Bombardowania, ewakuacje, nadchodząca zima… Wojna na Ukrainie trwa już od kilku miesięcy, a sytuacja jej mieszkańców z dnia na dzień jest coraz trudniejsza. Większość z nich ma problem z dostępem do artykułów pierwszej potrzeby. W odpowiedzi na tę sytuację Caritas Polska kontynuuje akcję Paczka dla Ukrainy.
Nadzieje na to, że wojna na Ukrainie będzie jedynie krótkim epizodem w dość długim pokojowym okresie w historii Europy, okazały się płonne. Stało się oczywiste, że spontaniczna pomoc niesiona mieszkańcom Ukrainy musi ulec transformacji. Zapoczątkowana w sierpniu druga edycja akcji Paczka dla Ukrainy jest sposobem na usystematyzowanie pomocy, którą Caritas Polska i Caritas diecezjalne prowadzą od początku konfliktu.
Dla rodzin, seniorów, samotnych matek
— Wydarzyło się to nieszczęście i wszystkie pieniądze wydaliśmy — mówi Ałżena, mama i babcia mieszkająca w wielopokoleniowym domu, który uległ poważnemu uszkodzeniu podczas rosyjskiego ataku na wioskę. — Teraz potrzebujemy pomocy. Nie odkładaliśmy większych pieniędzy. Nikt nie wiedział, że nastąpią takie czasy. Ja nie pracuję, a emerytury jeszcze nie dostaję. Mąż tylko pracuje — dodaje kobieta nie kryjąc łez.
Udzielana mieszkańcom Ukrainy pomoc w ramach akcji Paczka dla Ukrainy z założenia jest pomocą rzeczową. Kierowana jest głównie do rodzin wielodzietnych, rodzin, których ojcowie walczą lub zginęli podczas wojny, do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oraz matek samotnie wychowujących dzieci. Ma ona za zadanie zabezpieczyć podstawowe potrzeby rodzin, dlatego każda paczka zawiera żywność i artykuły higieniczno-kosmetyczne. Artykuły te dla wielu osób są niemal nieosiągalne ze względu na coraz poważniejsze braki w sklepach, bezrobocie i rosnące ceny.
15 kilogramów dobra
W akcję Paczka dla Ukrainy może włączyć się każdy. Darczyńcy indywidualni powinni kierować się do najbliższej parafii. Jeśli parafia bierze udział w akcji, trzeba poprosić o specjalny karton, wypełnić go produktami i przynieść z powrotem do parafii. Darczyńcami biznesowymi, którzy chcieliby przygotować paczki w ramach wolontariatu pracowniczego, zajmuje się przedstawiciel Caritas Polska.
Najważniejszym zadaniem jest samodzielne wypełnienie kartonu produktami z 4 podstawowych kategorii:
- żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, dania gotowe)
- kawa, herbata, cukier
- artykuły higieniczne i kosmetyczne (np. papier toaletowy, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe)
- słodycze.
Zadanie to może ułatwić lista sugerowanych produktów, która została zamieszczona na stronie caritas.pl/paczkadlaukrainy.
Warunkiem dobrze przygotowanej paczki jest karton. Może to być karton dedykowany akcji przyniesiony z parafii lub własny, o wymiarach zbliżonych do 41 x 38 x 64 cm. Po wypełnieniu produktami powinien ważyć ok. 15 kg. Miłym akcentem będzie włożenie do środka listu ze słowami wsparcia dla rodziny na Ukrainie, która otrzyma paczkę.
Najlepszą drogą
Akcja Paczka dla Ukrainy trwa prawie od początku konfliktu. Do tej pory skorzystało z niej ponad 30 tys. rodzin mieszkających na Ukrainie. W ramach drugiej edycji akcji zaplanowano wysyłkę 34,5 tys. paczek.
— Paczki te trafią do mieszkańców Ukrainy, którzy najdotkliwiej odczuwają działania wojenne ze strony wojsk rosyjskich — mówi Anna Lasocka z Caritas Polska. — W sprawne przekazanie paczek potrzebującym angażują się Caritas Ukraina i Caritas-Spes, z którymi ściśle współpracujemy od początku wojny — dodaje.
Powodzenie tak dużej akcji zależy w dużej mierze od możliwości logistycznych, dlatego też opracowana została prosta i szybka droga, którą paczki trafiają do potrzebujących. Kluczową rolę pełni tu nowoczesny magazyn w Lublinie, który przyjmuje paczki z całej Polski i transportuje je na Ukrainę.
Jeśli jesteś darczyńcą indywidualnym i chcesz włączyć się w akcję Paczka dla Ukrainy, wejdź na stronę caritas.pl/paczkadlaukrainy
Tu znajdziesz potrzebne informacje, w tym instrukcję ułatwiającą włączenie się w akcję, listę produktów rekomendowanych do paczki, naklejkę na własny karton i list po ukraińsku.
Jeśli jesteś darczyńcą biznesowym i chcesz przekazać paczki przygotowane w ramach wolontariatu pracowniczego, skontaktuj się z Caritas Polska: dtutak@caritas.org.pl