Dokładnie 10 lat temu, 13 marca 2013 roku, powitaliśmy nowego papieża – Franciszka.
„Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona (…)”.
„Gdy ludzie stają się autoreferencyjni, to izolują się w swojej świadomości, zwiększają swoją zachłanność. Im bardziej serce danej osoby jest puste, tym bardziej potrzebuje ona rzeczy, które mogłaby kupić, posiadać i konsumować. (…) obsesja na tle konsumpcyjnego stylu życia, zwłaszcza gdy bardzo niewielu jest w stanie tak żyć, może sprowokować jedynie przemoc i wzajemne zniszczenie”.
„Każdego człowieka na tym świecie proszę, by nie zapominał o swojej godności, której nikt nie ma prawa mu odbierać”.
„(…) aby sprostać sytuacji tak złożonej, przed jaką staje współczesny świat, nie wystarczy, aby każdy był lepszy. Wyizolowane jednostki mogą utracić zdolność i wolność przezwyciężania logiki rozumu instrumentalnego i ostatecznie paść łupem konsumizmu bez etyki oraz bez zmysłu społecznego i ekologicznego. Na problemy społeczne odpowiada się więziami wspólnotowymi, a nie samą sumą dóbr indywidualnych: «Wymagania tego dzieła będą tak olbrzymie, że nie będą im mogły sprostać inicjatywy indywidualne ani współpraca ludzi wychowanych indywidualistycznie. Będzie to wymagało połączenia sił wszystkich i jedności w działaniu». Nawrócenie ekologiczne, niezbędne do stworzenia dynamiki trwałej zmiany, jest także nawróceniem wspólnotowym”.
Misją Caritas jest służba człowiekowi i pomoc potrzebującym. Pontyfikat Papieża Franciszka wskazuje nam ścieżkę działania prowadzącą do tego, by być bardziej wrażliwym na potrzeby bliźnich i dbać o całe nasze otoczenie.
Encyklika „Laudato si”, z której pochodzą powyższe cytaty, stała się dla nas inspiracją do zapoczątkowania ekologicznego projektu Caritas Laudato si. Zwracamy w nim uwagę na to, jak ważny jest integralny rozwój człowieka, zachęcamy, by dostrzegać tych, którzy cierpią przez niepohamowany konsumpcjonizm, wzywamy do ograniczania bezmyślnego zużywania dóbr.
Pod hasłem Laudato si’ zrealizowaliśmy ponad 300 projektów w całej Polsce, pokazując, ile nauka Kościoła może mieć wspólnego z troską o środowisko.
Niech Bóg błogosławi Ojcu Świętemu!
_____
Zdjęcie: Catholic Church England and Wales, Flickr, © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-ND 2.0