6 października, podczas gali w Filharmonii Krakowskiej, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec odebrał nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Nagrodę tę ustanowił w 2016 r. Sejmik Województwa Małopolskiego, aby promować postawy wpisujące się w nauczanie św. Jana Pawła II. W tym roku po raz pierwszy nagrodą uhonorowano więcej niż jedną instytucję, bowiem otrzymały ją również Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz Dom Św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie.
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski ocenił, że tegoroczny wybór laureatów przez członków kapituły to „spojrzenie w kierunku Ukrainy”. — Nasz wielki Papież w czerwcu 1979 roku w Krakowie mówił: „Trzeba pracować na rzecz pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi i narodami całej ziemi. Trzeba szukać zbliżeń. Trzeba otwierać granice”. Jakże aktualne są to słowa w obliczu rozgrywających się wokół nas konfliktów, ludzkich tragedii i wojny u naszego wschodniego sąsiada — mówił podczas uroczystości marszałek Witold Kozłowski.
Krakowska Caritas odbiera przyznanie nagrody jako podziękowanie za miesiące intensywnej pracy na rzecz osób wypędzonych ze swoich domów przez wojnę i dedykuje ją wszystkim pracownikom, współpracownikom, wolontariuszom i darczyńcom, którzy jej w tej wielkiej pracy pomagali i pomagają.
Powstała 29 stycznia 1990 r. Caritas Archidiecezji Krakowskiej obejmuje opieką ludzi chorych, starszych i niepełnosprawnych, osoby bezdomne, rodziny i osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, ofiary przemocy, a także dzieci i młodzież ze środowisk zagrożonych marginalizacją. By móc ją realizować prowadzi ok. 40 ośrodków dla najbardziej potrzebujących oraz podejmuje akcje charytatywne na rzecz tych środowisk. Krakowska Caritas prowadzi również działalność edukacyjną i promuje wolontariat, pomaga ofiarom klęsk żywiołowych (np. podczas powodzi w Małopolsce) oraz wojen.
W pomoc uchodźcom z Ukrainy krakowska Caritas zaangażowała się natychmiast po wybuchu wojny, rozpoczynając dyżury, szukając miejsc noclegowych dla uchodźców i organizując zbiórki darów oraz transporty z pomocą. Do końca sierpnia Caritas pomogła znaleźć nocleg ok. 7000 osobom. Przez prawie 4 miesiące był czynny całą dobę namiot przy Dworcu PKP, który w najgorętszym momencie wydawał ok. 6000 gorących posiłków dla uchodźców. W ciągu pół roku wojny, dzięki ogromnemu wsparciu ludzi dobrej woli z Polski i spoza naszego kraju, udało się wysłać do Ukrainy (Kijowa, Charkowa, Lwowa, Tarnopola, Równego, Żurawna, Chmielnickiego, Połtawy, Czernichowa, Berdyczowa, Niżyn, Dnipra) ok. 50 tirów i ponad 150 samochodów dostawczych z pomocą humanitarną o łącznej wadze ok. 2000 ton.
Pełne podsumowanie pomocy uchodźcom można znaleźć TUTAJ.
Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznawana jest co dwa lata za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze społecznym i międzyreligijnym, uwzględniające całokształt dokonań lub jednostkowe osiągnięcia w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II – patrona województwa małopolskiego.