Nauczyciele-opiekunowie Szkolnych Kół Caritas spotkali się, aby nawzajem motywować się do intensywniejszych działań. Zaprezentowany został również nowy poradnik – podręcznik dla opiekunów szkolnego wolontariatu Caritas.
– Każde takie spotkanie to w pierwszym rzędzie czas duchowej formacji, duchowego wzrostu – podkreśl ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Dlatego rozpoczynamy od Eucharystii i nieustannie przypominamy o głoszeniu Pana Jezusa, Tego, który jest fundamentem wszelkich działań pomocowych.
W homilii ks. Amrogowski przypominał, że Wielki Post to czas na wyrzeczenia, modlitwę i jałmużną. – Jeśli moje życie przed Wielkim Postem i po nim niczym się nie różni od życia trakcie Wielkiego Postu, to nie jest to żadne przygotowanie do Wielkanocy – zaznaczył. – Czy my się bawimy w Wielki Post?
– Byłem już raz na drodze krzyżowej, raz na Gorzkich Żalach i to mi wystarczy. To ma być okres wyrzeczeń! Pan Bóg lubi mocną modlitwę! Modlitwę wspartą jałmużną, moim wyrzeczeniem, moim poświęceniem. Taka modlitwa podoba się Bogu.
Na koniec przytoczył historię życia rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanych za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. We wrześniu cała rodzina będzie beatyfikowana. – W Generalnej Guberni Niemcy karali karą śmierci każdego, kto przechowywał Żydów. Pomimo tego Józef i Wiktoria Ulmowie dali schronienie dwóm żydowskim rodzinom, które zapukały do ich drzwi dlatego, że wiedzieli, że są chrześcijanami, którzy żyją swoją wiarą. Wraz z szóstką dzieci zostali zamordowani. My również powinniśmy dawać świadectwo w naszych rodzinach, środowiskach, w szkołach, wobec dzieci i młodzieży – zakończył ks. Amrogowski.
W Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej nauczyciele dyskutowali o działaniach w szkolnym wolontariacie Caritas. Robert Jadwiszczak i Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prezentowali poszczególne akcje: Dzień Dobra, Serce w Skarpetkach czy Nasza Paka, a opiekunowie dzielili się sposobami realizacji projektów w swoich szkołach.
Zaprezentowano nowy Poradnik dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas, dyskutowano także o projekcie dofinansowania SKC na rozwój wolontariatu w szkole i zasady udziału w programie Super Wolontariusz, przygotowanego w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
18 maja br. wolontariusze z wszystkich Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej spotkają się w Kotowicach na pikniku z okazji 20-lecia szkoły prowadzonej przez wrocławską Caritas.