Wrocławskie obchody XXXI Światowego Dnia Chorego rozpoczęły się 10 lutego w archikatedrze. Osoby z niepełnosprawnościami, chorzy oraz ich opiekunowie przygotowali liturgiczną oprawę mszy, której przewodniczył bp Maciej Małyga.
W homilii biskup Małyga zaznaczył, że Boże obietnice niosą pociechę. – On pozwolił inaczej patrzeć na całą naszą rzeczywistość, również na cierpienie, jakieś braki, słabości, którymi jesteśmy dotknięci. (…) Pan Bóg ciągle ten świat naprawia i na pewno doprowadzi go do pełnego zdrowia, choć pewnie trzeba trochę cierpliwości w tej drodze – podkreślił. Przypominał również, że Jezus tę drogę już przeszedł – wziął krzyż, zaniósł go na Golgotę i tam umarł za nas wszystkich. – „Tam, gdzie Go ukrzyżowano był ogród, a w grodzie grób…”. To jest historia człowieka. Od ogrodu na początku, w którym wszystko było dobre, przez ogród zmartwychwstania, aż po koniec naszych czasów, kiedy znów stworzenie będzie takim, jakim chce tego Bóg – powiedział biskup Małyga.
Podczas Eucharystii udzielony został również sakrament namaszczenia chorych. Na zakończenie uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dobroszycach złożyli podziękowania biskupowi oraz podarowali mu ręcznie robioną ceramikę użytkową.
Po mszy chorzy wraz z opiekunami, udali się na ciepły poczęstunek do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Potem odbyła się szaleńcza karnawałowa zabawa z tańcami i śpiewem przygotowanymi przez podopiecznych wrocławskiej Caritas.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej niesie codziennie wsparcie chorym w hospicjum domowym – obecnie pod jego opieką jest 450 pacjentów. W ubiegłym roku przyjęto 446 nowych osób.
W Zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym w Małkowicach w ubiegłym roku pod naszą opieką znajdowały się 52 osoby potrzebujące całodobowej opieki medycznej.
Prowadzimy również pielęgniarstwo środowiskowe. W 2022 r. zarejestrowanych było 6700 pacjentów.
Położne środowiskowe miały pod swoją opieką 2298 pacjentek.
Prowadzimy również medycynę szkolną. Pod opieką higienistek-pielęgniarek jest 6927 uczniów.
Z opieki długoterminowej korzysta 43 pacjentów.
W pięciu Warsztatach Terapii Zajęciowej dorosłe osoby z niepełnosprawnościami zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu samoobsługi oraz prostych zadań warsztatowych.
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dobroszycach prowadzone są zajęcia dla ponad 70 dzieci i młodych dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami.