W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, 24 lutego 2023 roku, Caritas Polska przygotowała wydarzenia będące podziękowaniem dla wszystkich darczyńców i dobroczyńców za pomoc naszym braciom zza wschodniej granicy. W odbywającej się tego dnia konferencji prasowej wzięli udział m.in. dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki, oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej, ks. Zbigniew Zembrzuski.
Przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, przed Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w deszczowy poranek wolontariusze Caritas witali przechodniów gorącą kawą i herbatą oraz zachęcali do obejrzenia specjalnie przygotowanej na ten dzień wystawy.
Wystawa plenerowa to kilkanaście poruszających zdjęć dokumentujących spektrum pomocy udzielonej przez Caritas uchodźcom z Ukrainy oraz tym, którzy pozostali w ogarniętej wojną ojczyźnie. Można ją oglądać do wtorku 28 lutego.
Blisko 600 mln złotych
— Przez ostatni rok wsparcie od Caritas otrzymały 2 miliony uchodźców z Ukrainy, przy czym liczba ta okaże się znacznie większa, jeśli włączymy w nią tych, którym pomogliśmy na granicy w pierwszych dniach wojny — powiedział podczas konferencji prasowej ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Ks. Iżycki przedstawił najważniejsze działania Caritas związane z pomocą Ukrainie – m.in. pomoc humanitarną wysłaną na Ukrainę, której wartość przekroczyła 260 mln zł; akcję Paczka dla Ukrainy, w ramach której ponad 83 tys. paczek z żywnością i artykułami higienicznymi trafiło do najbardziej potrzebujących ukraińskich rodzin; Punkty Ciepła i Nadziei czy program Rodzina Rodzinie wspierający finansowo mieszkańców Ukrainy. Opowiedział także w skrócie o pomocy udzielanej w uchodźcom w Polsce, m.in. poprzez 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, która szacowana jest na kwotę ponad 337 mln zł.
Łącznie wartość pomocy dla Ukrainy przekroczyła 597 700 000 zł. Ks. Iżycki dodał, że kwota ta dotyczy pomocy, którą Caritas mogła oszacować, natomiast pomoc realna, łącznie z tą udzielaną spontanicznie w pierwszym okresie wojny, najprawdopodobniej jest dużo większa.
— Jestem wzruszony skalą tej pomocy, która bez Państwa nie byłaby możliwa. Z całego serca dziękuję za tę niezwykłą wrażliwość, empatię i solidarność. Jednocześnie zapewniam, że dalej będziemy nieść pomoc Ukrainie — powiedział ks. Iżycki.
Siła solidarnego działania
W dalszej części spotkania dla mediów głos zabrała Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas, która przedstawiła plany organizacji dotyczące dalszej pomocy. Zapewniła, że będą rozwijane programy Rodzina Rodzinie i Paczka dla Ukrainy wspierające osoby pozostająca na Ukrainie, a w Polsce utrzymana będzie działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom oferujących kompleksowe wsparcie dla uchodźców – zarówno materialne, jak i psychologiczne, prawne czy socjalno-administracyjne. Dodała także, że ważny elementem pomocy udzielanej przez Caritas jest współpraca. — Rozwinęliśmy współpracę z organizacjami międzynarodowymi i innymi organizacjami charytatywnymi w Polsce i wiemy, że w pomaganiu nie ma konkurencji. Że możemy współdziałać i że jest to ogromna siła. Przede wszystkim przekonaliśmy się kolejny raz, jaka jest siła wolontariuszy, naszego społeczeństwa, naszych obywateli, którzy po prostu ruszyli do pracy, udzielania wsparcia, udzielania schronienia w swoich domach.
Temat działalności Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom rozwinęła w swoim wystąpieniu Renata Makuch z Caritas Polska. Przedstawiła rodzaje wsparcia, jakie mogą tu otrzymać uchodźcy, podkreślając rolę pomocy psychologicznej, której – jak wynika z obserwacji – potrzebują wszyscy, którzy przyjeżdżają do nas z Ukrainy. Podczas spotkania swoim świadectwem podzieliła się także wolontariuszka Caritas, która była obecna na granicy na początku wojny, a także dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej, ks. Zbigniew Zembrzuski, która od początku mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom trafiającym do stolicy.
Dzień upamiętniających Rok Pomocy Ukrainie zakończy się na ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie z wolontariuszami Caritas – przy kawie i herbacie – można porozmawiać o skali udzielonej pomocy i możliwych sposobach wspierania Ukrainy.
Czytaj więcej o pomocy Caritas dla Ukrainy
#RokPomocy