Od jesieni 2017 r. Uliczny Patrol Medyczny – wspólny projekt Caritas Polska, warszawskiej Straży Miejskiej i Stowarzyszenia Jesteśmy Nadzieją – patroluje ulice, bezdroża i trudno dostępne tereny aglomeracji warszawskiej, niosąc pomoc ratowniczo-medyczną osobom bezdomnym i ubogim. Dziś potrzebuje nowego ambulansu. Może go mieć dzięki głosowaniu mieszkańców stolicy, które rozpoczyna się 15 czerwca.
Co najmniej połowa działań i interwencji Patrolu to okresowe odwiedziny w domach i siedliskach osób bezdomnych, ubogich i nieradzących sobie życiowo. Wiedzę o ich przebywaniu funkcjonariusze i ratownicy zdobywają dzięki własnemu rozpoznaniu i pomocy lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Od czasu uruchomienia Patrolu, który jest owocem długofalowej współpracy Caritas Polska ze Strażą Miejską, zbieranie doświadczeń o sytuacji i dramatach ludzi przebywających na marginesie życia jest istotnym uzupełnieniem działań służb ratowniczych, opiekuńczych oraz dbających o bezpieczeństwo i porządek w mieście. Zdarza się, że Patrol ratuje komuś życie dosłownie w ostatniej chwili albo jest wsparciem dla osób przeżywających kryzys, załamanie psychiczne, ale najczęściej robi opatrunki, drobne zabiegi, kieruje do szpitala lub przychodni Stowarzyszenia Jesteśmy Nadzieją.
W ubiegłym roku Uliczny Patrol Medyczny odbył 130 patroli, czyli odwiedzał bezdomnych i potrzebujących 2-3 razy w tygodniu. Dla wielu ubogich osób lub całych rodzin stał się wsparciem w najróżniejszych sytuacjach życiowych – funkcjonariusze i ratownicy czasem pomogą zrobić zakupy, przyniosą lekarstwa albo doradzą w sprawach urzędowych. Bywa też tak, że stają się lekarstwem na przejmującą samotność i bezradność życiową. Jak w przypadku pewnego młodego uzależnionego, człowieka, którego Patrol wspierał w różny sposób. Dziś ten człowiek należy do prowadzonego przez Caritas Polska programu „Damy Radę!”, rozpoczął studia i wychodzi na prostą.
Dzień z życia Ulicznego Patrolu Medycznego
W majowy dzień wyruszam z Ulicznym Patrolem Ulicznym, aby przyjrzeć się jego pracy z bliska. Za kierownicą inspektor Waldek Sędek, doświadczony ratownik i zaangażowany społecznik, między innymi kierownik parafialnego Zespołu Caritas przy swojej parafii. Obok inspektor Irek Krawczyk, koordynator zespołu ratowniczego UPM.
Waldemar Sędek od 15 lat jest ratownikiem medycznym, ukończył studia o kierunku pedagogiki resocjalizacyjnej dla młodzieży i liczne kursy specjalistyczne. Działa w różnych organizacjach wspierających osoby uzależnione i zagrożone wykluczeniem społecznym. Jest również konsultantem programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień w Caritas Polska.
Samochód oznakowany logotypami Straży Miejskiej, Caritas Polska i Stowarzyszenia Jesteśmy Nadzieją, z niebieskim „kogutem” na dachu i żółtą szachownicą, zjeżdża z ulicy na wertepy i wkrótce staje w głębokich koleinach. Dalej brniemy pieszo w błocie i gęstych trawach. W opuszczonych ruinach jakiejś fabryczki lub magazynu nieopisany bałagan, wilgoć i fetor. W kilku prowizorycznie zaadaptowanych pomieszczeniach „mieszka” osiem osób w różnym wieku i stanie. Odwiedzamy wszystkich, ale zatrzymujemy się dłużej przy pani Agnieszce, którą po ciężkich oparzeniach i przeszczepie skóry na nogach w wyniku powstałego zakażenia, udało się uratować. Członkowie Patrolu przywożą jej od ponad roku środki medyczne i lekarstwa przepisane jeszcze w szpitalu. Otrzymuje również pampersy, koce i inne rzeczy. Wyraźnie ucieszona z wizyty Patrolu dziękuje uśmiechem na młodej jeszcze twarzy, od którego jakby widniej robi się w ciemnym pomieszczeniu. Na gazowej kuchence gotuje się coś w rodzaju zupy kalafiorowej, która pachnie domem.
Wychodząc zaglądamy jeszcze pod zwisającą płachtę namokłą od deszczu. Pod płachtą leży starsza kobieta, ale niczego nie potrzebuje.
– Na pewno nic pani nie potrzeba?
– Na pewno – odpowiada.
Bywa i tak. Czasem trzeba poczekać, aż ktoś potrzebujący otworzy się i przyjmie wyciągniętą dłoń.
Jedziemy dalej. Odwiedzamy ubogą rodzinę na Żoliborzu. W ciasnym lokalu mieszka pani Iwona, która jest po kilku udarach, ale wciąż pełna życia i energii, jej niepełnosprawny syn oraz pan Zdzisław z parkinsonem, opiekun domu. Przyjmują wizytę Patrolu jak dobrych znajomych, a raczej jak przyjaciół. Jest kawa, ciastka, opowieści. Obaj strażnicy w pełnym rynsztunku ratowniczym ledwo się mieszczą w niewielkim pokoju, a do tego jeszcze ja, ale w tym domu króluje gościnność. Spędzamy tu trochę czasu, zostawiamy niezbędne środki medyczne i jedziemy dalej, bo dzień jeszcze się nie skończył.
Głosy na wagę ambulansu
W samochodzie patrolowym jeszcze chwila rozmowy. Irek wspomina jedną z interwencji. Zimą znaleźli dziewczynę w namiocie, która nie chciała iść do schroniska. Okazało się, że jest w zaawansowanej ciąży. Próbowała pozbyć się dziecka swoimi sposobami, ale na szczęście bezskutecznie. Ostatecznie zgodziła się pójść do szpitala i na badania. Dziecko, które szczęśliwie urodziła, okazało się zdrowe i zostało oddane do adopcji. To jeszcze jeden, przynajmniej częściowy, happy end.
Z obu ratownikami znamy się od czasu, kiedy Uliczny Patrol Medyczny wyruszył w swój pierwszy objazd po Warszawie. W pierwszych patrolach wykorzystywany był samochód zupełnie nieprzystosowany do pełnionej funkcji. Nie miał np. leżanki, więc opatrunki i drobne zabiegi odbywały się na ławkach w parku lub na przystankach. Ten pojazd służy do dziś. Jest jednak nadzieja, że w tegorocznym głosowaniu nad budżetem obywatelskim projekt zebrania funduszy na zakup nowego ambulansu otrzyma dostateczną ilość głosów.
Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w pracy ratownikom Ulicznego Patrolu Medycznego, zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim dla Warszawy i do oddania głosu na zakup nowego ambulansu, przystosowanego do niesienia pierwszej pomocy bezdomnym i ubogim. Głosować nad budżetem obywatelskim na rok 2024 można w dniach 15-30 czerwca 2023 r. – więcej na platformie bo.um.warszawa.pl
JS
Ambulans ulicznego patrolu medycznego – projekt ogólnomiejski nr 153 do budżetu obywatelskiego na rok 2024
Kto może głosować?
mieszkaniec Warszawy (zameldowanie nie jest koniczne) mający co najmniej 13 lat (w przypadku nieletnich konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna)
Kiedy głosować?
w dniach 15-30 czerwca 2023 r.
Jak głosować?
bezpośrednio na stronie bo.um.warszawa.pl
lub
w urzędzie dzielnicy
Jeśli głosujesz on-line, to:
- Na stronie budżetu obywatelskiego pod adresem: bo.um.warszawa.pl kliknij: ZAGŁOSUJ. Podaj swój adres e-mail.
- Po otrzymaniu e-maila z linkiem do głosowania -> oddaj głos -> rozpocznij głosowanie (możesz zagłosować na projekty dzielnicowe, a jeżeli je pominiesz, przejdziesz do projektów ogólnomiejskich).
- Wybierz projekty – pod numerem 13 znajduje się projekt ogólnomiejski Ambulans ulicznego patrolu medycznego.
- Naciśnij: WYBIERZ
- Następnie naciśnij: PRZEJDŹ DALEJ.
- Uzupełnij dane osobowe. Zagłosuj.
Jak odnaleźć opis projektu?
na stronie budżetu obywatelskiego pod adresem: bo.um.warszawa.pl , gdzie w zakładce Przeglądaj projekty -> zgłoszone projekty -> w wyszukiwarce Przeszukaj pomysły należy wpisać słowo: patrol
lub
skorzystaj z linku bezpośredniego do projektu Ambulans ulicznego patrolu medycznego