów Eucharystię celebrowało ośmiu prezbiterów, odpowiedzialnych za posługę Caritas w diecezji.
Po mszy świętej na wszystkich pielgrzymów czekał gorący bogracz, serwowany przez trzy kuchnie Caritas: z Kluczborka, Raciborza i Nysy. Chwile relaksu przy stole i pod namiotem sprzyjały rozmowom. Była też możliwość nabycia wyrobów uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas. Po przerwie na posiłek, pielgrzymi wrócili do bazyliki, gdzie wystawiona została sztuka o życiu św. Rity pt. „Anioł na trudne dni”. Dzięki aktorskim kreacjom osób niepełnosprawnych z placówki Caritas w Nysie oraz scenerii bazyliki spektakl zyskał niezwykłą ekspresję oraz atmosferę.
Zwieńczeniem wydarzenia w Trzebnicy była modlitwa dyrektora opolskiej Caritas odmówiona przed Najświętszym Sakramentem. Kapłan wyznał w niej, że Caritas ma swe źródło w wewnętrznym spotkaniu z Chrystusem. Tam, gdzie tego spotkania brakuje, Caritas traci duszę i usycha. Gdy Caritas jest już tylko praktycznym działaniem, staje się organizacją, którą można zastąpić. — Tym, czego ludzie najbardziej od nas potrzebują, jest nasze podobieństwo i nasza zgodność z postawą Jezusa — dodał dyrektor.
opr. Anna Spałka