W dniach 23-24 listopada 2022 r. Caritas Polska zorganizowała szkolenie kierowników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas diecezjalne. Omawiano działalność WTZ w teorii i praktyce oraz przeprowadzono warsztaty z zakresu bezpieczeństwa beneficjentów.
Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym rehabilitację społeczną i zawodową w zakresie zdobywania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podejmowania zatrudnienia. Za ich pośrednictwem Caritas diecezjalne są w stanie udzielać profesjonalnej i wielopoziomowej pomocy, kluczowa w tym jest praca kierowników ośrodków, stąd ważne jest ciągłe podnoszenie ich kwalifikacji.
— Kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowych mogą się u nas spotkać i wymienić doświadczenia z działalności różnych placówek w całej Polsce. Zagorzała dyskusja, jaką tutaj obserwujemy, jest dla nas sygnałem, że kierownicy uważnie siebie słuchają i poprzez wzmacnianie wzajemnych relacji oraz przekazywanie dobrych praktyk, spodziewamy się w najbliższej przyszłości zobaczyć nowe inicjatywy wspierające aktywizację osób niepełnosprawnych — przekonuje Justyna Sosnowska, specjalista ds. programów społecznych Caritas Polska.
Poruszane były takie zagadnienia, jak kontrola działalności warsztatu, sposoby jego dofinansowania, stosowanie przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i bezpieczeństwo beneficjentów (warsztaty safeguardingu). Równie ważna była integracja uczestników, w czasie których mogli oni się odprężyć przy wspólnych rozmowach i zabawach.
— Rolą Caritas Polska jest przekazywanie jak najwięcej narzędzi do pracy w terenie. Pieniądze na infrastrukturę są ważne, ale równie pomocne jest wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji, takich jak te szkolenia — przekazał ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Niebawem w całej Polsce ruszą kiermasze świąteczne, na których będzie można nabyć piękne prace podopiecznych WTZ, wspierając tym samym dalsze funkcjonowanie warsztatów. Środki wesprą również rehabilitację ruchową oraz aktywizację społeczną jej uczestników poprzez udział w spotkaniach okolicznościowych, wycieczki, wyjścia do kina i teatru, bale, dyskoteki, ogniska, pikniki itp.