W dniach 25-26 stycznia 2023 r. w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Dyrektorów Caritas. W agendzie umieszczono podsumowanie działań oraz wyznaczanie kierunków na najbliższy czas. Jednym z priorytetowych tematów obrad była pomoc humanitarna dla mieszkańców Ukrainy, a także integracja i zadania dla wolontariatu Caritas.
Na działalność Caritas w Polsce składa się szereg programów, akcji organizowanych przez Caritas diecezjalne oraz ogólnopolskie i zagraniczne projekty koordynowane przez Caritas Polska. Kilka razy w roku dyrektorzy poszczególnych Caritas spotykają się, aby omówić kwestie wynikające z bieżącej współpracy, a także zaplanować kolejne przedsięwzięcia.
Główne kierunki działań Caritas
Obrady na styczniowym posiedzeniu rozpoczęły się modlitwą. Na wstępie ks. bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, w przemówieniu podziękował dyrektorom za przybycie i podkreślił, że jednym ze szczególnie istotnych tematów spotkania jest dalsza pomoc Ukrainie oraz wzmacnianie wolontariatu. Następnie głos zabrał dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki. Jak powiedział, rok 2022, od strony działań Caritas, został zdominowany przez wydarzenia na Ukrainie oraz pomoc dla uchodźców w Polsce. Jego zdaniem podobnie też rysuje się rok bieżący. Dyrektor przypomniał też, że Caritas wspiera ludność ukraińską od pierwszych dni wojny, a do najważniejszych osiągnięć w tym zakresie zaliczył utworzenie 32 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, przy czym kwota przekazana na tę pomoc szacowana jest na kilkaset milionów złotych. Dodał też, że potrzeby w tym zakresie nie maleją, dlatego Caritas Polska rozwija współpracę z partnerami z konfederacji Caritas Internationalis oraz innymi donorami np. UNHCR, którzy będą wspierać działania integracyjne.
W wystąpieniu ks. Iżycki nie pominął ogromnej roli wolontariatu, który Caritas pragnie dalej wzmacniać, a którego siłę sprawczą mieliśmy i mamy okazję obserwować w działaniach pomocowych na rzecz Ukrainy. Wkrótce jego zaangażowanie znów zaowocuje w widoczny sposób w modlitwie ekumenicznej o pokój w dniu 24 lutego tego roku. Wśród innych kierunków działań Caritas ks. Dyrektor wymienił ustalenie nowych zasad współpracy w ramach konfederacji Caritas Europa i Caritas Internationalis, a także opracowanie nowej koncepcji dla obszaru ekologii integralnej.
Podsumowanie pomocy humanitarnej
W dalszej części spotkania przedstawiciele Caritas Polska podsumowali pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy. Ponadto rozwinęli temat powstających na Ukrainie Punktów Nadziei, które mają zapewnić ludziom prąd, ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Opowiedzieli także o tym, jak funkcjonuje uruchomiony w październiku 2022 r. program Rodzina Rodzinie Ukraina, do którego włączono ponad 600 rodzin, oraz przedstawili związane z programem plany na rok 2023.
Wypowiedź przedmówców uzupełnił Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska, który przedstawił pomoc humanitarną i rozwojową, jakiej Caritas Polska udziela za granicą, m.in. w Jemenie, Syrii, Libanie, Iraku, Strefie Gazy i Wenezueli. Opowiedział także o planowanej kampanii na rzecz tych rejonów Afryki, w których panuje poważny kryzys żywnościowy, spowodowany wojną na Ukrainie, suszami oraz konfliktami zbrojnymi.
Zebrani mogli także poznać harmonogram komunikacji Caritas Polska na rok 2023, a szczególnie plan najważniejszych kampanii ogólnopolskich.
Wolontariat inwestycją w przyszłość
— Chciałbym po raz kolejny podkreślić ogromne znaczenie obszaru wolontariatu, który jest swoistą inwestycją w kapitał społeczny oraz znakiem naszej pracy w duchu wartości Caritas — powiedział Dyrektor Caritas Polska w swoim wystąpieniu na rozpoczęcie spotkania.
Tematowi temu została poświęcona popołudniowa część spotkania. Ks. Tomasz Roda, zastępca Dyrektora Caritas Polska przedstawił plany prężnie rozwijającego się działu wolontariatu. Więcej uwagi poświęcił tegorocznemu Dniu Dobra, który odbędzie się 22 kwietnia, a także ogólnopolskiej pielgrzymce Parafialnych Zespołów Caritas do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która odbędzie się w czerwcu. Zaprezentowany został również nowy poradnik dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Na koniec omówiono plany uruchomienia nowych kierunków wolontariatu zagranicznego, który do tej pory realizowany był w obozach dla uchodźców na greckich wyspach.
Wsparcie z Norwegii dla działań integracyjnych
Na spotkaniu pojawili się także goście z zagranicy. Przedstawiciele Caritas Norwegia – Martha Skretteberg, sekretarz generalna Caritas Norwegia, oraz Alexander Golding – opowiedzieli o wsparciu norweskiego rządu udzielonego za pośrednictwem Caritas Norwegia dla działań Caritas w Polsce na rzecz uchodźców w Ukrainy. Całościowy budżet wsparcia wyniesie ok. 3 milionów złotych. W ramach tej kwoty udzielona zostanie pomoc finansowa w postaci kart przedpłaconych dla osób najbardziej potrzebujących, a szczególnie seniorów i osób niepełnosprawnych. Dystrybucją tych kart zajmą się wybrane Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
— Jestem pod wrażeniem pracy całej Caritas i całej Polski na rzecz uchodźców, solidarności, z jaką przyjęliście swoich sąsiadów. Imponujący jest rozmiar działań, jakie udało się wam podjąć — powiedział w swoim wystąpieniu Alexander. — Caritas Norwegia to jedna z 6 największych organizacji humanitarnych w naszym kraju; już przed kryzysem ukraińskim byliśmy w stanie wspomóc 700 tys. beneficjentów. Pomoc migrantom jest jednym z naszych 3 kierunków strategicznych — dodał zagraniczny gość środowego spotkania.
W drugim dniu Zgromadzenia odbyło się posiedzenie Komisji Charytatywnej KEP z udziałem ks. bp. Wiesława Szlachetki, a także szkolenia dla dyrektorów diecezjalnych Caritas. Więcej o posiedzeniu Komisji można przeczytać tutaj.