Jak zachęcić młodych do angażowania się w wolontariat, jak zapobiec odchodzeniu z wolontariatu? Te i inne problemy poruszano na zjeździe koordynatorów wolontariatu, który odbył się w dniach 3-4 listopada 2022 r. w siedzibie Caritas Polska.
— Spotkanie Koordynatorów wolontariatu Caritas diecezjalnych z całej Polski było wspaniałą okazją, żeby poznać ludzi, którzy mają podobne pasje, ponieważ praca w wolontariacie Caritas to przede wszystkim miłość do ludzi, do tych, którzy chcą pomagać, czyli wolontariuszy, i do tych, którzy pomocy potrzebują — mówi Małgorzata Strzelec koordynator wolontariatu z diecezji siedleckiej.
Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, poznać specyfikę pracy w pozostałych diecezjach oraz różnorodność i bogactwo podejmowanych dzieł miłosierdzia. Szkolenie było podzielone na bloki tematyczne: PZC, SKC, Wolontariat Kryzysowy i Program Szkoła Szkole.
Największe wyzwania
Według uczestników największe wyzwania to: angażowanie ludzi w wieku 18-45 w wolontariat, co jest niezmiernie istotne dla podtrzymania żywotności PZC, skuteczna rekrutacja młodzieży do SKC i powstrzymanie odpływu wolontariuszy do innych organizacji oraz przygotowania na przyjęcie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęciliśmy odrębny blok warsztatowy, który poprowadzili: Karolina Dragan z archidiecezji poznańskiej i Hubert Kasprzak, koordynator wolontariatu Caritas Polska na granicy polsko-ukraińskiej. Pani Karolina dzieliła się swoim doświadczeniem w budowaniu efektywnej struktury zarządzania duża grupą wolontariuszy i delegowania zadań liderom. Pan Hubert zaprosił do rozmowy o tym, jakie działania Caritas diecezjalne i Caritas Polska już dziś powinny podjąć, aby się przygotować na przyszłe kryzysy.
Owocny czas
Podczas spotkania skorzystano z wiedzy i bogatego doświadczenia praktyków, czyli diecezjalnych koordynatorów wolontariatu. Monika Wilk z diecezji kieleckiej poprowadziła spotkanie integracyjne – w trakcie pracy w grupach uczestnicy mieli szansę bliżej się poznać i odnaleźć wspólne pasje i zainteresowania. Blok poświęcony SKC w bardzo ciekawy i angażujący grupę sposób prowadziła Paulina Stepnowska z Caritas Archidiecezji Lubelskiej. — Superpomysł, żeby pracę w grupach prowadziły osoby z diecezjalnych Caritas! Zawsze z radością i chętnie uczestniczę w tych spotkaniach. Dają powera do działania i uruchamiają nowe pomysły — mówi siostra Lidia, koordynator z archidiecezji krakowskiej.
Był to wyjątkowo owocny czas. Świadomość ogromu zaangażowania i bogactwa osobowości oraz talentów koordynatorów są niezwykle inspirujące dla wszystkich wolontariuszy. Była okazja, by wspólnie wypracować modelowe rozwiązania dla pojawiających się w pracy koordynatora wyzwań. Będą one skutecznymi narzędziami do pracy z lokalnymi wspólnotami Caritas.